• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

מדוע לא נכנסו הערותיו של מרן זצוק"ל על ספר "קיצור שולחן ערוך" לרבי רפאל ברוך טולדיאנו. "ההסבר" שלא שמעתם (כנראה).

כל אחת מסיבתה היא.
שארית יוסף נסגרה אחר פטירת רה"י הנערץ ר' ניסים טולדנו זצ"ל, מחמת שחלק ניכר מהבחורים היו מגיעים לקנות תורה ממנו, וכשהלך הוא הלך הרישום.
באור ברוך, אחר פטירת רה"י הגר"ג טולדנו זצ"ל, בניו העזיבו את המשגיח הנערץ הגרא"מ דונט שליט"א, מה שגרם לכעס רב אצל הבחורים, וגרם לסגירת הרישום...
מה היה עם המשגיח?

אבל תבנית הישיבה עליה נלחמו נסגרה.
אני לא יודע אם התכוונת לכתוב נסגרה או לא (כתבת "אבל", מה שניהם נסגרו?).
אבל ברור שהרבה מחברי הפורום כאן חושבים שהישיבות הספרדיות במתכונתם היו צומחות לבד, כהמשך כמובן של פורת יוסף וכסא רחמים, שפתאום יעבור מוטציה.
אז התשובה היא שלא. תאהב או שלא, ההשפעה של ראשי ישיבות המרביצי או איך שתקרא לכל אותם גדו"י של הדור הקודם, שהקימו בידיהם או ברוחם את כל הישיבות הספרדיות הקיימות, עומדת ותעמוד, וכל זה מתוך גאווה בהתהוות הציבור הספרדי וישיבותיו בדור החדש.

אני לא יודע אם התכוונת לכתוב נסגרה או לא (כתבת "אבל", מה שניהם נסגרו?).
כוונתי שחלק מהישיבות הנ"ל נסגרו לגמרי, ואותם שעדיין קיימות נסגרו, ונפתחו שוב במתכונת אחרת.
אבל ברור שהרבה מחברי הפורום כאן חושבים שהישיבות הספרדיות במתכונתם היו צומחות לבד, כהמשך כמובן של פורת יוסף וכסא רחמים, שפתאום יעבור מוטציה.
אז התשובה היא שלא. תאהב או שלא, ההשפעה של ראשי ישיבות המרביצי או איך שתקרא לכל אותם גדו"י של הדור הקודם, שהקימו בידיהם או ברוחם את כל הישיבות הספרדיות הקיימות, עומדת ותעמוד, וכל זה מתוך גאווה בהתהוות הציבור הספרדי וישיבותיו בדור החדש.
נכון מאוד.
גילוי נאות, אני ג"כ למדתי באחת מישיבות המרביצי שנסגרו, שמניתי לעיל.

כוונתי שחלק מהישיבות הנ"ל נסגרו לגמרי, ואותם שעדיין קיימות נסגרו, ונפתחו שוב במתכונת אחרת.

נכון מאוד.
גילוי נאות, אני ג"כ למדתי באחת מישיבות המרביצי שנסגרו, שמניתי לעיל.
תן לי לנחש שזה או שארית יוסף או נחלת משה.

אני שמעתי שהיה מעשה שכמה בחורים טסו חוצה לארץ, ונתגלע וויכוח בינו לבין ראש הישיבה אם לזורקם מן הישיבה, והמשגיח התנגד ולאחר שדבריו לא נשמעו והבחורים נזרקו פרש.
אולי זה היה המכה בפטיש, למעשה זה היה ויכוח עתיק יומין בניהם, שהתעורר מידי זמן בזמן...

נראה לי בין בנו הגרר"ב, אם הגר"ג היה חי, גם אם הרב דונט היה פורש, הישיבה לא היתה נסגרת, קודם כל, הגר"ג החזיק את הישיבה, אחרי זה הרב דונט.
לא כ"כ מדוייק. אא"כ כוונתך לשנים מוקדמות יותר בהם רה"י הגר"ג היה בכוחותיו.

חזור
חלק עליון