• ניתן לשלוח יישובים בתורת מרן רבינו עובדיה יוסף זלה"ה, שיודפסו בע"ה בקובץ בית יוסף מהדורת תשפ"ה למייל: office@moreshet-maran.com בקובץ וורד, עד לחג השבועות תשפ"ד, אין התחייבות לפרסום, והרשות נתונה לערוך את הדברים לפני הפרסום.

בני התורה האתיופים - מה יהיה עליהם?

מה כוונתו? ומדוע?
נראה שכת"ר מגלה טפח ומכסה הרבה יותר מטפחיים
איני יודע מי כבודו מלבד שאתה מזוהה בכינוי שלך ובתמונה של הרב עזריאל הילדסהיימר ע''ה שהיה רבה של ברלין והוא היה אחד מה-3 עמודי הוראה שנסמך עליהם מרן מלכא בפסקו הראשון והמפורסם בשנת תשל''ג כממשיכי פסקו של גאון עוזנו הרדב''ז זצ''ל
והיה הראשון בשנת תרכד' (1864 למניינם) והלאה שהכה שורשים (לאור פרסום וגלוי דברי התייר ר' יעקב אבן ספיר הלוי ע''ה לעולם על הישרדותם של בני הקהילה), ופעל למען הקהילה וסתר דברי המסתפקים ואכמ''ל
עכ''פ ודאי דאיכא עוד כברת דרך כדי להבין עד היכן הדברים מגיעים,
ובמה שהדגשת על מש''כ למעלה "שאיני מאמין כמעט באף אחד". זה בעניין שלצערי רציתי לעמוד על דברי תורתו של מרן מלכא בנוגע לפסקו ומנהגו האחרון (תשמ''ה) ביבי''א על הקהילה בביטול הגיור לחומרא בעלמא שהיה נהוג עד אז, וכמעט שהכשילו אותי בו, ובפרט שאחרי פטירתו הרבה מאוד טעו ונמשכו אחרי מנהגו הראשון בחומרא זו קודם היבי''א, ופרסמו כן והורו כן.
ובדקתי מהרבנים הקרובים ונאמנים ביותר לפסקי מרן מלכא כנתינתם מסיני והיושבים ראשונה במלכות, ומצאתי שעדיין מפחדים לסמוך לכתחילה על פסקו בביטול הגיור לחומרא בעלמא בפרסום. ומנסים על חשבוננו לפייס את הרבנים האשכנזים, ואנו "אין לי אלא דברי בן עמרם" מרן מלכא רבינו עובדיה. ודי בזה.
ואנחנו כבר התעייפנו מלדון בזה בציבור אא''כ זה יותר מעשי אז אפשר בפרטי, ודי שזה עולה שוב למודעות ובפרט בק''ק ההולכים לאורו של מרן מלכא, וכל אשר לאל ידו לתת יד ולעודד ולתמוך בהצלחתם הרוחנית של בני הקהילה כאחד שבטי ישראל במחשבה דיבור ומעשה יבורך מפי עליון 🙏
וטיפה מן הים בעניין של היחס של המגזר החרדי נוכל להבין ולהשכיל מהראיון שיזמו ועשו בשבועון המשפחה (מחילה שלצערי הסריקה לא יצאה איכותית) בקיץ תשע''ח עם רבי משה בלאי שליט''א ראש ישיבה לבעלי תשובה וכולל בנוה יעקב, ועוד כמה אברכים מירושלים ת''ו (בעניין זה כדבר בעיתו ובמקביל לתקשורת הכללית שעסקה המחאות של בני הקהילה בכל מרחבי הארץ באותו עניין של גזענות ואפליה)
וכמדומני שהשרשור הזה כבר מיצה את עצמו בעניין העבר וההווה, ולגבי העתיד (מלבד האמור לעיל) כ''א ימשיך בדרכו הלאה בעולם העשייה "למען אחי ורעי" - חבשים יהודי אתיופיה ורבנו עובדיה יוסף
זה ממרן הראש"ל הגר"א בקשי דורון זצ''ל
מאיזה ספר זה בדיוק? ומה הוא לנידו''ד?

קבצים מצורפים

• 1.jpg
    1.jpg
    168.5 KB · צפיות: 25
  • 2.1.1.jpg
    2.1.1.jpg
    110 KB · צפיות: 24
  • 2.1.jpg
    2.1.jpg
    144.4 KB · צפיות: 22
  • 2.jpg
    2.jpg
    210.7 KB · צפיות: 22
  • 3.jpg
    3.jpg
    226 KB · צפיות: 22
  • 4.jpg
    4.jpg
    229.4 KB · צפיות: 25
היה עוד ענין בזמנו עם הרב בקשי והשחיטה הפרטית של הקייסים האתיופים
מעניין עם הרב דסטה מכיר את הפרטים ויחכימנו
ואף זה מה הוא נוגע לנידו"ד? אם כי איני מכיר את העניין עם הרב בקשי ע''ה בפרט, אך בכללי כל בני הקהילה ואף חלק מחוצה לה יודעים שבתחילת העלייה הייתה את התופעה הזו, אך ברבות השנים זה התמעט מאוד ורובם ככולם כבר מצייתים גם לחוק ונמנעים מזה. עכ''פ כל מקום לגופו.

המציאות היא שהישיבות לא מקבלים אתיופים
מציאות קשה.כואבת. אכזרית.
לא אנושית.
אבל מציאות.
אגב אני יודע מידיעה שהחכם הנזכר שדיבר בכנס זה הורה פעם לבחור אתיופי מישיבה קטנה ללכת למרכז הרב.
בטענה שגם כולי האי ואולי יצליח ללכת לאיזה ישיבה שורה שמינית אין לו כרגע אפשרות לקיים חיים נורמטיבים כחרדי.
לכאורה זה גם לא הולך להשתנות לצערנו
זה בעיה קשה ביותר

אמר לי פעם אחד מגדולי הת"ח הספרדים שלמד אצל האשכנזים:
"אתה רואה איך מתייחסים בישיבות לאתיופים, כך בדיוק לפני 40 שנה (כיום 50) התייחסו האשכנזים אלינו".
ונקוה שכמו שב"ה היתה פריחה עצומה אצל הספרדים כך תהיה אצל האתיופים.

לחברי הפורום ובפרט להרה"ג ר' יעקב דסטה שליט"א מצו"ב סיקור המעמד ותמונות.
כמו כן היו למעלה משבעים בחורים (רק שיצאו ונכנסו.)
ממליץ לקרוא את הכתבה בעיתון.

קבצים מצורפים

• סיקור סופי.pdf
    33.9 KB · צפיות: 18
  • IMG_1052.jpeg
    IMG_1052.jpeg
    1.9 MB · צפיות: 17
  • IMG_0981.jpeg
    3.4 MB · צפיות: 9
  • IMG_0967.jpeg
    IMG_0967.jpeg
    2.1 MB · צפיות: 19
  • IMG_0950.jpeg
    3.3 MB · צפיות: 7
לא אנושית.
אבל מציאות.
אגב אני יודע מידיעה שהחכם הנזכר שדיבר בכנס זה הורה פעם לבחור אתיופי מישיבה קטנה ללכת למרכז הרב.
בטענה שגם כולי האי ואולי יצליח ללכת לאיזה ישיבה שורה שמינית אין לו כרגע אפשרות לקיים חיים נורמטיבים כחרדי.
זה בעיה קשה ביותר
מסכים עם כל מילה.
חולק בתוקף על הקביעה כי צריך לקבל זאת.
כך לא מדברים בני תורה.
הרבה עקשנות...
כי דווקא מהם תצא תורה

אמר לי פעם אחד מגדולי הת"ח הספרדים שלמד אצל האשכנזים:
"אתה רואה איך מתייחסים בישיבות לאתיופים, כך בדיוק לפני 40 שנה (כיום 50) התייחסו האשכנזים אלינו".
לא אנושית.
אבל מציאות.
זה בעיה קשה ביותר
באמת ראיתי מכתב של הסטייפלער [או הריש אלישיב] שכתב לבחור ספרדי שיילך למרכז הרב כיון שלא קיבלו אותו

חזור
חלק עליון