• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

ספרי הרב יעקב חיים סופר

הרחיב גם את מנין המקומות והארצות והגיע מהודו שבמזרח למרוקו שבמערב.
עכ"פ המציאות היא שבמנהגי הודו ישנם מנהגים רבים שנמשכים אחרי האשכנזים.
אז החכם האשכנזי הנעלם, הריהו ממש רבם של כל בני הגולה...
אם זה היו חבדניק"ים, הרי שיש תשובה לתמיהתך...

אם זה היו חבדניק"ים, הרי שיש תשובה לתמיהתך...
אם זה חב"ד זה סיפור של מקסימום מאה שנה, אנחנו מדברים על תקופה קודמת לזה.
אז מי הוא אותו רשכבה"ג קדום טמיר ונעלם?

יש מקורות למנהגי ההודים? או דוגמאות
יש לנו במגדל העמק הרבה הודים שכל אחד מתאר מנהגים אחרים וסוג תפילה שונה [ולדבריהם יש בין הערים בהודו מרחקים עצומים של מאות ואלפי ק"מ]
יש את הקוצ'ינים שיש להם בכלל מסורת שונה לגמרי, וכמה מהם שפגשתי הראו לי תיעודים משם שמראים לטענתם שהם היו בקוצ'ין מאז היציאה לגלות
ובכלל, אתה "לוריא", מה לך ולהודים?

יש מקורות למנהגי ההודים? או דוגמאות
יש לנו במגדל העמק הרבה הודים שכל אחד מתאר מנהגים אחרים וסוג תפילה שונה [ולדבריהם יש בין הערים בהודו מרחקים עצומים של מאות ואלפי ק"מ]
יש את הקוצ'ינים שיש להם בכלל מסורת שונה לגמרי, וכמה מהם שפגשתי הראו לי תיעודים משם שמראים לטענתם שהם היו בקוצ'ין מאז היציאה לגלות
ובכלל, אתה "לוריא", מה לך ולהודים?
א. יש כמה ספרי הלכה ומנהגים של ההודים.
ב. אני דיברתי על הודים "בני ישראל", איני מכיר את קוצ'ין...
ג. אני מתפלל כבר כ-13 שנה בבית כנסת של עולי הודו. (ואגב, אין קשר למה שנכתב 'לוריא', וד"ל...)

א. יש כמה ספרי הלכה ומנהגים של ההודים.
ב. אני דיברתי על הודים "בני ישראל", איני מכיר את קוצ'ין...
ג. אני מתפלל כבר כ-13 שנה בבית כנסת של עולי הודו. (ואגב, אין קשר למה שנכתב 'לוריא', וד"ל...)
לשם הרחבת הידע שלי אני יודה לך אם תוכל לציין לי כמה מנהגים.
וכן אם תסביר לי מה ההבדל בין הקוצ'ין לבני ישראל, הרי לכאורה הרב שך חתם נגד אלה שנקראים בני ישראל (רק חשבתי שזה אתיופים, ןעכשיו אתה כותב הודים), ומצד שני הקוצ'ינים שדיברתי איתם (נראה לי משפ' פלד) טרחו להסביר לי למה הם יהודים אמיתיים
הענין הזה לא מובן לי

אז החכם האשכנזי הנעלם, הריהו ממש רבם של כל בני הגולה...
ליצנות אחת וכו'
חסר אשכנזים פה בארץ שמנסים להנחיל את תורת הרמ"א לספרדים????????
מה אתה לא רואה את זה בכל מקום?
הגאון הרב וואזנר זצוק"ל בב"ב אסר לבלניות להטביל בבין השמשות בערב שבת כדעת מרן הרב עובדיה.
המפקחת שם אומרת לבלניות שמי שתטביל יעיפו אותה מהעבודה
והרבנים הספרדים הגדולים בב"ב אומרים לי אנחנו בגלות אשכנז
ועוד כהנה וכהנה רבות. תתקשר לגאונים שכנזים לא ישאלו ספרדי אשכנזי וכו פוסקים כהרמ"א וזהו. אולי חכם אחד בעיר ושנים במשפחה שיפסקו כמרן
על זה מרן זעק בעשרות הלכות. לולא מרן הרב עובדיה זיע"א לא היה נשאר מפסקותיו של מרן השו"ע כמעט שום הלכה שבו האשכנזים חולקים עליו. חדש לך הענין???
אתה לא רואה מה קורה פה מסביבך?????
שאתה לא מבין מה קרה גם בגולה
והרב יוסף משאש הוא מגדולי חכמי המרוקאים שכך מעיד בספרו
עליו אתה מלין???????????

וכן אם תסביר לי מה ההבדל בין הקוצ'ין לבני ישראל, הרי לכאורה הרב שך חתם נגד אלה שנקראים בני ישראל (רק חשבתי שזה אתיופים, ןעכשיו אתה כותב הודים), ומצד שני הקוצ'ינים שדיברתי איתם (נראה לי משפ' פלד) טרחו להסביר לי למה הם יהודים אמיתיים
"בני ישראל" הם מבומביי ולא מקוצ'ין, שזה מקום אחר בהודו. [כמדומני שהדיון היה רק על "בני ישראל" ולא על קוצ'ין]
אני בעיקר מכיר את הדברים כפי ששמעתי מבני, רבני וזקני העדה, ואין בידי כרגע פנאי להעלות זכרונות וגם איני רוצה להסתמך של שמועות (ועל מה שאני זוכר מהן).
תוכל לקרוא כאןכאן וכאן) בעניין.

ליצנות אחת וכו'
ממש לא, אדרבא מעט מן האור וכו'
חסר אשכנזים פה בארץ שמנסים להנחיל את תורת הרמ"א לספרדים????????
מה אתה לא רואה את זה בכל מקום?
לא, אינני רואה זאת כלל.
הגאון הרב וואזנר זצוק"ל בב"ב אסר לבלניות להטביל בבין השמשות בערב שבת כדעת מרן הרב עובדיה.
המפקחת שם אומרת לבלניות שמי שתטביל יעיפו אותה מהעבודה
והרבנים הספרדים הגדולים בב"ב אומרים לי אנחנו בגלות אשכנז
שאני בני ברק שהם סוברים שהיא אתרא דהחזון איש זיע"א, ואינה ראיה כלל לשאר מקומות.
ועוד כהנה וכהנה רבות. תתקשר לגאונים שכנזים לא ישאלו ספרדי אשכנזי וכו פוסקים כהרמ"א וזהו. אולי חכם אחד בעיר ושנים במשפחה שיפסקו כמרן
הבעיה בשואל שלא מציין שהוא ספרדי.
על זה מרן זעק בעשרות הלכות. לולא מרן הרב עובדיה זיע"א לא היה נשאר מפסקותיו של מרן השו"ע כמעט שום הלכה שבו האשכנזים חולקים עליו. חדש לך הענין???
אתה לא רואה מה קורה פה מסביבך?????
רואה מצוין, ולא רואה שחכמי אשכנז כופים פסקיהם על הספרדים.
שאתה לא מבין מה קרה גם בגולה
שום קשר לענין, אפילו לשלוחי חב"ד היתה הוראה מרבותיהם לא לשנות לבני ספרד את ההלכות והמנהגים.
והרב יוסף משאש הוא מגדולי חכמי המרוקאים שכך מעיד בספרו
עליו אתה מלין???????????
לא, אני מלין על איזה חכם דניאל שהובאו דבריו לעיל.
ואם כבר מדוע שלא תלך אחר פסקי רבי יוסף משאש ז"ל ותשתמש בחשמל ביום טוב, וכן תדליק גפרורים ביום טוב, ואם הנך נשוי אז תצווה על אשתך לילך בגילוי ראש, ולא להיות מן הצבועין המכסות את הראש, כלשונו.

ואגב, גופן גדול וריבוי סימני שאלה לא מועיל מאומה לטיעון, ולא מצדיק את הטיעון.

ממש לא, אדרבא מעט מן האור וכו'

לא, אינני רואה זאת כלל.

שאני בני ברק שהם סוברים שהיא אתרא דהחזון איש זיע"א, ואינה ראיה כלל לשאר מקומות.

הבעיה בשואל שלא מציין שהוא ספרדי.

רואה מצוין, ולא רואה שחכמי אשכנז כופים פסקיהם על הספרדים.

שום קשר לענין, אפילו לשלוחי חב"ד היתה הוראה מרבותיהם לא לשנות לבני ספרד את ההלכות והמנהגים.

לא, אני מלין על איזה חכם דניאל שהובאו דבריו לעיל.
ואם כבר מדוע שלא תלך אחר פסקי רבי יוסף משאש ז"ל ותשתמש בחשמל ביום טוב, וכן תדליק גפרורים ביום טוב, ואם הנך נשוי אז תצווה על אשתך לילך בגילוי ראש, ולא להיות מן הצבועין המכסות את הראש, כלשונו.

ואגב, גופן גדול וריבוי סימני שאלה לא מועיל מאומה לטיעון, ולא מצדיק את הטיעון.
ועוד עיין במצורף

קבצים מצורפים

• הרב עמאר על מנהגי מרוקו.pdf.PDF
    646.7 KB · צפיות: 11
  • השפעת חב''ד על מרוקו.pdf
    70.8 KB · צפיות: 9
לשם הרחבת הידע שלי אני יודה לך אם תוכל לציין לי כמה מנהגים.
יש ספר בשם "אורחות המזרח" עם מנהגי ההודים - "בני ישראל".
ניתן להשיגו בטל' 02-5808553 או 054-7888571. (הוא לא מוכן לשלוח לי את זה למייל...)

נערך לאחרונה:
יש ספר בשם "אורחות המזרח" עם מנהגי ההודים - "בני ישראל".
ניתן להשיגו בטל' 02-5808553 או 054-7888571. (הוא לא מוכן לשלוח לי את זה למייל...)
תבקש ממנו לפחות איזה דוגמא של כמה עמודים על החגים וכדומה

תעשו חשבון פשוט, שהפסיק את הרב לשניה אחת, מספיק בזה, תכפילו את זה בכל מי שהיה נוכח שם, וכולל כל מי שראה בנקודות הלוויין בשידור חי, וכל מי שראה דרך המחשב, או ששמע דרך תחנות הרדיו, עשרות אלפי שניות הופסקו, ועל פי חשבון זה יוצא 166 דקות כביכול של ביטול תורה...
עיין מגילה דף ג' עמוד ב'

אני תמיד תמיה מדוע ספריו של הגאון הנודע חוב''ט מוהר''ר יח''ס שליט''א
לא יוצאים במהדורה אחת נורמלית יפה
במיוחד חידושיו על התורה שדפסו במנוחת שלום כמה חלקים ויש לו הרבה כת''י ומדוע לא מוציאים אותם
וביותר שהלא בנו הוציא ספרי הגרל''מ ולמה נגרע בספריו ובחידושיו המקוריים של אביו
צא נא רואה בסכמתו הנוראה של מורינו רבי יהודה צדקה ומורינו רבי בן ציון אבא שאול זיעוכי''א לפני עשרות בשנים דברי שבח על חידושיו המקוריים והתמדתו הנוראה ובקירותו העצומה בכל מכמני התורה וידיעה עצומה בכל ספרי השו''ת הן גאוני גליציה ופולין עד ר'צדוק ומהר''ל וגאוני תורכיה ואר''ץ וחכמי תוניס ומרוקו ועל התמדתו הס מלדבר [אז אנה מכל צערי הצאן שכל החולק על הגאון הראשל''צ הרי הוא כמי שאינו תנוח דעתכם
ונחזור לראשונות בקריאה של מצווה להדפיס ספריו וקונטרסיו בצורה מסודרת ולד' הישועה

אני תמיד תמיה מדוע ספריו של הגאון הנודע חוב''ט מוהר''ר יח''ס שליט''א
לא יוצאים במהדורה אחת נורמלית יפה
במיוחד חידושיו על התורה שדפסו במנוחת שלום כמה חלקים ויש לו הרבה כת''י ומדוע לא מוציאים אותם
וביותר שהלא בנו הוציא ספרי הגרל''מ ולמה נגרע בספריו ובחידושיו המקוריים של אביו
צא נא רואה בסכמתו הנוראה של מורינו רבי יהודה צדקה ומורינו רבי בן ציון אבא שאול זיעוכי''א לפני עשרות בשנים דברי שבח על חידושיו המקוריים והתמדתו הנוראה ובקירותו העצומה בכל מכמני התורה וידיעה עצומה בכל ספרי השו''ת הן גאוני גליציה ופולין עד ר'צדוק ומהר''ל וגאוני תורכיה ואר''ץ וחכמי תוניס ומרוקו ועל התמדתו הס מלדבר [אז אנה מכל צערי הצאן שכל החולק על הגאון הראשל''צ הרי הוא כמי שאינו תנוח דעתכם
ונחזור לראשונות בקריאה של מצווה להדפיס ספריו וקונטרסיו בצורה מסודרת ולד' הישועה
אם כוונתך שיפרק הספרים שלו ויבנה אותם מחדש לפי נושאים כגון חידושי תורה לחוד חידושי ש"ס לחוד כללי ההלכה לחוד איני יודע אם כדאי כי האנשים הלומדים בספריו רגילים כבר לצורה וכו'. אבל לענ"ד כדאי שיעשו ספר המפתח לספריו גם לפי חלוקה של תורה ש"ס שלחן ערוך וכו' וגם לפי נושאים. ולפני הקורונה בקשתי זאת מהגרי"ח שליט"א והשיב לי שעובדים על זה...

אם כוונתך שיפרק הספרים שלו ויבנה אותם מחדש לפי נושאים כגון חידושי תורה לחוד חידושי ש"ס לחוד כללי ההלכה לחוד איני יודע אם כדאי כי האנשים הלומדים בספריו רגילים כבר לצורה וכו'. אבל לענ"ד כדאי שיעשו ספר המפתח לספריו גם לפי חלוקה של תורה ש"ס שלחן ערוך וכו' וגם לפי נושאים. ולפני הקורונה בקשתי זאת מהגרי"ח שליט"א והשיב לי שעובדים על זה...
אבל יש גם הרבה שלא לומדים בספריו מחמת זה ומאי חזית

חזור
חלק עליון