• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

יש אומר ויש דברים - ספרי מרן נכנסו באוצר החכמה

לא הבנת אותי. התכוונתי לומר שמה נותן אוצה״ח, גם אם זה לא עולה אותו דבר, למה לי לרצות לקנות את זה במקום הספרים ממש? למה הדור שלנו התדרדר ללימודי קודש דרך מחשבים ולא דרך ספרים,
תהילות לאל יתברך דורנו התקדם, כמה ריבוי תורה נעשה מחמת האוצר הנ"ל בלי גבול ומידה, ובפרט עם תוכנת החיפוש. אשרינו שזכינו.
ועוד מקלים עלינו בממון עבור זה?
עד היום ראיתי אוצה״ח במקרה שבביהמ״ד לא נמצא איזה ספר נדיר או קדמון או מכאלו שלא תמצא בביהמ״ד אלא בספרייה פרטית וכד׳, אבל להרחיק לכת ולקנות חבילות בעלות של יותר מאלף ש״ח בשביל משהו במחשב מרגיש לי שזה יוצא מפרופורציות.

הדבר היחיד שמשמח אותי בכך שספרי מרן נכנסים לאוצה״ח הוא שליטאים שבחיים שלהם לא ראו את ספרי מרן ירצו לטעום מעט מתורתו, אבל ככל הנראה הם לא ישקיעו בזה כל כך הרבה כסף.
ואשר על כן חבל שזה בצורת חבילה בתשלום.
ובהקשר של מה שאמרת

לסיבה הזו אפשר לקנות ארון חדש, ותמיד מוצאים מקום לדחוף אותם.
אשריך שיש לך מקום, אני בצפיפות ומחפשים מה להוציא כדי שירווח למשפחה הי"ו

תהילות לאל יתברך דורנו התקדם, כמה ריבוי תורה נעשה מחמת האוצר הנ"ל בלי גבול ומידה, ובפרט עם תוכנת החיפוש. אשרינו שזכינו.
אכן, אוצה״ח זה תקדים שמאפשר ריבוי תורה, אמרתי זאת בעצמי שורה אח״כ. אבל צריך לשים לב שזה לא מחליף את צורת הלימוד הישנה שנהגו בה רבותינו, אלא רק עזר חיצוני.
ואשר על כן חבל שזה בצורת חבילה בתשלום.
זה בדיוק מה שהתכוונתי לומר מקודם.
אשריך שיש לך מקום, אני בצפיפות ומחפשים מה להוציא כדי שירווח למשפחה הי"ו
ספרים לעולם לא מהווה חוסר מקום למשפחה, להפך.
(לא חייבים ארון ספרים דווקא, יש הרבה אלטרנטיבות)

לא הבנת אותי. התכוונתי לומר שמה נותן אוצה״ח, גם אם זה לא עולה אותו דבר, למה לי לרצות לקנות את זה במקום הספרים ממש? למה הדור שלנו התדרדר ללימודי קודש דרך מחשבים ולא דרך ספרים, ועוד מקלים עלינו בממון עבור זה?
עיקר המטרה היא החיפוש, כי תורתו של הגר"ע יוסף גדולה מני ים, ולעבור ספר ספר על המפתחות יכלה הזמן והמה לא יכלו [כמובן שנושאים מסויימים יהיה אפשר למצוא בנקל, כגון על הל' שבת - בחזו"ע שבת וכד', אך מלבד שגם בזה לפעמים יש דברים במאור ישראל וביחו"ד וביבי"א שלא כתובים בחזו"ע שבת הנז' (וד"ת עניים במקום אחד ועשירים במקום אחר), עוד בה, שלדוגמא "כללים" אין הם כתובים במקום אחד (אע"פ שיש עין יצחק), ולזה יועיל החיפוש. ועוד שבמפתחות שבסוה"ס אין זה מועיל כמו חיפוש כידוע וכמובן. ועוד, ואכמ"ל].
וגם הרבה פעמים זה מועיל כאשר שנוסעים לאיזה מקום, ואין שם הרבה ספרים וכיו"ב.

אין מה לעשות. עדיך שישאר כך ולא יכנס כלל?
לא. טוב שנכנס, אבל חבל שלא למד מאחיו הגדול הראש"ל שליט"א, שנהג בעין טובה והכניס כל ספריו בחינם עם אפשרות הדפסה, ואין לי ספק שזה לא פוגע במכירות ספריו, וגם אם פוגע, הראש"ל שליט"א עם "ראש גדול" ומבין שהתועלת מרובה על ההפסד.
ויה"ר שלא נבוא לידי ניסיון וכו'

עיקר המטרה היא החיפוש, כי תורתו של הגר"ע יוסף גדולה מני ים, ולעבור ספר ספר על המפתחות יכלה הזמן והמה לא יכלו [כמובן שנושאים מסויימים יהיה אפשר למצוא בנקל, כגון על הל' שבת - בחזו"ע שבת וכד', אך מלבד שגם בזה לפעמים יש דברים במאור ישראל וביחו"ד וביבי"א שלא כתובים בחזו"ע שבת הנז' (וד"ת עניים במקום אחד ועשירים במקום אחר), עוד בה, שלדוגמא "כללים" אין הם כתובים במקום אחד (אע"פ שיש עין יצחק), ולזה יועיל החיפוש. ועוד שבמפתחות שבסוה"ס אין זה מועיל כמו חיפוש כידוע וכמובן. ועוד, ואכמ"ל].
אכן לזה התכוונתי שאוצה״ח משמש כעזר ולא תחליף.
הרשה לי לומר תחילה כי מקרים מועטים מאד ספר מפתחות לא עזר לי, אבל סופו של דבר הוא לא מושלם.
ובכ״ז כוונתי הייתה לומר כמו שאמר @פשוט שרק בשביל עזר 600 ש״ח זה מוגזם.
וגם הרבה פעמים זה מועיל כאשר שנוסעים לאיזה מקום, ואין שם הרבה ספרים וכיו"ב.
עדיין לא שמעתי על מישהו שמשלם 600 ש״ח בשביל זה.
ובכ״א אדם שלומד קבוע ספרים מסויימים בדרך כלל הוא לוקח איתם איתו.
לא. טוב שנכנס, אבל חבל שלא למד מאחיו הגדול הראש"ל שליט"א, שנהג בעין טובה והכניס כל ספריו בחינם עם אפשרות הדפסה, ואין לי ספק שזה לא פוגע במכירות ספריו, וגם אם פוגע, הראש"ל שליט"א עם "ראש גדול" ומבין שהתועלת מרובה על ההפסד.
יש להבדיל מעט מספרי הראשל״צ לספרי מרן, לפחות לענ״ד.
רוב ספרי ילקוט יוסף מיועדים יותר לבעלי בתים וכד׳ ועל הדרך גם לבני תורה, בעוד ספרי מרן מחולקים באופן יותר חד. התשובות בספרי פסקי חזו״ע אמנם קלילים יחסית ליבי״א אבל הרבה פעמים מצאתי שם תשובות יותר עמוקות מיחו״ד.
אני לא בא לרמוז שלא צריך להפיץ תורת מרן, וח״ו לומר כי אין תועלת בהפצתה, אבל אני מבין את הסיבה שהרב משה רצה לעשות זאת דווקא בעסקת חבילה, אע״פ שלענ״ד זה לא משתלם.

אם היו שואלים את מרן זיע"א, אין ספק שהיה מורה לצרף את הספרים ללא תוספת תשלום. להגדיל תורה ולהאדירה.
גם בחייו נהג בספרים בעין טובה והורה לא להפקיע את המחירים, וכידוע שספריו נמכרים בזול יחסית לשוק ויחסית למה שיכלו להימכר [וכששאלוהו אם לצלם מהספרים לכל תלמידי ישיבה, השיב בחיוב בשמחה].
ספרי מרן זה הספרים הראשונים שאפשר לומר עליהם שלמרות שיהיו באוצה"ח, לא תרד כמות המכירות של הספרים המודפסים.
ומן הסתם יש להוסיף תנאי קודם למעשה, שהמעתיקים למיניהם יביאו תמיד דבר בשם אמרו, ולא יגזלו מאוצר בלום זה. וכידוע שלא היה נוח לו באותם מעתיקים.

נערך לאחרונה:
שבוע טוב,
@אהרן כהן אם אפשר לפעול ולבקש ממכון מאור ישראל להכניס גם את המהדורות הישנות של יבי"א ויחוו"ד, זה יעזור הרבה לי ואני מאמין שלרבים כמוני שרגילים לצורת הדף הישנה, ושכמ"ה.

חבל שמכון "מאור ישראל" שאמורים להוות דוגמא להליכה בדרכיו של מרן זיע"א, מנעו במשך שנים את כלל הציבור מלהנות מתורת מרן זיע"א, ואף כעת מוכנים לתת הנאה זו רק במחיר מפולפל.
מי שבאמת חסיד של מרן כבר קנה את ספרי מרן זיע"א, ומנין לאברך עוד "שליש משכורת" בשביל ה"תענוג" של ספרי מרן במחשב. ולמי שאין בבית מן הסתם ספרי מרן לא כ"כ דחופים לו בכדי שיקנה אותם למחשב.

אין חבילה שהיחס הכלכלי שלה הוא כזה. זה נראה שהם לא מוכנים לוותר על שקל, כלומר הם רוצים להרויח את אותו רווח כמו על מכירת כל ספרי מרן, אלא שהם מנכים את מחיר ההדפסה, מהמחיר שהם מוכרים למשווק (שהוא זול בהרבה מהמחיר שנמכר בחנות, והגעו בערך ל600 ש"ח. ספרי מוסד הרב קוק זה אלפי ספרים באלף ש"ח בערך. כלומר בכל שקל כמה ספרים, ספרי חב"ד ב300 שקל אלפי ספרים. וכהנה בכל החבילות. אין חבילה שמשלמים כ10 שקל לספר. על מה ולמה?!

אני אישית אינני מתכנן לקנות חבילה זו, ואף אשכנע כל מי שאשמע שרוצה לקנותה. שלא ירויחו מחבילה זו ואז יבטלו אותה (או הם או אוצר החכמה).

אולי כדאי לעשות כאן מדגם שנוכל להעביר למכון מאור ישראל ולהנהלת אוצר החכמה. שיראו האם זה משתלם להם.
מי מתכנן לקנות את החבילה הזו? והאם יש לו את ספרי מרן בבית?

אני לא מתכנן לקנות, ויש לי את כל ספרי מרן זיע"א בבית.

לענ"ד יש בזה ב' בחינות, א. התועלת (לקנות) - לקנות ולהנות מאוצר בלום זה. ב. התועלת (לא לקנות) - שמא יורידו את המחיר, או אולי לא יהיה כחבילה.
אבל צריך באמת לחשוב ולבדוק אם ירצו להתפשר, כי לכאו' לא כ"כ נראה, וא"כ עדיף את התועלת שלנו, ואכתי צ"ע.

לענ"ד יש בזה ב' בחינות, א. התועלת (לקנות) - לקנות ולהנות מאוצר בלום זה. ב. התועלת (לא לקנות) - שמא יורידו את המחיר, או אולי לא יהיה כחבילה.
אבל צריך באמת לחשוב ולבדוק אם ירצו להתפשר, כי לכאו' לא כ"כ נראה, וא"כ עדיף את התועלת שלנו, ואכתי צ"ע.
אם אוצה"ח יראו שהציבור של מרן זיע"א מתנגד לזה מן הסתם הם יבטלו את העסקה.

נערך לאחרונה:
חזור
חלק עליון