• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

טיפ בהלכה

זה לא אני אומר זה טענת כל הפוסקים שהוזכרו כאן כל אחד הזכיר זאת והוכיח מהשו״ע. ופשוט שעל פרגית שעולה 20 שח אתה משלם 50 בגלל כל השיכלול שלהם ואם לא היה המושג טיפ אז היו צריכים לשלם למלצר 50 שח לשעה במקום שכר מינימום ואתה היית משלם על הפרגית עוד 10 שח זה היינו הך.
מעניין שבדוכן שווארמה בלי מלצרים. מנה עולה כבר 50 שקל...

עדיין לא הבנתי איך זה שאני שוכר את המלצר, אם בחוק אני לא חייב לשלם לו. ועוד, ממתי שוכרים אדם באחוזים? וכי הוא טורח יותר להביא לי סטייק של 300 ש"ח מאשר פרגית של 30 ש"ח? וכי אני אשם שמשלמים לו מינימום? ותאמין לי, זה לא בגלל שחסר למסעדה כסף. הטיפ שאתה מביא שוה הרבה יותר מתוספת של 10 ש"ח לשעה.

עשיתי כעת בירור עם יהודי יקר שעובד באחת המסעדות, ושאלתי אותו אם הם מקבלים את הטיפים אליהם. ואמר לי בפירוש שלא. מעניין הדבר. הרי הגבייה לכאורה של הטיפ היא לצורך המלצרים. אז איך יש עסקים שלוקחים את זה לעסק... בקיצור התחום הזה בעייתי מאוד. ולכן כואב שאנחנו צריכים להוציא כסף על דבר שאולי בכלל לא מגיע למלצרים.

שמעתי על דבר זה באולמות, אבל במסעדות חשבתי שאין דברים כאלה..
שאלתי יהודי חרדי. נאמן.
בלי קשר לזה שוב דעתי שלא שכרתי את המלצר והכל. אבל אני מוסיף שגם אם נאמר שיש חיוב. מי אמר בכלל שזה מגיע למלצר הרי ישנם מקומות שלוקחים לעצמם.

עשיתי כעת בירור עם יהודי יקר שעובד באחת המסעדות, ושאלתי אותו אם הם מקבלים את הטיפים אליהם. ואמר לי בפירוש שלא. מעניין הדבר. הרי הגבייה לכאורה של הטיפ היא לצורך המלצרים. אז איך יש עסקים שלוקחים את זה לעסק... בקיצור התחום הזה בעייתי מאוד. ולכן כואב שאנחנו צריכים להוציא כסף על דבר שאולי בכלל לא מגיע למלצרים.
אין בזה כללים והשוק פרוץ.
יש כאלו שנותנים למלצרים ויש כאלו שמכסף זה משלמים שכר המלצרים.
יש מסעדות שכל הכסף של הטיפ הולך לקופה וממנה מתחלקים הטיפים שוה בשוה בין המלצרים, ויש שכל מלצר מקבל את הטיפ שקיבל ממי ששירת. וכו'.

אין בזה כללים והשוק פרוץ.
יש כאלו שנותנים למלצרים ויש כאלו שמכסף זה משלמים שכר המלצרים.
יש מסעדות שכל הכסף של הטיפ הולך לקופה וממנה מתחלקים הטיפים שוה בשוה בין המלצרים, ויש שכל מלצר מקבל את הטיפ שקיבל ממי ששירת. וכו'.
אדרבה. אז אתה מחזק את זה שאם השוק פרוץ... למה אני צריך לשאת בעול הזה לשלם למנהל עוד כסף....

אדרבה. אז אתה מחזק את זה שאם השוק פרוץ... למה אני צריך לשאת בעול הזה לשלם למנהל עוד כסף....
אני לא אומר לכבודו מה לעשות, אני מתאר את המצב.
לפעמים ישנו מצב שהמלצר בבחינת ואליו הוא נושא את נפשו, ומשרת את הלקוח בכל לב ובזריזות ובמסירות, לענ"ד במצב זה לא ראוי לשלם רק עלות הארוחה וללכת, בפרט אם המלצר מקבל את הטיפ לכיסו.
אני באופן אישי בל"נ כל פעם שואל את המלצר האם הטיפ מגיע אליו ישירות, או לקופה כללית של המלצרים, או בכלל לא מגיע אל המלצרים, ולפי זה מחליט אם לתת וכמה לתת.
ובשמחות באולם, ממנה איזה בן משפחה, שבתחילת האירוע מודיע למלצרים שלקראת סוף האירוע יבואו אליו לקבל הטיפ, ואז אותו בן משפחה נותן ביד לכל מלצר את המגיע לו, ואם מגיע אח"כ מנהל האירוע או רב המלצרים לבקש טיפ, הוא מקבל את חלקו בלבד, ולגבי שאר המלצרים נאמר לו שזה לאחר מעשה...
אגב, זה גם גורם לכך שהמלצרים משרתים את האורחים באמונה ובמסירות.
וכל ערום יעשה בדעת.

אין קשר איך היה השירות כיון שעכשיו אתה שכרת את שירות המלצר, שהשירות הזה לא כלול במנה. ובדיוק כמו שהזמנת מנה ואם האוכל לא טעים לא תשלם? תשלם אבל תבקש פיצוי או דבר כזה או אחר הוא הדין לגבי שירות המלצר, אבל כל זה נאמר על מלצר במסעדה.
לגבי אולמות אירועים לא ראיתי שכתבו מפורש, ונראה שיש כמה חילוקים בין מסעדה לאולמות אירועים.
אני דיברתי רק על אולם, מי הולך למסעדה? ב"ה לא חסר לי אוכל בבית.

אני דיברתי רק על אולם, מי הולך למסעדה? ב"ה לא חסר לי אוכל בבית.
שמעתי שישנם זוגות צעירים שהולכים למסעדה בכדי לבלות את השנה הראשונה ואף יותר מכך.
אינני יודע מה בדיוק העניין בכך, וגם את"ל שאין אוכל בבית ורוצים לחסוך לאשה, מה הבעיה להזמין פיצה לבית ולאכול יחד עם האשה?
עכ"פ, שמעתי שכך המנהג בקרב כמה וכמה אנשים ואפי' אברכים (!)

אינני יודע מה בדיוק העניין בכך, וגם את"ל שאין אוכל בבית ורוצים לחסוך לאשה, מה הבעיה להזמין פיצה לבית ולאכול יחד עם האשה?
יציאה. אוורור. תשמעו את הרבנים של הזוגיות... ומדריכי חתנים אמיתיים. מומלץ ביותר. לא רק בשנה הראשונה

בתוך מסעדה מקורה זה אוכל ברחוב?
יש מסעדות שרואים מהרחוב בדיוק מה יש לך בצלחת
וגם במסעדה עצמה יש איתך עוד אנשים שלא קשורים אליך
וגם מה עם הכשרות

מי שצריך המלצה על מסעדות בפרט בצפון אפשר לשאול אותי☺️

אתם צדיקים וטהורים אשריכם אבל בדורנו הולכים ועוד הולכים למסעדות בפרט החרדים ומתוכם גם תלמידי חכמים חשובים וגם רבנים, והיום יש מסעדות עם הכשרויות הכי מהודרות מרוב שיש היענות מהציבור החרדי.
ואם האשה צריכה מסעדה ותיקח אותה לגינה תתחיל לדאוג חחחח

אתם צדיקים וטהורים אשריכם אבל בדורנו הולכים ועוד הולכים למסעדות בפרט החרדים ומתוכם גם תלמידי חכמים חשובים וגם רבנים, והיום יש מסעדות עם הכשרויות הכי מהודרות מרוב שיש היענות מהציבור החרדי.
ואם האשה צריכה מסעדה ותיקח אותה לגינה תתחיל לדאוג חחחח
אמת. רבנים גדולים הולכים.

חזור
חלק עליון