• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

סידור וקיצור שולחן ערוך הרב עובדיה+ מאור ישראל

amit26

Active member
3 שאלות:
1. יש קובץ PDF של קיצור שולחן ערוך הרב עובדיה למישהו כאן?
2. איזה סידור של מרן ניתן לקנות היום? סידור חזון עובדיה ויחוה דעת אני לא מוצא. יש סידור אחרת של ממשיכי מרן/ סידור שהולך נטו לפי פסיקות הרב בלא שום שינוי?
3. איפה ניתן לקנות היום את הסט מאור ישראל?

איזה סידור של מרן ניתן לקנות היום? סידור חזון עובדיה ויחוה דעת אני לא מוצא. יש סידור אחרת של ממשיכי מרן/ סידור שהולך נטו לפי פסיקות הרב בלא שום שינוי?
אני לא חושב שיש סידור ע"פ מרן 100%. בעיקרון נ"ל שגם בסידור חזון עובדיה ויחוה דעת אתה יכול למצוא כמה דיוקים.
לאחר שעברתי בעבר על הסידורים:
איש מצליח, אור השלום, אשל אברהם, בית תפילה, ברכת יוסף, דרכי אבות, הודיה, כוונת הלב, למען שמו באהבה, סוכת דוד, עבודה שבלב, עבודת הקודש, עבודת השם, עוד יוסף חי, פאר ישראל, קהילת יעקב, קול בני ישראל, שערי ירושלים, תהילת יצחק, תפארת ישראל, תפילת בני ישראל ותפילת השבים. (ועוד סידורים, כגון אביר יעקב, קול ציון, תתקבל, ועוד שאמנם עברתי עליהם, אבל לא מצויין לפניי כרגע בדיוק מה כתוב בכל אחד).
יצא לי שהסידור הכי מדוייק מבחינת הנוסחאות (כמעט לגמרי) הוא למען שמו באהבה. (יתכן שהיה עוד איזה סידור אחד או שניים לא מהרשימה הנ"ל, אבל איני זוכר כרגע).
ברכת יוסף גם די בסדר, אבל הוא מביא כמה פעמים את שתי הנוסחאות, וכעי"ז גם בסידור הודיה ועבודה שבלב.
כמובן, רוב הסידורים כותבים את ההלכות ע"פ פסקי מרן, חוץ מבית תפילה, דרכי אבות וכו', אבל מבחינת הנוסחאות - כנ"ל.
לאחרונה ראיתי סידור תפילה בשם "יפה תפילה" (מצאתי כעת כאן) אבל מה שראיתי הוא מיועד לשליח ציבור. בסידור הזה הנוסח די מדוייק. (לא עברתי על הכל), ויש שם הלכות רבות ומפורטות (מחזו"ע, מילקו"י, מהלכ"ב). הוא מיועד ממש לשליח ציבור, ככה שיש שם גם תפילת לחש וגם חזרה וכד', וכל ההלכות מותאמות גם מה יעשה השליח ציבור. אם יש או יהיה סידור כזה בצורה רגילה זה יכול להיות מאוד חמוד, כיון שההלכות שם ממש יפות. (ניתן לראות דוגמה בקישור הנ"ל).
עכ"פ, לעת עתה, עד שיהיה מה שנכתב כאן, לא זכור לי סידור מדוייק ב-100% ע"פ הפסקים והנוסחאות, והכי קרוב זה למען שמו באהבה.
(לגבי סידור חזון יוסף, כמובן שעברתי עליו, אך לא ציינתי לעצמי בדיוק. מה שלא הוזכר ברשימה הנ"ל שציינתי לעצמי, לא שייך בו מכלל הן אתה שומע לאו!)

עבודת השם טוב אבל פעמים מועטות חולק על מרן בדקדוק
כמדומני שכותב "לעלם לעלמי עלמיא" וגם "לא נבוש" וגם "חננו מאיתך" וגם "ראש חודש הזה" וגם "אתה הוא לדור ודור" וגם "חן וחסד ורחמים" וגם "ולא גורלנו" ועוד.

אני לא חושב שיש סידור ע"פ מרן 100%. בעיקרון נ"ל שגם בסידור חזון עובדיה ויחוה דעת אתה יכול למצוא כמה דיוקים.
איש מצליח, אור השלום, אשל אברהם, בית תפילה, ברכת יוסף, דרכי אבות, הודיה, כוונת הלב, למען שמו באהבה, סוכת דוד, עבודה שבלב, עבודת הקודש, עבודת השם, עוד יוסף חי, פאר ישראל, קהילת יעקב, קול בני ישראל, שערי ירושלים, תהילת יצחק, תפארת ישראל, תפילת בני ישראל ותפילת השבים. (ועוד סידורים, כגון אביר יעקב, קול ציון, תתקבל, ועוד שאמנם עברתי עליהם, אבל לא מצויין לפניי כרגע בדיוק מה כתוב בכל אחד).
יצא לי שהסידור הכי מדוייק מבחינת הנוסחאות (כמעט לגמרי) הוא למען שמו באהבה. (זכור לי שהיה עוד איזה סידור אחד או שניים, אבל איני זוכר כרגע).
ברכת יוסף גם די בסדר, אבל הוא מביא כמה פעמים את שתי הנוסחאות, וכעי"ז גם בסידור הודיה ועבודה שבלב.
כמובן, רוב הסידורים כותבים את ההלכות ע"פ פסקי מרן, חוץ מבית תפילה, בדרכי אבות וכו', אבל מבחינת הנוסחאות -כנ"ל.
לאחרונה ראיתי סידור תפילה בשם "יפה תפילה" (מצאתי כעת כאן) אבל מה שראיתי הוא מיועד לשליח ציבור. בסידור הזה הנוסח די מדוייק. (לא עברתי על הכל), ויש שם הלכות רבות ומפורטות (מחזו"ע, מילקו"י, מהלכ"ב). הוא מיועד ממש לשליח ציבור, ככה שיש שם גם תפילת לחש וגם חזרה וכד', וכל ההלכות מותאמות גם מה יעשה השליח ציבור. אם יש או יהיה סידור כזה בצורה רגילה זה יכול להיות מאוד חמוד, כיון שההלכות שם ממש יפות. (ניתן לראות דוגמה בקישור הנ"ל).
עכ"פ, לעת עתה, עד שיהיה מה שנכתב כאן, לא זכור לי סידור מדוייק ב-100% ע"פ הפסקים והנוסחאות, והכי קרוב זה למען שמו באהבה.
(לגבי סידור חזון יוסף, כמובן שעברתי עליו, אך לא ציינתי לעצמי בדיוק. מה שלא הוזכר ברשימה הנ"ל שציינתי לעצמי, לא שייך בו מכלל הן אתה שומע לאו!)
איזה תשובה מפורטת! תודה רבה
איך יכול להיות שבחזון עובדיה,יחוה דעת, חזון יוסף - הם ממש יצאו במטרה ליצור סידור על פסקי מרן! איך ייתכן שהם מחטיאים בזה?

יצא לי שהסידור הכי מדוייק מבחינת הנוסחאות (כמעט לגמרי) הוא למען שמו באהבה. (זכור לי שהיה עוד איזה סידור אחד או שניים, אבל איני זוכר כרגע).
כמובן, רוב הסידורים כותבים את ההלכות ע"פ פסקי מרן, חוץ מבית תפילה, בדרכי אבות וכו', אבל מבחינת הנוסחאות -כנ"ל.
ממש עבודה חשובה עשית
אולי תציין כמה דוגמאות לדברים שראית בסידורים שהם אמורים להיות כמו מרן ושינו שם

איך יכול להיות שבחזון עובדיה,יחוה דעת, חזון יוסף - הם ממש יצאו במטרה ליצור סידור על פסקי מרן! איך ייתכן שהם מחטיאים בזה?
אולי תציין כמה דוגמאות לדברים שראית בסידורים שהם אמורים להיות כמו מרן ושינו שם
אינו לפניי כרגע, אבל בכל אופן גם אם כן הם דברים קטנים.
במחשבה שניה, יתכן שאני לא מדייק, כיון שאני משווה את זה עם הקונטרס שינויי נוסחאות מהילקוט יוסף.
ייתכן דברים שכתב בילקו"י ולא כתב בחזו"ע או ביבי"ע ח"ח, וממילא זה לא נקרא שהם לא על פי מרן זצ"ל.
גם ייתכן דברים שבילקו"י כתב אחרי שיצא הסידור חזון עובדיה, וממילא לכן זה לא תוקן. אמנם ראיתי חלק שתוקנו במהדורה השניה, אבל נ"ל שלא הכל.
לגבי חזון יוסף כבר אמרתי שאני לא זוכר ואיני יודע.
כמובן, שלא באתי לומר ששאר הסידורים הם אינם נכונים, מלבד מה שיש בו חילוקים בהלכות שאז מביא לידי טעות, אבל הם רק בודדים. רוב הסידורים כותבים את ההלכות לפי מרן, ורק בדקדוקים ממש יתכן שישנו, כמו לגבי "זָכוּר" או "זְכוֹר", או האם לומר "סימן טוב או "בסימן טוב" ואפי' "מעבדות לחירות עולם". אבל א"א לומר בגלל זה שהם לא לפי מרן (במיוחד שהם דברים לא כ"כ ברורים), אז שימו לב שאני מדייק.

יצא לי שהסידור הכי מדוייק מבחינת הנוסחאות (כמעט לגמרי) הוא למען שמו באהבה. (יתכן שהיה עוד איזה סידור אחד או שניים לא מהרשימה הנ"ל, אבל איני זוכר כרגע).
אני מחפש כבר במשך חצי שעה ויותר ולא מוצא...
צילמתי כשהייתי בבית מרן זיע"א את סידורו האישי ממנו היה מתפלל, והיה זה סידור למען שמו באהבה. לידיעה כללית...

צילמתי כשהייתי בבית מרן זיע"א את סידורו האישי ממנו היה מתפלל, והיה זה סידור למען שמו באהבה. לידיעה כללית...
נראה לי שהדבר היחיד שהוא שונה, שהוא כותב "זָכוּר" במקום "זְכוֹר" ותו לא. (וחזו"ע ימים נוראים יצא אחרי הסידור). [ואולי גם מש"כ בעל הניסים "הָרְשָׁעָה" במקום "הָרִשְׁעָה", אם אפשר לקרוא לזה שינוי, וכמבואר כאן...]
חשוב לי להדגיש דבר נוסף וחשוב: מה שכתבתי לגבי למען שמו באהבה הוא לגבי הסידור ליום חול. במחזור הדבר שונה בתכלית. במחזור של ר"ה ויוה"כ ישנם הרבה הבדלים בנוסחאות בין מש"כ בספרים שלנו לבין מה שכתב בסידור! ("כעשן תכלה", "שהשולטן לפניך" וכו')

נערך לאחרונה:
כמובן, רוב הסידורים כותבים את ההלכות ע"פ פסקי מרן, חוץ מבית תפילה, דרכי אבות וכו', אבל מבחינת הנוסחאות - כנ"ל.
בסידור 'למען שמו באהבה' מה לא כפי מרן הגר"י יוסף? כדי שנעשה כמו שמרן אומר...

חזור
חלק עליון