• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

חשמל שבת כהלכה

א. לגבי הטענה שהיצור הוא אוטומטי הדברים אינם מדויקים
ובפרט שמבחינת עובדי ח"ח אוטומט פירושו ע"י מחשבים
וכן הובא בס' שבות יצחק י"ב שיש בעולם
תחנה אחת בלבד הפועלת אוטומט
וגם שם לא מדובר ב100%
ב. לגבי טענת פיקו"נ כבר הוכח שמדובר בהיתר דחוק מאוד
וכמו שהאריך בספר החשמל בשבת
וכן שמעתי מהגר"י דרזי שהמשיל זאת לאדם שבישל לחולה
ובא חברו ולקח את האוכל ואמר שיבשל מנה חדשה לחולה
שוב פעם החשמל בשבת?
כבר כתבנו באותו נידון הקודם להאריך לדון על דבריו, ואין כאן המקום.
אם יש לכם טענות הלכתיות (נטו, בלי רגשי) נגד היתר ההשתמשות בחשמל, אשמח שתעלו ונדון בדברים ונבחנם.

@איש הישראלי קודם כל, היום הרבה מהפעולות בתחנות הכח, הם אוטומטיות, והם מפתחים את זה לאט לאט שיהיה בכל הארץ.
וגם יש לך את הדין של פיקוח נפש, כי בכל שכונה פסיק רישיה שיהיה חולה או זקן שזקוק לחשמל.
האם כבודו מוכן ללכת לעבוד שם?

עוד דבר שמצאתי בעניין זה
בחור בן 15 עומד בתחנת אוטובוס ומנסה במשך הרבה זמן לעצור טרמפ ואף אחד לא עוצר לו...
והוא מתוך תסכול מבטיח לעצמו שברגע שיהיה לו רישיון ורכב הוא יעצור לכולם. והוא אמר זאת בלב שלם
מה נראה לך קרה אחרי 10 שנים, עוצר טרמפים או לא?
נראה לי שהתשובה ברורה שלא ודאי

היצר הרע לא מבזבז את כוחותיו על דברים לא רלוונטיים. ואם אין נפק"מ חבל לו על הזמן...
ולכן אם ובע"ה אותו 'חילוני אינטלגנט' (ובמדה ובאמת היה כזה מפגש והוא אמר זאת) יחזור בתשובה לא בטוח שהוא ירוץ להתקין גנרטור

נכון דרובא מהפוסקים ס"ל שיש לעשות גנרטור, אך עדיין הדבר קשה להרבה מהציבור (פוק חזי כמה יש להם וכמה אין) וכ"ש מי שגר בשכירות או במקומות לא ממש דתיים, וכיון שיש לזה תירוצים בספרים (ראה הלכה ברורה ס' שיח ויש עוד מספר מקומות בילקו"י החדשים) אפשר ללמד עליהם זכות

אולי חכם @אושרי רביב הי"ו יעשיר אותנו מידיעותיו בנושא

מבלי לתרום דעה ישירה בעניין ההיתר או האיסור.
כבר הזדמן לי להתארח בבית שמחמירים בחשמל ומשתמשים בגנרטור, אך דעו עקא שבגלל שיש מגבלה ו״מחיר״ מסוים, הוא לא יכול להדליק את המזגן בשבת, ומחמת כן החום מרובה.

מסקנה: גם כשיש עניין להחמיר, לעשות בשכל.

מבלי לתרום דעה ישירה בעניין ההיתר או האיסור.
כבר הזדמן לי להתארח בבית שמחמירים בחשמל ומשתמשים בגנרטור, אך דעו עקא שבגלל שיש מגבלה ו״מחיר״ מסוים, הוא לא יכול להדליק את המזגן בשבת, ומחמת כן החום מרובה.

מסקנה: גם כשיש עניין להחמיר, לעשות בשכל.
גם אצלי הוא כך

אביא כאן את רשימת הנושאים בקצרה
חילול ה'.
לפני עוור.
מעשה שבת.
שמא ירבה.
נ. ב. ברצוני להדגיש שבעיני הדבר ברור לאיסור
וכמו שאמר מרן החזו"א שעצם הדיון אם מותר או אסור הוא חילול ה'

אביא כאן את רשימת הנושאים בקצרה
חילול ה'.
לפני עוור.
מעשה שבת.
שמא ירבה.
נ. ב. ברצוני להדגיש שבעיני הדבר ברור לאיסור
וכמו שאמר מרן החזו"א שעצם הדיון אם מותר או אסור הוא חילול ה'
תודה רבה לכבודו שהעלה את הנושאים האמורים.
על הכל יש מוכן אצלי מן הכתוב, במחשב הנייד. אני על מחשב אחר כעת, וכשיתאפשר אני אוכל להעלות לכאן את כל הדברים האמורים. בהם נגענו בס"ד כל הנושאים, הן מצד חילול ה', לפני עיוור, מעשה שבת, שמא ירבה, ועוד.

כעת נזכרתי בעוד שני ספרים
מאורי אש [המורחב]
החשמל לאור ההלכה
יש תשובה בשו"ת נחלת לוי, והוא בתחילת התשובה מציין את כל הספרים המדברים בנושא. עוד מאז.
נוסף על כך יש את שו"ת הראש"ל שכת"ר ציין
וגם יש עוד מאמרים פזורים בקבצים התורניים בנידון

תיקון טעות
שם הספר הוא הרימו מכשול
התכוונתי אליו, גם אני לא שמתי לב אל כתיבת שם הספר...
ניתן לרכוש בחנויות של יפה נוף מי שמעונין, זה נידונים בכל החלקים של השלחן ערוך עם שאלות מאוד מעניינות...

חזור
חלק עליון