• ניתן לשלוח יישובים בתורת מרן רבינו עובדיה יוסף זלה"ה, שיודפסו בע"ה בקובץ בית יוסף מהדורת תשפ"ה למייל: office@moreshet-maran.com בקובץ וורד, עד לחג השבועות תשפ"ד, אין התחייבות לפרסום, והרשות נתונה לערוך את הדברים לפני הפרסום.

מתי הרב יצחק יוסף מברך ברכת האילנות

מרן הראשל"צ שליט"א בעצמו, מברך ברכת האילנות בשבת או ביום ראשון?
מאמין שביום ראשון ולא בשבת, עיין כאן בתשובה שכתבתי בהערה 25 לגבי מנהגו של אביו, הראשון לציון רבנו עובדיה יוסף זיע"א

קבצים מצורפים

• ‏‏ברכת האילנות בשבת - עותק.pdf
    204.8 KB · צפיות: 27
בילקו"י פסח א' במכתבים בסוף כתב שכשחל בשבת כן יעשו בשבת, וכל מ"ש מו"א להימנע זהו כשלא חל בשבת וממילא הפסיד את המעלה של הזריזים

נערך לאחרונה:
מאמין שביום ראשון ולא בשבת, עיין כאן בתשובה שכתבתי בהערה 25 לגבי מנהגו של אביו, הראשון לציון רבנו עובדיה יוסף זיע"א
עשית ליקוט יפה, אבל כתבת הרבה הבלים במחילה מכבודך, גם תבן גם מספוא 'רב', עם מקורות מבורות נשברים אשר לא יכילו המים
וההבל הכי גדול שכתבת הוא הסיום הצורם שכתבת
1649281790462.png

אגב, עיקרון הנושא שפתחתי לא היה בכדי לדון אם לברך בשבת או בראשון, שכבר דנו בעניין זה, אלא רק לשמוע מעשה רב, כיצד נוהג/נהג למעשה מרן הראשל"צ שליט"א בשנה זו.

כב' הביא בשם ספר של הגרי"ח סופר שליט"א, בשם "פרי יצחק", כב' בטוח שזה שם הספר? כי באוצר החכמה אין ספר בשם זה שמחברו הוא הגרי"ח סופר.

הגר"ח פלאג'י חזר בו מהאיסור ע"פ ההלכה לברך בשבת, שהרי כל חשש שמא יקטוף הוא רק כרוצה להריח פרי, אל הרוצה להריח בשמים מותר ואין חשש
זה מפורש בגמ' ובש"ע
וע"פ הסוד כל הדעות מובאות כבר בחזו"ע (תעיינו גם בספר של הרב מוצפי ותראו שהכל כבר נכתב בחז"ע) וזה מחלוקת גדולה בין המקובלים הבא"ח סותר את עצמו. אל נראה שכל מה שהרב כתב שטוב לא לברך בשבת הוא כדי לצאת ידי המקובלים שאוסרים

מה גם שבסברא (שלי הקטן) זה לא מובן לומר שזה איסור בורר, וכי את זה אסרה התורה? או שחז"ל אסרו 'מלאכה' כזו? וכי זו דרך ברירה?

הגר"ח פלאג'י חזר בו
היכן?
הבא"ח סותר את עצמו
מהיכן להיכן?
מה גם שבסברא (שלי הקטן) זה לא מובן לומר שזה איסור בורר, וכי את זה אסרה התורה? או שחז"ל אסרו 'מלאכה' כזו? וכי זו דרך ברירה?
עיין על הרב ישכי"ע שכתב בזה ביאור.
יישר ושכמ"ה.

כב' הביא בשם ספר של הגרי"ח סופר שליט"א, בשם "פרי יצחק", כב' בטוח שזה שם הספר? כי באוצר החכמה אין ספר בשם זה שמחברו הוא הגרי"ח סופר.
ספר פרי חיים. כתבתי פעם אחת פרי חיים, בפעם השניה כתבתי בטעות פרי יצחק במקום פרי חיים

במחכ"ת לא מצאתי שם סתירה בדברי בן איש חי.
בעמ' כב בהערה הרב הביא מכמה ספרים של הבא"ח שמשמע שאין בזה שום איסור
ובתחילת עמ' כג' הרב הביא משני ספרים של הבא"ח שאין לברך ברכת האילנות בשבת
אא"כ נאמר דלא פליג, כל הברכות מותר מהטעמים שכתב. ורק ברכת האילנות אסור
הנסתרות לה' אלקינו

בעמ' כב בהערה הרב הביא מכמה ספרים של הבא"ח שמשמע שאין בזה שום איסור
אין שם בדברי הבא"ח התייחסות לברכת האילנות, וכתב שם על מה שדיבר שם, שאין זה בורר דהוי אוכל מתוך אוכל.
ובתחילת עמ' כג' הרב הביא משני ספרים של הבא"ח שאין לברך ברכת האילנות בשבת
ושם הרב בא"ח ז"ל כתב דברכת האילנות ע"פ סודן של דברים הוי בורר, היות ובברכת האילנות ישנו ברירת אוכל ופסולת, עיי"ש, ולכן אני הדל לא ראיתי סתירה בדברי הבא"ח.
ומ"מ אין לי עסק בנסתרות ואשרי היודע.
אא"כ נאמר דלא פליג, כל הברכות מותר מהטעמים שכתב. ורק ברכת האילנות אסור
כדאמרן.

חזור
חלק עליון