• ניתן לשלוח יישובים בתורת מרן רבינו עובדיה יוסף זלה"ה, שיודפסו בע"ה בקובץ בית יוסף מהדורת תשפ"ה למייל: office@moreshet-maran.com בקובץ וורד, עד לחג השבועות תשפ"ד, אין התחייבות לפרסום, והרשות נתונה לערוך את הדברים לפני הפרסום.

האם יש יותר נושרים בציבור הספרדי (ובפרט של ש"ס)?

מי שהוא שאל אותי את זה, ולא ידעתי מה לענות לו...
מי אמר שזה נכון?
יש גם הרבה נושרים שאינם נראים. שחור לבן מבחוץ וצבעוני מבפנים. ומתנענעים מאוד חזק בעמידה בישיבה...

כוונת כבודו שבכל המגזרים יש אותה כמות נושרים, רק שהספרדים הם יותר אמיתים וגם בחוץ זה נראה, מה שאין כן אשכנזים נשארים שחור לבן!
אני לא מתעסק בתחום, ולא יודע כמויות מדוייקות. לצערינו רואים נושאים מכל המגזרים. לפני ששואלים שאלה "למה יש רוב ספרדים", צריך לדעת שההנחה הזו נכונה בכלל...
ב"ה שמעתי מידידנו הגאון רבי עבדיאל ישראלי שמתעסק בטיפול רוב היום בנערי ישראל, שהוא אומר שהישיבות שלנו מלאות מלאות ביראת ה' טהורה.
בירושלים יש מהפכה של "לבקר בהיכלו" ומרכז בינו, שפועלים הרבה למנוע נשירה, בציבור הספרדי. וב"ה יש להם הצלחות גדולות.
הבנתי שיש מפעלים כאלו גם בערים אחרות...

למיטב הבנתי יש גם בחורי ישיבות ספרדיים, שההורים שלהם רחוקים, וברבות הימים שלא מוצאים את עצמם בלימוד, חוזרים לכור מחצבתם, ועוזרים להורים בעבודה וכו'.

רבי עבדיאל ישראלי
דבר טוב יהיה אם הרב ישראלי יכתוב כאן בפורום מידי פעם

ממה שידוע לי בהחלט יש שוני בין אכשנזים לספרדים גם בבחורים ובחורות. אצל אשכנזים מצוי יותר שמדרדרים ונשארים במראה חיצוני אותו הדבר. אצל ספרדים משנים יותר מהר את הלבוש
נשאל את פי הגאון רבינו @יצחק משען שליט"א שידיו לו רב בנושא החינוך מה דעתו

כוונת כבודו שבכל המגזרים יש אותה כמות נושרים, רק שהספרדים הם יותר אמיתים וגם בחוץ זה נראה, מה שאין כן אשכנזים נשארים שחור לבן!
באופן כללי, זמן רב שאני שם לב, שכל הזמן שואלים למה הספרדים ככה והאשכנזים ככה, בכל מיני עניינים ותחומים.
מי שיתבונן יראה, שאין כל הבדל, בכל מגזר יש אנשים טובים יותר ואנשים טובים פחות [וכעין מה שאמר לנו פעם מרן שליט"א: נכון שכשהיתה בכיתה היו ילדים חזקים בלימוד, היו בינוניים, והיו חלשים? ככה היה גם בישיבה, נכון? אותם ילדים ובחורים גדלים, נהיים אברכים, ועדיין נשארים חלשים].
רק שפשוט הספרדים כל הזמן מסתכלים כחגבים בעיניהם, למה אנחנו ככה והם ככה...
מספיק עם זה, ספרדים, תרימו את הגב!

אחת הסיבות שבציבור הספרדי יש הרבה זילזול וביקורת על הישיבות ועל הרבנים בישיבות
הן מצד הציבור והן מצד הרבנים
תעיין בפורומים השונים
אני למדתי בישיבה אשכנזית מהטובות ביותר
ואומר זאת כך
כבוד התורה אין כמו המגזר הספרדי
ועם כל הפוליטקות שיש במגזר הספרדי
אבל זה לא אפס קצהו של המגזר הליטאי
ובעקר השאלה נראה לי שבציבור הספרדי יש הרבה משפחה פחות חרדים וחלקם גם חילונים
והכל זה מעגלים מעגלים במשפחה לכן לנשור זה לא נראה כמו לעוף לירח וגם אם ינשור יוכל להמשיך להיות בבית ויקבלו אותו כמו שהוא וכו' וכו'
ויש עוד סיבה שאצל הליטאים מחנכים לקיצוניות בכל דבר משא''כ בספרדי מחנכים במתינות יותר
אע''פ שבכל דרך יש מעלות וחסרונות בענין הזה של הנושרים זה סיבה טובה לנשירה.
אבל כמדומני שהיום יש פחות נושרים במגזר הספרדי ביחס לשאר הציבורים כיון שיש הרבה בני תורה שמרחיקים מעליהם כל המכשירים בלי חכמות כמו שהספרדים יודעים היטב לעשות ואצל הליטאים המתחכמים נופלים בגלל זה ולכן זה מתאזן.

דבר טוב יהיה אם הרב ישראלי יכתוב כאן בפורום מידי פעם

ממה שידוע לי בהחלט יש שוני בין אכשנזים לספרדים גם בבחורים ובחורות. אצל אשכנזים מצוי יותר שמדרדרים ונשארים במראה חיצוני אותו הדבר. אצל ספרדים משנים יותר מהר את הלבוש
נשאל את פי הגאון רבינו @יצחק משען שליט"א שידיו לו רב בנושא החינוך מה דעתו
אני ב"ה מתעסק בעיקר רק עם ספרדים, אין לי כמעט שום קשר עם בחורי ישיבה אשכנזים, ולא יכול להעיד עליהם כלום
אבל באמת אני לא רואה נשירה כמו שאתה מתאר, אתמול ב"ה עם פתיחת הזמן פגשתי מאות בחורים בב"ב וירושלים כולם עם אש בעינים באים ללמוד תורה ולהתעלות, פה ושם יש נשירה לצערינו שזה צריך טיפול נפרד, ולא התחום שלי. בקיצור תסתכלו על הכוס המלאה ולא על הטיפה שריקה.

אני לא בטוח אם באמת יש נשירה אצל הספרדים יותר (לכו ראו מה קורה אצל החסידים...), אבל נראה שהנשירה מצוייה יותר במשפחות של בעלי תשובה או מתחזקים, שעדיין שומרים קשר אם אחיהם, אחיותיהם, דודיהם וכל כיו"ב שאינם ממש שומרי תו"מ, או שכן אבל לא מספיק חזקים, וזה דבר שגורם קלקול גדול. ולא לחינם מרן שליט"א זועק על זה שוב ושוב ומתריע על זה.

חזור
חלק עליון