• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

מדוע לא נכנסו הערותיו של מרן זצוק"ל על ספר "קיצור שולחן ערוך" לרבי רפאל ברוך טולדיאנו. "ההסבר" שלא שמעתם (כנראה).

חשבון פשוט: הציבור הספרדי הגדול הולך לישיבות שלו (פורת יוסף, חזון עובדיה וכו' וכו') והציבור המרביצי הולך לאשכנזים. יוצא שהראשי ישיבות המרביצי סגרו לעצמם את הישיבות.

שימעו נא רבותי דבר מעניין
הייתי עכשיו באיזה אירוע וישב לידי יהודי אשכנזי סרוג מנתניה אשר כמובן ידו אוחזת בעקב עשו, ומכיון שהוא יודע שאני ספרדי אסלי החל שואל אותי אם אני יודע מה זה פייסטוק, אמרתי לו ששמעתי משהו על הסוג עבודה זרה הזו. הוא נפגע ואמר לי למה אתה אומר ככה בוא תראה מה כולם כותבים, ויפתח את פי האתון שלו והראה לי שמישהו הניח שם את התמונה של רבינו עובדיה עם אשתו הרבנית ושני ילדיהם באמצע, וכמו שכאן יש מקסימום 5-6 לייקים שם היה 8.2 אלף לייקים לתמונה הזו ואלפי הערות מתחת של אנשים משועממים כמוהו שכולם מלאים געגוע וקילוסין לדמותו של רבינו והרבנית, והוא אומר לי כולם כאן חילונים תראה איך הם מעריצים את הרב הזה...
אגב הוא שמע שאני עוסק בחינוך אמר לי מי יכול היום לגדל ילדים בכלל, ולא האמין למה שאמרתי לו שיש אצלינו משמעת וכבוד
לצערינו הרב אצל אחינו שאינם שומרים תומ"צ, האבא והאמא אין להם שום זכות אמירה בבית, ועל כל דבר יש זכות וטו לכל זאטוט
כי גם הוא חבר שיתופי בבית
כמה שרודפים אותנו צריכים לדעת שזה מקנאה על החינוך אצלינו, וביודעי ומכירי קאמינא

ידוע מה שאמרו חכמים (מובא בספר פאר הדור בשם אח של החזו"א)
על מאמר חז"ל בנין נערים סתירה וסתירת זקנים בנין
נער שרוצה לבנות דבר חדש, עושה כן ע"י סתירת דבריהם של אחרים
אבל זקן שרוצה לסתור דברי אחר, אינו מתעסק עם האחר כלל, אלא בונה דבר חדש ומוצלח וממילא השני נופל
וכך חינכונו כל רבותינו, אל תהיה נגד תהיה בעד, ודי בזה...

רוצה להקים ישיבה כמו כסא רחמים, רק של מרוקאים... כל הזמן נגד פסקיו של מרן זיע"א. ודי בזה...
אני ממליץ לך ולעוד כמה אחדים פה ללמוד ספר ח"ח שה"ל

רוצה להקים ישיבה כמו כסא רחמים, רק של מרוקאים... כל הזמן נגד פסקיו של מרן זיע"א. ודי בזה...
מחילה ידידי זה לא מדוייק. אני מכיר אותו ודיברתי איתו באורך. ועד שלא תדבר איתו לא תבין את הראש שלו.

אגב בענין מנהגי מרוקו והשפעתם מחכמי אשכנז אומר כי בס''ד אתא לידי קובץ תשובות של חכמי מרכש [גדול מאוד וחדש] ושם הביאו עובדא מלפני כארבע מאות שנה! כי היו מגעים הרבה ת''ח מבני אשכנז למרוקו עד שמחמת הדוחק עשו הסכמה בחרם שאין לבעלי הבתים לפרנסם בכדי לא למנוע פרנסה מבני המקום ומיניה לנד''ד
[ושם מסופר שהיה חכם אשכנזי שהגיע לרב לקבל הספקה מהקהל והרב ענה לו שאינו רשאי מפני התקנה הנ''ל אך אם יפטור לו חלומו יסכים ובחלומו הראו שלושה פעמים את המילה בהמה ומאז אינו מוצא מנוח לנפשו שאלו החכם האשכנזי האם מכר איזה ספר לאחרונה והשיב שמכר שלשוה ספרי זוהר שהיו ברשותו אמר לו אם כך זה פיתרון החלום כי תיבת בהמה בר''ת הינה בערתי הקודש מן הבית ורמזו לך בזה כי לא נכון היה לך למכור הספרים הנ''ל עכ''ד ואגב סיפור זה ידוע בעוד גירסאות וזה המקור הקדום]

הוי דמיונות בעלמא!
אחד מהשניים או שלא הבנתי כוונת כבודו או שהוא לא הבין כוונתי
להגיד שמנהגי עירק או מצרים הושפעו ממנהגי אשכנז הוא דבר רחוק ותמוה כי מה הקשר בין השנים ולפי פשוטו הוא גם על מנהגי מרוקו ועל זה הבאתי העדות הנ''ל וארווח לן שאף במנהגים הקדמונים [לפני שלוחי חב''ד] נוכל לומר כן, שכבר היה לעולמים בימי קדם לפני כארבע מאות שנה וכאמור

אחד מהשניים או שלא הבנתי כונת כבודו או שהוא לא הבין כוונתי
להגיד שמנהגי עירק או מצרים הושפעו ממנהגי אשכנז הוא דבר רחוק ותמוה כי מה הקשר בין השנים ולפי פשוטו הוא גם על מנהגי מרוקו ועל זה הבאתי העדות הנ''ל וארווח לן שאף במנהגים הקדמונים [לפני שלוחי חב''ד] נוכל לומר כן, שכבר היה לעולמים בימי קדם לפני כארבע מאות שנה וכאמור
להגיד שכל מנהגי קהילה שהיא בעולם תושפע במנהגיה, מחמת ביקורי חכמים איזה שיהיו, הוא דבר מופקע!
אלא אם כן ישנה עדות ברורה שהגיעו חכמים ושינו המנהגים.

חזור
חלק עליון