• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

פורים ברמות תשפ"ג

שמעתי שלמרות שמרן הרב עובדיה כתב ביביע אומר לקרוא בי"ד, זהו רק לפי המציאות שרמות אינה סמוכה (מיל) אפילו לשכונות החדשות של ירושלים, אבל ע"פ בדיקה, כיום רמות ב' סמוכה להר חוצבים וכן רמות א' סמוכה לרמת שלמה, וכן שמעתי שמרן בחזון עובדיה פסק שלא צריך סמיכות לחומות ודלא כמש"כ בחזו"א.
משהו יודע מה נוהגים הספרדים למעשה בבתי הכנסת לפי המציאות כיום.

שמעתי שלמרות שמרן הרב עובדיה כתב ביביע אומר לקרוא בי"ד, זהו רק לפי המציאות שרמות אינה סמוכה (מיל) אפילו לשכונות החדשות של ירושלים, אבל ע"פ בדיקה, כיום רמות ב' סמוכה להר חוצבים וכן רמות א' סמוכה לרמת שלמה, וכן שמעתי שמרן בחזון עובדיה פסק שלא צריך סמיכות לחומות ודלא כמש"כ בחזו"א.
משהו יודע מה נוהגים הספרדים למעשה בבתי הכנסת לפי המציאות כיום.
המציאות כבר כמה שנים שכל בתי הכנסת קוראים בט"ו פרט לביהכנ"ס א' או ב' בתי כנסת שקוראים גם וגם.

לאחרונה הייתי בוואדי בסוף שכונת רמות א (רמות הירוקה) איפה שהיו מונחים בורגנין בשנים האחרונות שחיברו את רמות לרמת שלמה והם כבר לא שם.
מישהו יודע מה קורה עם זה, ובאופן כללי מה עושים השנה בפורים.
הבורגנין עומדים על תילם, ונא לא להטעות בזה את הציבור.
ובשבת האחרונה אמרנו למרן שליט"א, שב"ה הבורגנין מרגישים טוב... וכמה פעמים אמר לנו שזה רק לרווחא דמילתא, ולא שרק בזה תלוי שקוראים בט"ו.
וכמו שאמר הרב @יהודה בן דוד - משנת יוסף שליט"א, שהציבור ברמות קוראים בט"ו, מלבד בית כנסת אחד משונה [שאפילו הגבאי לא נמצא שם בקריאת המגילה בי"ד, ודי בזה]. ויעויין במכתבים בסוף המגילת אסתר שבהוצאת הרב @מורשת מרן שליט"א במה שהאריך בזה עוד.

יש את המפה איפה נמצאים הבורגנים? מעניין אותי לראות מבחינה פרקטית הרבה הפרטים שנעשו בהנחתם.
זה המפה שיש שם, וקצת קשה לי עכשיו להיזכר בע"פ איפה המיקום של זה, ויותר מאוחר אני יבדוק בל"נ
הצג קובץ מצורף 7407
מצורף המפה כפי שהיא עכשיו וציירתי את מקום הבורגנין לפי הנלע"ד [ממקום מושבי הרחק מירושלים] ומקוה שלא טעיתי
הצג קובץ מצורף 7408
המפה הזו היא מלפני שנת התשע"ו.
ומאז בנו שכונה חדשה ברמות... וכן הרחיבו את רמת שלמה. כך שהמרחק הוא קטן מאוד.
ובע"ה בימים הקרובים מרן הראש"ל יבקר בשכונת רמות ויראה בעיניו את הבורגנין.
אם אתה רוצה להיות נוכח בביקור מרן הראש"ל, שלח לי בפרטי, ואעדכן אותך על הזמן המדוייק בע"ה.

המפה הזו היא מלפני שנת התשע"ו.
ומאז בנו שכונה חדשה ברמות... וכן הרחיבו את רמת שלמה. כך שהמרחק הוא קטן מאוד.
ובע"ה בימים הקרובים מרן הראש"ל יבקר בשכונת רמות ויראה בעיניו את הבורגנין.
אם אתה רוצה להיות נוכח בביקור מרן הראש"ל, שלח לי בפרטי, ואעדכן אותך על הזמן המדוייק בע"ה.
כבודך מתכוון למקום הזה שאני מצרף [שהמרחק מהבית ברח' יעקב אלעזר ברמות לרח' הרב שך ברכס הוא כ280 מטר]
אני צילמתי את המקום שבו ציין הרב מוצפי שנמצאים הבורגנים
1677192503608.png
וגם ייש"כ על ההצעה הנכבדה......

מישהו אמר לי שהרב בוטבול אמר ביום שישי ברדיו שהשנה עושים בי"ד כי הוציאו את הבורגנין...
מישהו יכול לבדוק מה המציאות באמת?
ואולי כדאי לדבר עם מקורבי מרן שליט"א לפרסם מכתב ממרן שליט"א לגבי השנה, כי אם לא ידברו מפורש יהיה בלגן ברמות...

מכתב חריף תודה על העידכון
אכן ביום שיש בדקתי וראיתי שהחזירו את הבורגנין שמחברים את רמות א' לרמת שלמה.
רק יש להדגיש שאלו לא הבורגנין שמבחברים את רמות ב' להר חוצבים.
וגם שאני הייתי ברמות כך שלא ראיתי בעיני את הבורגנין שבצד השני של הכביש הסמוך לרמת שלמה.

אכן ביום שיש בדקתי וראיתי שהחזירו את הבורגנין
כאן נמצא וכאן היה.
וגם שאני הייתי ברמות כך שלא ראיתי בעיני את הבורגנין שבצד השני של הכביש הסמוך לרמת שלמה.
זה נמצא בין העצים שם כמבואר למעיין.

ואני מצרף את תמונות [מלפני כמה דקות] של הבורגנין, שכאן נמצאו וכאן היו.
ואיני יודע מדוע קפצו הקופצים והשיבו שופטיהם כבראשונה, יותר מכל שנה בשנים האחרונות שכולם קראו בט"ו [מלבד ביה"כ אחד].
והרי השנה האחרונה בנו הרבה ורחוקים נעשו קרובים, וישנם שומרים היושנים שם בכל לילה. ולמי שיש ספק ישקיע קצת מזמנו יעמו'ד וימדו'ד אר'ץ. ולא יהיה עם הארץ.

קבצים מצורפים

• תמונות-של-הבורגנין-ה-אדר-התשפג--(5)_optimized.jpg
    תמונות-של-הבורגנין-ה-אדר-התשפג--(5)_optimized.jpg
    1.6 MB · צפיות: 31
  • תמונות-של-הבורגנין-ה-אדר-התשפג--(4)_optimized.jpg
    תמונות-של-הבורגנין-ה-אדר-התשפג--(4)_optimized.jpg
    1.7 MB · צפיות: 33
  • תמונות-של-הבורגנין-ה-אדר-התשפג--(3)_optimized.jpg
    תמונות-של-הבורגנין-ה-אדר-התשפג--(3)_optimized.jpg
    1.5 MB · צפיות: 30
  • תמונות-של-הבורגנין-ה-אדר-התשפג--(2)_optimized.jpg
    תמונות-של-הבורגנין-ה-אדר-התשפג--(2)_optimized.jpg
    2.2 MB · צפיות: 28
  • תמונות-של-הבורגנין-ה-אדר-התשפג--(1)_optimized.jpg
    תמונות-של-הבורגנין-ה-אדר-התשפג--(1)_optimized.jpg
    1.8 MB · צפיות: 26
  • תמונות-של-הבורגנין-ה-אדר-התשפג--(6)_optimized.jpg
    תמונות-של-הבורגנין-ה-אדר-התשפג--(6)_optimized.jpg
    1.8 MB · צפיות: 30
כאן נמצא וכאן היה
יסלח לי כבודו אין לנו כאן ענין להטעות את הציבור.
אני הייתי שם לפני שבועיים ובעניי ראיתי שלא היו הבורגנין.
(אחד הטענות שאמרו בשכונה שהעיריה פיתה אותם בגלל שאיזה הומלס התיישב באחד מהם ואם אכן כך היה הרי שסברת הבורגנין התחזקה השנה ביותר)
ואם אינך מאמין שים לב שאת הבוגן השני שיש עליו מספר 3 הניחו במקום אחר משנים קודמות וגם את הבורגן הראשון הניחו כשהדלת לכיוון רמת שלמה בשונה משנים קודמות.
ובע"ה אני יעלה תמונות מהאתר של העירייה בענין הזה.

חזור
חלק עליון