• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

מתווכים, האם הכל מותר בשביל כסף.

יעקב. ח. מ.

Active member
המצב כיום שמתווכים שרוצים לעשות כסף, פונים לבעלי דירות שמשכירים את דירתם ואומרים להם שיש להם יכולת להשיג להם שוכרים במחיר גבוה יותר וכך הם מפנים את הדיירים שכבר גרים בדירתם, שזה אברכים יקרים מפז שגם כך בקושי עומדים בתשלומי השכירות.
או שלוקחים דירות ממאגר דירות ישא ברכה או דירומט, ופונים למפרסמים ומבקשים בלעדיות על הדירה ומבטיחים להם שוכרים ביותר ממה שהם דורשים.
השאלה היא האם בשביל כסף, הכל מותר. גם שגורמים להפקעת שערים, הגם שאין אונאה לקרקעות גם בשכירות, האם זה מותר, חוו דעתכם.
בברכה.

מותר או לא תשאל לדיין הבקיא בהלכות אלו.
אבל בכל אופן רואים עוד שאברכים אסור להם לשכר דירה, אלא עדיף להם שיגורו במקום יותר זול בצפון או בדרום בדירה משלהם ומשכנתא, ולא עם שכירויות שהולכות לפח ועולות כל הזמן !
אני מכיר אברך אחד שגר בירושלים בשכירות ב 5000 ש"ח ! לא חבל על הכסף ?? כל הכסף של הכולל וחלק גדול של משכורת האשה הולכים לשכירות!

בשכירות ב 5000 ש"ח
לפעמים זו עבודה שאין במקום אחר,
לפעמים קרוב להורים ומשתלם ...
לפעמים קריסה פתאומית שיצרה בור
לפעמים קושי נפשי אמיתי להרחיק
ועוד שמסתמא אני לא יודע ...
עכ"פ, אין הלכה בהלכות צדקה שמבקשים מאדם לעבור לעיר אחרת להרוויח הפרשי עלות מגורים ..

מותר או לא תשאל לדיין הבקיא בהלכות אלו.
אבל בכל אופן רואים עוד שאברכים אסור להם לשכר דירה, אלא עדיף להם שיגורו במקום יותר זול בצפון או בדרום בדירה משלהם ומשכנתא, ולא עם שכירויות שהולכות לפח ועולות כל הזמן !
אני מכיר אברך אחד שגר בירושלים בשכירות ב 5000 ש"ח ! לא חבל על הכסף ?? כל הכסף של הכולל וחלק גדול של משכורת האשה הולכים לשכירות!
לא תמיד יש סכום ראשוני והרבה פעמים לא יכולים לקבל אישור למשכנתא מכל מיני סיבות.

אני הייתי גר בי-ם והייתי משלם על דירה זיפטית 4,800 לחודש.
ב"ה זכיתי במחיר למשתכן בבית שמש, הייתי צריך להביא הון עצמי של כמאה אלף ש"ח (שב"ה ובס"ד הורים נתנו) וכיום אני גר בדירה חדשה הרבה יותר גדולה, ומשלם סכום נמוך מזה על המשכנתא!!!
מומלץ מאוד לכל מי שכורע תחת נטל הוצאות השכירות להרחיב אופקים ולצאת החוצה.

4,800 לחודש.
אסור לקנא,
אבל לגור "בבית שמש בדירה חדשה הרבה יותר גדולה" עם משכנתא פחות מ4800 ש"ח בעוד שההון העצמי היה כמאה א"ש, זה הישג שיש בו הרבה מאוד סיעתא דשמיא.
ברוך ה' שעוזר לבניו אהוביו ומוצא להם מקום לגור בנחת ובשמחה,
בקרוב אצל כולם !!

אסור לקנא,
אבל לגור "בבית שמש בדירה חדשה הרבה יותר גדולה" עם משכנתא פחות מ4800 ש"ח בעוד שההון העצמי היה כמאה א"ש, זה הישג שיש בו הרבה מאוד סיעתא דשמיא.
ברוך ה' שעוזר לבניו אהוביו ומוצא להם מקום לגור בנחת ובשמחה,
בקרוב אצל כולם !!
לא צריך לקנא, ולא באתי לטעון שאדם יכול לשלוט בזה.
רק למדתי מזה שאפשר לצאת מי-ם ולקבל איכות חיים במחיר זול יותר.
אם בי-ם נסיעה לכולל מצומת בר אילן לגאולה העליונה, לוקחת 20 דק', בבית שמש בזמן הזה אתה מגיע מקצה העיר לקצה השני).

הגיע הזמן שהפורום הנכבד שלנו יקים אשכול לשכירות עבור אברכים.
במה דברים אמורים.
שבעלי דירות יפרסמו כאן דירות ללא תיווך. או אברך שרוצה לסיים את השכירות שלו והדירה פנויה יפרסם כאן ישירות ואברך אחר יזכה בדירה לל"ת.
- בכולל שלנו אברך גמר את השכירות ואברך אחר שכר את אותה דירה וחסך ממנו את דמי התיווך.
היום המתווכים השתלטו על השוק, וכמו שכתב פותח הנושא, וגם הגביהו מחירים.
היום אברכים חושבים פעמיים אם לשלם גם על תיווך, כי די בזה שהשכירות יקרה מאד.
ויש בזה תועלת גדולה מאד והתורה חסה על ממונם של ישראל.
בברכה ובתודה

חזור
חלק עליון