• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

כשרות על קוקה קולה המיובא מחו"ל

נ ליסואר

Active member
רציתי לברר לפני כחצי שנה ניתן אישור ליבא קוקה קולה מחו"ל
מדובר בקולה המקבל אישור מהרבנות הראשית עם חותמת של בד"ץ חוג חתם סופר
ומחזיקי הדת
לנוהגים לאכול רק הכשר בדץ מה קורה בנוגע לפסח

תמליל דברי מרן הראשל"צ שליט"א בשיעורו השבועי מוצ"ש פרשת תזריע ה'תשפ"ב:
"לפני ארבעים וכמה שנים מרן היה בבורו פארק, נתנו לו מלון, אני הייתי יחד עם האבא, אנחנו באים לעלות במעלית, יוצא משם הרב פנחס הרשברג, הוא היה יו"ר אגודת הרבנים באמריקה. הוא יוצא מהמעלית והרב בא להיכנס, לחצו ידיים, עשו היכרות ביניהם, הוא אמר לו מי הוא, הרב רק שמע את השם שלו, אמר לו 'אה, זה כבודו..' מיד שאל אותו 'שמעתי עליך שאתה יודע את הסוד המסחרי של קוקה קולה. תגיד לי בבקשה, זה כשר כל השנה? זה כשר לפסח? תגיד לי בבקשה'. הוא אומר לו 'כבוד הרב, זה מאה אחוז, אני יודע את הסוד המסחרי, מה זה, וזה בסדר גמור, כל השנה וגם בפסח'. 'תגיד לי ממה עושים את זה', 'החתימו אותי אצל עו"ד שאסור לי להגיד, זה סוד מסחרי, אני לא יכול להגיד. הרב יסמוך עליי'. היה יהודי זקן, היה בקיא בכל הש"ס, בקיא גדול היה. הוא אמר לרב שזה כשר.
אני זוכר לפני שנים, מי היה מכניס בליל הסדר קוקה קולה על השולחן? זה כמו בירה! מי מכניס את זה על השולחן?... אנחנו בבית שלנו אצל מרן, היה על השולחן של ליל הסדר קוקה קולה, כי כבר אז הרב ידע מהרב פנחס הרשברג שזה כשר לפסח.
וכן בכל השנה כולה, בכל העולם! קוקה קולה זה דבר בינלאומי, ואין בזה שום בעיה של כשרות, לא במשך השנה ולא בפסח".

* וכן בקשר למה שנכתב כאן

נערך לאחרונה:
תמליל דברי מרן הראשל"צ שליט"א בשיעורו השבועי מוצ"ש פרשת תזריע ה'תשפ"ב:
"לפני ארבעים וכמה שנים מרן היה בבורו פארק, נתנו לו מלון, אני הייתי יחד עם האבא, אנחנו באים לעלות במעלית, יוצא משם הרב פנחס הרשברג, הוא היה יו"ר אגודת הרבנים באמריקה. הוא יוצא מהמעלית והרב בא להיכנס, לחצו ידיים, עשו היכרות ביניהם, הוא אמר לו מי הוא, הרב רק שמע את השם שלו, אמר לו 'אה, זה כבודו..' מיד שאל אותו 'שמעתי עליך שאתה יודע את הסוד המסחרי של קוקה קולה. תגיד לי בבקשה, זה כשר כל השנה? זה כשר לפסח? תגיד לי בבקשה'. הוא אומר לו 'כבוד הרב, זה מאה אחוז, אני יודע את הסוד המסחרי, מה זה, וזה בסדר גמור, כל השנה וגם בפסח'. 'תגיד לי ממה עושים את זה', 'החתימו אותי אצל עו"ד שאסור לי להגיד, זה סוד מסחרי, אני לא יכול להגיד. הרב יסמוך עליי'. היה יהודי זקן, היה בקיא בכל הש"ס, בקיא גדול היה. הוא אמר לרב שזה כשר.
אני זוכר לפני שנים, מי היה מכניס בליל הסדר קוקה קולה על השולחן? זה כמו בירה! מי מכניס את זה על השולחן?... אנחנו בבית שלנו אצל מרן, היה על השולחן של ליל הסדר קוקה קולה, כי כבר אז הרב ידע מהרב פנחס הרשברג שזה כשר לפסח.
וכן בכל השנה כולה, בכל העולם! קוקה קולה זה דבר בינלאומי, ואין בזה שום בעיה של כשרות, לא במשך השנה ולא בפסח".

* וכן בקשר למה שנכתב כאן
אם רבינו אמר מי יבוא אחרי המלך
אבל אני דיברתי עם המשגיח של מחזיקי הדת בזמנו, ואמר לי שהם עומדים לתת הכשר על הקולה שמגיעה מגאורגיה, ולדעתו עדיין לא כדאי לשתות עד שההכשר יהיה עם חותמת על הפחיות
וכעת ראיתי שחוץ מהקולה הנ"ל הביאו עוד קולה ממדינה אחרת [איני זוכר שמה] שעליה אמר לי המוכר בפירוש שאין שום הכשר, וכדאי לברר הדבר אם הדברים הנ"ל לא נשתנו מאז

הוא אומר לו 'כבוד הרב, זה מאה אחוז, אני יודע את הסוד המסחרי, מה זה, וזה בסדר גמור, כל השנה וגם בפסח'

מתוך אתר 'דין' כ"ג ניסן תשע"ט.

מעתיק מתוך הודעה שהפיץ הרב יוסף לנדא (אחיו של הרב לנדא שליט"א רב העיר בני ברק, בנו של הגרמי"ל לנדא ע"ה) לקראת פסח שנה זו:

ראשית, לחברת קוקה קולה יש בעולם 23 מפעלים ליצור תמצית. 2 מהם האחראים ומספקים תמצית לרוב המפעלים באירופה, נמצאים באירלנד.

באחד מהם נעשה כל שנה בחודש חשון יצור לפסח עבור אה״ק לאחר הכשרה כדין.

כל שאר המפעלים בעולם הנושאים שלט קוקה קולה ( מלבד 23 הנ״ל ), הם רק מפעלים מאושרים לעירוב מים וסוכר ( או תחליף סוכר) בתמצית ומילוי בבקבוקים. אין למפעלים אלו כל ידיעה על התמצית שהם מקבלים מוכן, מה היא מכילה וכו׳ מלבד הוראות ברורות איך להשתמש בתמצית למילוי.

אל המפעל באירלנד המייצר כשר בחדר המיוחד לכך, אין כניסה לארגון כשרות כלשהוא, מלבד כשרות הרב לנדא וארגון ה OU, העובדים יחד עבור היצור לאה״ק .

אין יצור כשר נוסף במפעל והתמצית המיוצרת עבור אה״ק היא אך ורק עבור אה״ק.

זאת ועוד, אין זה סוד שבמוצר קוקה קולה יש קרמל. אינפורמציה זו מופיעה על כל תווית.

הקרמל עבור קוקה קולה רגיל באירופה מיוצר בדרך כלל מחיטה!

רק עבור אה״ק לימות השנה הוא מתירס כדי שלא להכניס חמץ בכל ימות השנה ולפסח הוא מסוכר וההכשרה היא מקטניות לפסח ולא מחמץ לפסח.

ובכן, מבלי לפגוע באף אחד הנה העובדות בשטח וכל אחד יסיק את המסקנות בעצמו.

בהנ״ל גם תשובה … ביחס לכשרות קוקה קולה לפסח בפולין.

בהצלחה ופסח כשר ושמח.

כפי שכתבתי … אני אומר זאת ובוודאות, כשאני המשגיח הן במפעל היצרן קרמל עבור אירלנד ושם אני מכשיר כל יצור (הכשרה עבור יצור תמצית לימות השנה) הכשרה מחמץ – חיטה, לקטניות – תירס. ליצור תמצית לפסח הקרמל מגיע מיצרן שונה ומסוכר.

אני גם המשגיח באירלנד ויודע בוודאות שמקור הקרמל לקוקה קולה באירופה הוא מאותו היצרן ומפעל אותו אני מכשיר כנ״ל.

א״כ ברור לי כשמש וללא כל ספק. קוקה קולה באירופה, חמץ.

האם צריך לשנות את הנכתב, לאור האמור? :

משקה קוקה קולה: אין לקנות משקה קוקה קולה ללא סימון כשרות הרב לנדא או OU על גוף
הבקבוק או הפחית בכל העולם בישראל ובארה"ב מייצרים את תמצית המשקה באטלנטה שע"ז
יש פיקוח, אך עיקר הבעיה היא באירופה, ארצות ערב והרשות הפלסטינית, ולא כאותם
הטועים כי כל רכיבי משקה זה הינם אחידים בכל העולם.
דבר זה תקף גם לגבי פחיות המגיעות מהרשות הפלסטינית ומאוקראינה.
לגבי הפחיות המגיעות מהרשות הפלסטינית, יצא עדכון מהרה"ר לישראל )סיון תשע"ג( שמשקה זה אינו כשר. 4
ובחודש אלול תשע"ח התפרסם מכתב מהגרמי"ל לנדא זצ"ל )שהופקד בלעדית על כשרות משקה הקוקה קולה( בו הוא –
כותב תחת הכותרת "להסיר מכשול" וז"ל: "מצער מאוד לראות, אשר מביאים לארץ משקה "קוקה קולה" בפחיות
ובבקבוקים מתוצרת הרשות הפלסטינית ומאירופה ומכשילים את הציבור. המשקה צרי ך השגחה והכשר!. מי שאינו בסוד
24 הייצור, יכול לומר השערות וסברות. אלו שיש עליהם חותמת שלי, מיוצרים במחלקה מיוחדת, בנוכחות משגיחים שלי
שעות, וממולאים בהשגחה כאן בעירנו בני ברק, ע"י החברה המרכזית למשקאות קלים בע"מ". עכ"ל. בתאריך כ"ו תמוז
תשע"ט פירסמו רבני העיר ב"ב הגרחי"א לנדא שליט"א יחד עם הגרש"צ רוזנבלט שליט"א מכתב אזהרה נוסף בו הם -
כותבים: "באנו בזה להזהיר ולעורר תשומת לב הציבור על מוצרי חברת קוקה קולה העולמית המיוצרים במדינות שונות
ומיובאים לארץ ללא השחגתנו. כפי שכבר עורר הרב זצ"ל המשקה צריך השגחה והכשר!".

כדאי לשמוע את תוכנית אור השבת פרשת ואתחנן לחץ על התמונה
https://www.youtube.com/watch?v=LKOL1q4yk1E

הנושאים בתוכנית:

א. רופא או נהג שנוסע להציל חולה שיש בו סכנה בשבת האם מותר לו לחזור לביתו?
ב. רופא או נהג שנסעו להציל חולה שיש בו סכנה בשבת האם מותר להם לחזור ע"י גוי?
ג. נהג שהתחיל לנסוע ויצא חוץ לתחום והודיעו לו שבסוף אין צורך וחזר, האם מותר לו ללכת יותר מד' אמות?
ד. האם ישיבה בבית הכנסת רגל על רגל האסורה זה דוקא קרסול על ברך כמו מספר 4?
ה. האם מותר לשתות קוקה קולה בכל העולם אפילו בלי הכשר?
ו. איך צריך להתייחס "לרבנים של הכשרים", האם חייבים לחוש לדבריהם בכל דבר שאומרים בנחרצות?
ז. מה הרמה של כשרות "בית יוסף" בפועל?
ח. האם שייך הדין "עד אחד נאמן באיסורים" לגבי כשרויות?
ט. האם מצרפים סברא יחידאה לספק ספיקא או כסניף לרווחא דמלתא?
י. מי שמצא פאה נכרית האם חייב בהשבת אבידה, או שדומה למוצא אייפון שאינו חייב?
יא. האם אברך אשכנזי מחוייב ללכת בכל הפסקים כמו הוריו ע"פ חכם מסויים כמו הרב אלישיב וכדומה?
יב. איזה רב מגדולי הפוסקים יכול האשכנזי לעשות לעצמו ללכת אחריו בכל ההלכות?
יג. האם נכון לבן תורה להשתתף ביום סליחות ותהילים ומה זה שונה מדורו של מרן הב"י שנהגו בכך גדולי הדור?
יד. מי ששחה בחוף הים האם מתחייב בברכת הגומל או דוקא אם שחה במקום או באופן מסוכן?
טו. מי שעשה מסלול קיאקים של שעה וחצי האם מתחייב בברכת הגומל?
טז. האם מותר להעלים מיסים מהמדינה לדעת מרן זצ"ל?
יז. האם אפשר להשתמט מתשלום לאוטובוסים לפי דעת מרן זצ"ל?
יח. האם אפשר לסמוך על ילד קטן שמעיד שהכלי טבול כראוי?
יט. האם אפשר לסמוך על ילד קטן שמעיד שהכלי עבר הגעלה או ליבון?

זו לשונו של הגאון ר' שנאור זלמן רווח בענין כשרות הקולה בעולם וענין זה נידון בהרחבה בפורום בתגובה הבאה ולשונו הועתקה כאן לתועלת הציבור

"קה קולה רגיל, זירו, ספרייט, מותר בשתיה בכל העולם.
יש מקומות שאין משתשמשים כלל בגליצרין, כגון מרוקו. יש מקומות שמשתמשים, ורובו בעולם המזון [לא לשאר תעשייה] הוא מהצומח. ובד"כ זה אף ממפעלים כשרים. ובלא"ה יש כאן גם עניני ביטול, וכדברי הפוסקים לגבי הגליצרין בוודקה. למעשה יש מדינות שאין שימוש, ויש שיש שימוש וזה ממפעלים כשרים או ללא חשש כלל.
ומכל הספיקות הללו נהגו רוב ככל קהילות ישראל בכל העולם לשתות משקאות הללו גם ללא כשרות.

והצדק עמם הלכה למעשה

נערך לאחרונה:
אחרי זמן רב מהדיון הנ''ל אמרתי לסכם ולהוסיף
Ñ בענין כשרות משקה הקוקה קולה בעולם Ð​

הנה בענין כשרות משקה הקוקה קולה נודע כי כבר בשנת תרצ''ה קבל המשקה הכשר ע''י הר' טוביה גפן חבר אגודת הרבנים באמריקה ורבה של אטלנטה בארה''ב כאשר פנה להנהלת המפעל וזו נאותה לגלות לו את חומרי הגלם מהם מורכב המשקה לאחר שבדק את כל המרכיבים העלה שבשני מרכבי יסוד יש בעיה כשרותית האחת נעשה ע''י שומן בעלי חיים דבר שאוסר המשקה בשתיה במשך כל ימות השנה והשני נעשה מגרעיני דגן דבר שאוסר המשקה לכה''פ בפסח בתשובתו בענין זה שבסוף ספרו קרני ההוד העלה דאע''ג דבעלמא מין בשאינו מינו בטל וכ''ש הכא דהוי אחד מיני אלף מ''מ הדבר נוגע במחלוקת ראשונים יסודית האם ביטול ברוב הינו אף בדברים שדרך לערבם או דוקא כאשר נתערב באקראי וכמו [עי בזה בב''י יו''ד ס''ס קלד ובנו''ב תנינא סי' נו-נז] ומי יכריע במחלוקת ראשונים זו ואכן כתב שבכה''ג אסור לשתות את המשקה אולם לאחר שבדק מצא שלשני חומרי גלם אלו יש תחליפים כשירים מהצומח ולאחר שהנהלת החברה התחייבה להשתמש בתחליפים כשרים קבל המשקה לראשונה הכשר כדין כמובא כל זה בתשובתו שם יש המזהים חומרי גלם אלו בשם גלצירין חומר כמין נוזל עבה ומתוק דומה לסירופ שקוף המשמש להמסת תמציות טעם וריח וכממתיק או חומר משמר הנעשה או משומן בעלי חיים או מן הצומח והשני כחומצת לימון הנעשית ע''י לימונים תירס חיטה ועוד [וכמובא בקובץ בית הלל [ח''ח אלול תשס''א עמ' סד מצורף כאן] מלבד הנ''ל יש שכתבו לחשוש גם מצד הכרמל המעורב במשקה ליתן לו את צבעו השחור ומשפיעה הוא גם על טעמו גם בקרמל יש סוגים שונים יש העשוי מדגנים ויש לחוש בו לאיסור חדש [עי' ס''ס תצג] או לכרמל שאינו כשר [ואכן מטעם זה פרסם הר' יוסף לנדא בנו של הגרימ''ל לנדא הודעה לציבור לאסור את שתיית משקה הקוקה קולה בימות הפסח שיש לחוש בו לאיסור חמץ מטעם הכרמל] ועוד חששות מעין אלו

למעשה כיום ידוע שיש שלושה מפעלים בעולם המיצרים תמצית קוקה קולה כשרה ע''י משגיחי הר' לנדא וה-OU המשווקת לארץ ולחלק מארצות אירפה בחודש אדר א תשע''ט החלו ליבא לארץ בקבוקי ופחיות קולה מחו''ל ללא הכשר רשמי של גופי הכשרות הנ''ל ואז הרבנות הוראתה לאסור יבא זה עד בירור ענין הכשרות במשקאות אלו ע''י גופי הכשרות האחרים ואכן כמה חודשים אח''כ בחודש תמוז יצא פרסום רשמי מטעם הרב לנדא בזו הלשון שיש להיזהר מלצרוך משקה זה ללא כשרות וחתמו עליו הגש''צ רוזנבלט ובנו של הגרימ''ל לנדא ממלא מקומו במערך הכשרות גם ארגון הכשרות OU פרסם הודעה לציבור שאין לאריגון כשרות זה ידיעה על מוצרים המיוצרים במפעלים שאינם תחת השגחתם וע''ע בספר 'הכשרות למעשה' [עמ' תקלח] של הגר'א פנחסי

והנה בחודש תש''פ פרסם הר' יצחק רלב''ג חבר מועצת הרבנות הראשית מכתב בענין זה בו כתב שאחר בירור התמונה המציאותית וההלכתית משקה זה הינו כשר בכל העולם וגופי הכשרות רשאים להמשיך ליתן את כשרותם למשקה זה תחת פיקוח והשגחה כראוי [והמעיין בדברים יראה כסתירה ודו''ק] והשנה בפרשת תזריע אמר הראש''ל שליט''א בשעורו במוצאי שבת שמשקה הקוקה קולה הינו דבר בין לאומי וכשר בכל מקום בעולם כל השנה וגם בפסח ואנוכי בימי בין הזמנים שלחתי שאלה זו לפני הגרש''ז רווח שכידוע הינו מומחה כשרות בעל שם עולמי והשיב לי בזו הלשון קוקה קולה רגיל, זירו, ספרייט, מותר בשתיה בכל העולם. יש מקומות שאין משתשמשים כלל בגליצרין, כגון מרוקו. יש מקומות שמשתמשים, ורובו בעולם המזון [לא לשאר תעשייה] הוא מהצומח. ובד"כ זה אף ממפעלים כשרים. ובלא"ה יש כאן גם עניני ביטול, וכדברי הפוסקים לגבי הגליצרין בוודקה. למעשה יש מדינות שאין שימוש, ויש שיש שימוש וזה ממפעלים כשרים או ללא חשש כלל. ומכל הספיקות הללו נהגו רוב ככל קהילות ישראל בכל העולם לשתות משקאות הללו גם ללא כשרות. והצדק עמם הלכה למעשה” הא קמן נחלקו בענין זה מומחי הכשרות וכל אחד כמנהג אבותיו וכהוראת רבותיו יעשה

נערך לאחרונה:
כעת אני עוסק בדיוני כשריות, וכותב על זה. ראיתי את הדיונים הקודמים בפורום שהיו על ה-'קוקה קולה' בעולם. ושדעתו של מורנו הראש"ל שליט"א שמותר, כלשונו: "קוקה קולה זה דבר בינלאומי, ואין בזה שום בעיה של כשרות, לא במשך השנה ולא בפסח."
אמנם מאידך גיסא ראיתי מספר רבנים "המבנים בעיניני כשרות ועוסקים בזה" שאומרים שאין לסמוך על זה בכלל. https://www.kosharot.co.il/כשרות-קוקה-קולה
וכן הרב לנדא זצ"ל שנותן את ההכשר בארץ לקוקה קולה, טען לפני כחמש שנים בתוקף שיש צורך בהכשר ולא נכונה השמועה כביכול קוקה קולה כשרה בכל העולם.
רציתי לדעת כיצד יש לנהוג. מצד אחד מורנו אומר שאין כל חשש. ומצד שני רבנים המבינים בדבר אומרים שיש לחשוש.
האם יש לחוש לרבנים האלו?

כעת אני עוסק בדיני כשריות, וכותב על זה. ראיתי את הדיונים הקודמים בפורום שהיו על ה-'קוקה קולה' בעולם. ושדעתו של מורנו הראש"ל שליט"א שמותר, כלשונו: "קוקה קולה זה דבר בינלאומי, ואין בזה שום בעיה של כשרות, לא במשך השנה ולא בפסח."
אמנם מאידך גיסא ראיתי מספר רבנים "המבנים בעיניני כשרות ועוסקים בזה" שאומרים שאין לסמוך על זה בכלל. https://www.kosharot.co.il/כשרות-קוקה-קולה
וכן הרב לנדא זצ"ל שנותן את ההכשר בארץ לקוקה קולה, טען לפני כחמש שנים בתוקף שיש צורך בהכשר ולא נכונה השמועה כביכול קוקה קולה כשרה בכל העולם.
רציתי לדעת כיצד יש לנהוג. מצד אחד מורנו אומר שאין כל חשש. ומצד שני רבנים המבינים בדבר אומרים שיש לחשוש.
האם יש לחוש לרבנים האלו?
אם הראשל''צ אמר באופן ברור, באופן פומבי, או על גבי כתב, הרי אז אם הוא המורה הוראה שלך מה השאלה בכלל, פשיטא שאין לפקפק ומותר לכתחילה. אבל אם יש שמועות, או שהוא אמר בצורה מהוססת - שיש מקום לשמוע שני פנים וכיוצ''ב, הרי אז התשובה היא ג''כ גורפת, שאסור, כי הרי המומחים בענין אוסרים [ואני אישית שמעתי אחת מהם, הרב פישר, יש לו טור בעלון 'במה', שבבולגריה הוא סיפר שם על המפעל של קוקה קולה וכו' והוא בעצמו משגיח כשרות בין לאומי שאמר שבודאי לכאו' יש לאסור הרבה מן המדינות שמיוצר בהם קוקה קולה].

חזור
חלק עליון