• ניתן לשלוח יישובים בתורת מרן רבינו עובדיה יוסף זלה"ה, שיודפסו בע"ה בקובץ בית יוסף מהדורת תשפ"ה למייל: office@moreshet-maran.com בקובץ וורד, עד לחג השבועות תשפ"ד, אין התחייבות לפרסום, והרשות נתונה לערוך את הדברים לפני הפרסום.

כשרות רבנות מהדרין

זו בדיוק היתה השאלה, האם מה שאמרו שאפשר לאכול בשר בכשרות הרבנות,ף הכוונה דווקא לרבנות הראשית לישראל או גם על רבנות מקומית.

זכורני שבעבר הייתי נוכח בשעה שמישהו שאל את מרן הראש"ל שליט"א אם בחור ישיבה יכול לאכול במסעדה בהכשר הרבנות, הרב שאל אותו אם זה הרבנות הראשית לישראל, וכשהשיבו כן, אמר לו הרב שאם כך אז אפשר (והוא לוקח ע"ז אחריות כרב הראשי לישראל...)
אך עדיין לא מוכח לגבי רבנות מקומית, ואולי להיפך, מכך ששאל איזו רבנות אולי מוכח להיפך, שדווקא ברבנות הראשית לישראל אפשר לסמוך...
?
לא הבנתי, הרי הרבנות הראשית לישראל לא נותנת כשרות, אלא קובעת נהלים/מפקחת, מי שנותן הכשרות בפועל הוא הרבנות המקומית.

נערך לאחרונה:
ואותם שכתבו שרב העיר נשר נוגע בדבר כדאי להם לעבור על חזו"א אמונה ובטחון שאין לנו לומר על מורה הוראה שהפסק שלו משוחד מנגיעות.
וצריך למחות על זה.
לדבר על הבדצי"ם אינו פסק אלא חוות דעת.
שהרי לא דן על כל חתיכה בפנ"ע להתירה מחמת שאלה שהיתה, רק מורה ובא באופן כללי.
(וכמ"מ הוסיף לעיין למרן זיע"א בשו"ת יבי"א ח"ו יו"ד סימן י"ח ובמש"כ לגבי איתחזק איסורא, משמע קצת מדבריו שם דבכה"ג חיישינן לנגיעה, מ"מ אח"כ ציין לדברי החזו"א וכתב ודפח"ח)

לא הבנתי, הרי הרבנות הראשית לישראל לא נותנת כשרות, אלא קובעת נהלים/מפקחת, מי שנותן הכשרות בפועל הוא הרבנות המקומית.

הרבנות הראשית לישראל מפקחת ישירות על יבוא הבשר ועל שחיטת כל הבד"צים בחו"ל, הצוותים הם אותם צוותים והבשר הוא אותו בשר, לכל בד"ץ יש את הצוות שלו ויש עודפים שאותם לוקחת הרבנות הראשית ומוכרת בזול יותר, כי היא לא גוף מסחרי שצריך להרוויח כסף. כשרות חלק של הרבנות הראשית לישראל טוב יותר מכל בד"ץ. וכן הורה מרן הראש"ל כנז"ל.

הרבנות הראשית לישראל מפקחת ישירות על יבוא הבשר ועל שחיטת כל הבד"צים בחו"ל, הצוותים הם אותם צוותים והבשר הוא אותו בשר, לכל בד"ץ יש את הצוות שלו ויש עודפים שאותם לוקחת הרבנות הראשית ומוכרת בזול יותר, כי היא לא גוף מסחרי שצריך להרוויח כסף. כשרות חלק של הרבנות הראשית לישראל טוב יותר מכל בד"ץ. וכן הורה מרן הראש"ל כנז"ל.
ייש"כ על ההסבר, אך להבנתי הוא שאל על הכשר של מסעדה. לא רק על הבשר, וכי מי נותן הכשרות לא הרבנות המקומית?

הרבנות הראשית לישראל לא נותנת הכשר על מסעדות או מפעלים בארץ, אלא הרבנות המקומית, ויש רבנויות מקומיות עם מחלקות של מהדרין שהן שוות ערך לבד"צים, עיין כאן.
זה מוסכם רק שאלתי על מה שנכתב כאן שנשאל על מסעדה והרב שליט"א שאל האם זה הכשר של הרבנות הראשית לאפוקי מקומית שלא הבנתי שנותן הכשרות גם המהדרין הוא המקומית והראשית לא קשורה רק לנהלים.

השאלה הייתה על בשר בהכשר הרבנות הראשית לישראל כמובן חלק בית יוסף.
ואמר לנו מרן שזה לכתחילה ואפשר להורות כך לרבים.
חכם @נתנאל קנתן היקר
הוי אומר שאם יש בשר בהכשר רבנות חלק בית יוסף אפשר לקנות בשופי?
אם תעיד לי שכך אמר רבינו יצחק אני קונה בשמחה רבה
אין שום סיבה שאני ישלם על בשר מס' 5 80 או 90 ש"ח ויותר אם אני יכול לקנות אותו בכמעט שליש מחיר

הרבנות הראשית לישראל לא נותנת הכשר על מסעדות או מפעלים בארץ, אלא הרבנות המקומית, ויש רבנויות מקומיות עם מחלקות של מהדרין שהן שוות ערך לבד"צים, עיין כאן.
תודה רבה
הארת את עיני עם הקישור הזה
נפתרו לי הרבה ספקות

חכם @נתנאל קנתן היקר
אין שום סיבה שאני ישלם על בשר מס' 5 80 או 90 ש"ח ויותר אם אני יכול לקנות אותו בכמעט שליש מחיר
כך שמענו ממרן שליט"א כמה פעמים, שכל שכתוב "חלק" בהכשר הרבנות הראשית לישראל, אפשר לאכול בשופי. ואלו אותם שוחטים של הבדצי"ם. וגם הוא לפני שנכנס לרבנות, חשב שההכשר של הרבנות לא משהו, אבל כשהוא בפנים הוא רואה ש"חלק רבנות", הוא כשר לכתחילה. והקונים בדצי"ם סתם משלמים יותר כסף.

כך שמענו ממרן שליט"א כמה פעמים, שכל שכתוב "חלק" בהכשר הרבנות הראשית לישראל, אפשר לאכול בשופי. ואלו אותם שוחטים של הבדצי"ם. וגם הוא לפני שנכנס לרבנות, חשב שההכשר של הרבנות לא משהו, אבל כשהוא בפנים הוא רואה ש"חלק רבנות", הוא כשר לכתחילה. והקונים בדצי"ם סתם משלמים יותר כסף.

האם יש התייחסות מפורשת ממרן שליט"א לזה? מכתב וכדו'.

קשה להגדיר כך אנשים שמשלמים על הידור בכשרות (שהרי ברור שהבדצי"ם למיניהם מחמירים בכל מיני דברים יותר מהרבנות כמבואר כאן והדברים ידועים)
ברגע שיש לך "חלק מהדרין" רבנות, זה אומר שמקפידים על כל החומרות של הבדצי"ם, ואמר מרן שליט"א שלפעמים הרבנות מחמירה יותר מהבדצי"ם. ואת זה אומר לך במפורש מרן הראש"ל שליט"א. תרצה להתכווח עם מה שאמר - תתווכח.

חכם @נתנאל קנתן היקר
וכי כבודו לא מאמין לי?
העד שאני יכול להביא לשאלה ותשובה זה הרה"ג ר' @שמעון ללוש וכן הביא בעלון אור השבת.

חזור
חלק עליון