• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

תשובה מופלאה שענה לי הגאון חכם ב"צ מוצפי בענין יה"ר ורבון העולמים שלפני ואחרי שיר השירים

מפי מי המעשה הזה?
ולכבוד ר' @אושרי רביב אני מספר עוד מעשה שסיפר ר' בניהו זכאי בזמנו, שפ''א עלה מרן רבינו עובדיה חזן והיה שם הפייטן הדגול מרדכי? כלפון שהיה סגי נהור, ובאמצע התפילה דפק כלפון עם מטהו בחוזקה וצעק בהתרגשות אני אומר לכם חכם עובדיה הוא גאון הגאונים בחזנות ואין שני לו. איך עבר ממקאם למקאם וחזר ועלה וירד ונכנס ויצא בלי להתבלבל.

והסיבה כיון שראיתי אצל רבותי שאמרו יה"ר אלה איני רואה עצמי יותר חכם מהם לשנות
אצל מרן חכם בן ציון אבא שאול היה קבלן אחד בשם אהרן שחר ז"ל שבשבת היה לובש כיפה רקומה בכסף וזהב והיה אומר את היה"ר האלה במשך שנים רבות בפני מרן הגרב"צ

במשך כמה שנים זכיתי והתפללתי ביום כיפור עם מרן זצ"ל בשנותיו האחרונות והיו נוסחאות בתפילה שחזנו הדגול ר' משה חבושה הי"ו אמר אותם ובחזו"ע כתב שלא לומר כך אלא אחרת. וכששאלתי לר' משה אתה יודע שהרב כתב לומר שהשלטון לפניך ולא שלטן? ענה לי מעולם הרב לא העיר לי או אמר לי לשנות מהנוסח שהתפללתי בו.
אולי מכאן קצת סימוכין שאין ראיה בזה.

במשך כמה שנים זכיתי והתפללתי ביום כיפור עם מרן זצ"ל בשנותיו האחרונות והיו נוסחאות בתפילה שחזנו הדגול ר' משה חבושה הי"ו אמר אותם ובחזו"ע כתב שלא לומר כך אלא אחרת. וכששאלתי לר' משה אתה יודע שהרב כתב לומר שהשלטון לפניך ולא שלטן? ענה לי מעולם הרב לא העיר לי או אמר לי לשנות מהנוסח שהתפללתי בו.
ואחר שכבר הוזכר, למען התועלת אביא את המקום בו ראיתי לראשונה את הנ"ל:

ואחר שכבר הוזכר, למען התועלת אביא את המקום בו ראיתי לראשונה את הנ"ל:
כל הכבוד לך! זכרתי שכתבתי..
אגב, אם אינני טועה היו עוד כמה נוסחאות

לא קרב זה אל זה כל הלילה
אצל מרן חכם בן ציון הבית כנסת הוקם על ידי אביו זצ"ל ונוהל רק על ידי המשפחה, אפילו חזנים לא היו מביאים מבחוץ, רק אחיו ח"ר יעקב, ובנו ח"ר אליהו חי זצ"ל, ולא היה שייך לשנות בכי הוא זה ממה שהנהיג מרן חכם בן ציון זצ"ל
חבושה שיהיה בריא לא מסתיר ולא הסתיר מעולם שיש לו דעות שונות בכמה דברים ממרן רבינו עובדיה. וגם בזה עכשיו נזכרתי שדיברתי עם זקני ירושלים שהיו חברים של רבינו עובדיה לפני שנתפלג מהקבוצה של העדה החרדית הספרדית [שזה פרשה לא כ"כ ידועה, וכמדומה שכתב בה באביר הרועים ועדיין לא ידע הכל. וגם אני לא יודע, רק ממה שסיפרו לי בזמנו אלה שנשארו עם הרב שכטר הזקן], אבל עתה אין הזמן נותן לכתוב בזה מאומה.

כל הכבוד לך! זכרתי שכתבתי..
אגב, אם אינני טועה היו עוד כמה נוסחאות
בן קדם מארי שמיא וארעא.
חבושה אומר, והייתי נוכח כאשר מרן הראש"ל שליט"א שאלו למה אומר כן נגד מרן זע"א, והשיבו שגם בפני מרן זיע"א היה אומר כן ולא העיר לו.

הערה חשובה, אני אישית מתפלל בסידור של הרב מוצפי ובכל זאת כן אומר את היה"ר שלפני ואחרי שיר השירים
והסיבה כיון שראיתי אצל רבותי שאמרו יה"ר אלה איני רואה עצמי יותר חכם מהם לשנות
כבר כתבתי לך לעיל שתפילה זו נדפסה קודם תקופת צבי שבור

אפילו חזנים לא היו מביאים מבחוץ, רק אחיו ח"ר יעקב, ובנו ח"ר אליהו חי זצ"ל
אם זכרוני אינו בוגד בי, היו שנים שלאחר הסליחות באשמורת הבוקר של ערב ראש השנה וערב יום הכיפורים השליח ציבור היה חכם אברהם מונסה ז"ל.

אם זכרוני אינו בוגד בי, היו שנים שלאחר הסליחות באשמורת הבוקר של ערב ראש השנה וערב יום הכיפורים השליח ציבור היה חכם אברהם מונסה ז"ל.
אמת. וכן בעוד זמנים. וראינו ממנו שם גילוי רוה"ק ממש. זצ"ל.

אמת. וכן בעוד זמנים. וראינו ממנו שם גילוי רוה"ק ממש. זצ"ל.
אמת, שמעתי ממנו פעם קריאת המגילה בשושנים לדוד, שמעתי שכשהיה ברית לאחד מנכדיו קודם שסיפרו לו היה שואל למי יש ברית, ושאלוהו מנין לו, ואמר שראה את אליהו..

אחד הדברים שבא אליו יהודי וביקש ברכה לכלתו שתתעבר. אמר לו הרב בפליאה הרי היא כבר מעוברת בבת. וכן הוה. עוד לפני שהאשה עצמה ידעה!
שאר הסיפורים אני מפחד לא לדייק מחמת מרחק הזמן, ובל''נ כשיזדמן לי לברר אכתובם.

עוד מעשה סיפר מרן זצ"ל הערב [בשידור חוזר מפר' בלק תשסג] שאחרי שנולדו לו התאומות עלה חזן בשאול צדקא וניגן הרבה וכולם תמהו אם מנגן ככה בבנות כמה היה מנגן בבנים
ואמר עוד בזכות הבנות האלה הבינו שאין לו כלום נגד המרוקאים כי הם התחתנו עם מרוקאים טולדנו ובוטבול...

חזור
חלק עליון