• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

האם אמרתם תחנון/ הלל היום (ה' באייר)

האם היום יום העצמאות אמרת תחנון/ הלל?

• חס ושלום! כן לתחנון לא להלל!

קולות: 30 57.7%
  • לא תחנון לא הלל כמו בן גוריון (אבל אני להבדיל כן התפללתי...)

קולות: 15 28.8%
  • אמרתי גם תחנון גם הלל (למה?!)

קולות: 1 1.9%
  • לא תחנון כן הלל (והיידה למנגל...)

קולות: 6 11.5%

• סה"כ בוחרים
    52
הוא שאמרתי תלוי על מה אתה בוחר להסתכל האם על הזכות הגדולה שנפלה בחלקך, מה שאבות אבותיך קרוב לאלפיים שנה לא זכו ורק חלמו
או להסתכל על הכפירה והעברה על דת של מאות אלפי יהודים וכו'
או בקיצור האם להסתכל על הקיר שהוא לבן או על נקודה מכוערת אחת באותו קיר
טוב עין הוא יבורך

הוא שאמרתי תלוי על מה אתה בוחר להסתכל האם על הזכות הגדולה שנפלה בחלקך, מה שאבות אבותיך קרוב לאלפיים שנה לא זכו ורק חלמו
טוב עין הוא יבורך
לא נכון בכלל!!
אם אתה בוחר להסתכל על הזכות שנפלה בחלקך תכוין יותר טוב בעל הארץ הטובה בברכת המוזון וכדו'..
אלא מאי.. אתה בוחר להשתייך לאותם עוקרי הדת שקבעו ל"הלל" דוקא ביום זה

להגיד על חלק גדול מיהדות המזרח שהיו יראים ושלמים בארצות הגולה ופה נפלו לקיבוצים ונהיו חילונים שזה רק נקודה שחורה קטנה מול קיר לבן, זה לא נראה פרופורציונלי- זה כל הקיר מוכתם בכתמים של דם ענקיים. וזה מעבר לפשעים שהם גם רצחו ביהדות המזרח (התפרסמו לפני כ3 שנים פרוטוקולים שלתימנים לא היו בעיות לב ורצו לחקור את הלב התימני ומאמריקה קיבלו כסף רב על כל לב תימני ושמו אותם בחדרים קרים שמתו שם מדלקת ראות וכיו"ב) וכמו כן הם יכלו להציל מלא יהודים מהשואה ולא עשו (עיין ערך ההסכם של קסטנר שר"י עם אייכמן שקסטנר מכר את יהדות הונגריה בעבור כמה אנ"ש שלו) וכמו שהם אמרו בדם תהיה לנו הארץ (וכמדומה ש-ב.ג. שר"י אמר שאם האפשרות זה או להציל את כל הילדים לאנגליה או מחציתם לא"י ברור שלא"י) הם היו מעוניינים ביותר הרוגים בשואה כדי לקבל את השלטון (של השמד ולהקים יהודי חדש=חילוני בארץ ב"מ) וכמו שדיבר בזה הרב וייסמנדל זצ"ל.
ולסיכום: גדול המחטיאו יותר מן ההורגו, וברור שאם היו נשארים בחו"ל באותה תקופה, עכ"פ ליהדות המזרח היה יותר טוב רוחנית (זו גם הסיבה שאבא של הרב מזוז הי"ד היה נגד עלייה לארץ, למרות שהם אהבו את א"י).
ודרך אגב לא שמענו שיהושע תיקן הלל או משהו דומה בזמן שהקים את מדינת ישראל של תקופתו.

באמת זכור לי שאצל החסידים חוגגים את יום העצמאות בתאריך י"ז בכסלו, שהוא יום הכרזת המדינה באו"ם. [מה שהעולם קורא לו "כ"ט בנובמבר"]. (וכמדומני שראיתי פעם ספר שמדבר על התאריך הנ"ל מעניין זה).

מה היום השני שלא אומרים תחנון?
יום ירושלים

טוב עין הוא יבורך
הזכות שנפלה בחלקי לגור בארץ ישראל אין לה שייכות למה שקרה ביום ה' באייר (אם כבר לי"ז כסלו כמו שכתבו)
אני לא מכיר מישהו שעלה לכאן בדיוק בה' באייר תש"ח, אם תמצא אחד כזה, אז שהוא וזרעו יאמרו הלל ביום זה.
ואם כבר קירות, אז המדינה זה קיר שחור עם פסים דקים לבנים.......
(לא רציתי לומר נקודה, כי זה יותר מזה דברים טובים)

אני הייתי משנה את אפשרות הבחירה וכותב
במקום חס ושלום כו'...
פשוט כן לתחנון ולא להלל.
למה לכתוב "ח"ו", הרי עצם הקמת המדינה זה דבר נפלא וטוב ביותר ויש להודות על כך לקב"ה כדעת גדולי רבותינו. ולכן דעתי שהיה צריך לכתוב פשוט את אופציה א' בתור: כן תחנון ולא להלל.

אני הייתי משנה את אפשרות הבחירה וכותב
במקום חס ושלום כו'...
פשוט כן לתחנון ולא להלל.
למה לכתוב "ח"ו", הרי עצם הקמת המדינה זה דבר נפלא וטוב ביותר ויש להודות על כך לקב"ה כדעת גדולי רבותינו. ולכן דעתי שהיה צריך לכתוסב פשוט את אופציה א' בתור: כן תחנון ולא להלל.
כבר נשאלנו לעיל וזו התשובה
זה בהומור, כל הסקר נכתב בלשון הומור

להגיד על חלק גדול מיהדות המזרח שהיו יראים ושלמים בארצות הגולה ופה נפלו לקיבוצים ונהיו חילונים שזה רק נקודה שחורה קטנה מול קיר לבן, זה לא נראה פרופורציונלי- זה כל הקיר מוכתם בכתמים של דם ענקיים. וזה מעבר לפשעים שהם גם רצחו ביהדות המזרח (התפרסמו לפני כ3 שנים פרוטוקולים שלתימנים לא היו בעיות לב ורצו לחקור את הלב התימני ומאמריקה קיבלו כסף רב על כל לב תימני ושמו אותם בחדרים קרים שמתו שם מדלקת ראות וכיו"ב) וכמו כן הם יכלו להציל מלא יהודים מהשואה ולא עשו (עיין ערך ההסכם של קסטנר שר"י עם אייכמן שקסטנר מכר את יהדות הונגריה בעבור כמה אנ"ש שלו) וכמו שהם אמרו בדם תהיה לנו הארץ (וכמדומה ש-ב.ג. שר"י אמר שאם האפשרות זה או להציל את כל הילדים לאנגליה או מחציתם לא"י ברור שלא"י) הם היו מעוניינים ביותר הרוגים בשואה כדי לקבל את השלטון (של השמד ולהקים יהודי חדש=חילוני בארץ ב"מ) וכמו שדיבר בזה הרב וייסמנדל זצ"ל.
ולסיכום: גדול המחטיאו יותר מן ההורגו, וברור שאם היו נשארים בחו"ל באותה תקופה, עכ"פ ליהדות המזרח היה יותר טוב רוחנית (זו גם הסיבה שאבא של הרב מזוז הי"ד היה נגד עלייה לארץ, למרות שהם אהבו את א"י).
ודרך אגב לא שמענו שיהושע תיקן הלל או משהו דומה בזמן שהקים את מדינת ישראל של תקופתו.
עיין בשוע באדם שאשתו נפטרה תוך כדי לידה דחייב לברך עליו ברכת הטוב והמטיב ודיין האמת, אז יכול להיות שאין הכי נמי צריך לומר הלל ומגילת איכה, זה אני שומע , אבל לא לומר הלל כלל ? לפעמים יש טרגדיה ויש נס ולכל דבר מתייחסים בנפרד

יום ירושלים

הזכות שנפלה בחלקי לגור בארץ ישראל אין לה שייכות למה שקרה ביום ה' באייר (אם כבר לי"ז כסלו כמו שכתבו)
אני לא מכיר מישהו שעלה לכאן בדיוק בה' באייר תש"ח, אם תמצא אחד כזה, אז שהוא וזרעו יאמרו הלל ביום זה.
ואם כבר קירות, אז המדינה זה קיר שחור עם פסים דקים לבנים.......
(לא רציתי לומר נקודה, כי זה יותר מזה דברים טובים)
נו ואתה עושה ביום אחר?

עיין בשוע באדם שאשתו נפטרה תוך כדי לידה דחייב לברך עליו ברכת הטוב והמטיב ודיין האמת, אז יכול להיות שאין הכי נמי צריך לומר הלל ומגילת איכה, זה אני שומע , אבל לא לומר הלל כלל ? לפעמים יש טרגדיה ויש נס ולכל דבר מתייחסים בנפרד
הטוב והמטיב על בנו ודיין האמת על אשתו.. ואם אשתו לא מתה ולא בירך הטוב והמטיב ואח''ז הבן מת יברך את שניהם על הבן?

מוזמנים לקרוא את התשובה של מרן זצ"ל בספרו "יחווה דעת" ח"ז סימן פ"א (עמ' קל"ז בהערה 6) שענה לאחת הישיבות הק' בעניין אמירת תחנון ביום העצמאות וביום ירושלים. וכן אתם מוזמנים לקרוא בהרחבה על הנושא הזה בספר הנפלא "ימי העומר" בהלכה ובאגדה של הרב דוד נקי שליט"א

ייש"כ.
וכבר אמרו שעדת התימנים הי"ו שינו הנוסח ל"מפני חטאינו גלינו לארצנו"...

אבל אם מרן הראש"ל שליט"א (שעליו אמרת שהוא שואל רק כדי להבין) אומר תחנון, ובנו הרב דוד אומר שהוא הורה לומר, אז מה אפשר לומר?
(ועוד מול מכתב עם 3 מילים שכתב למקרה מסוים, ולא הוראה לרבים בספריו, ולזה אין לקרות 'ספריו וכתביו המפורשים')
ביביע אומר חלק י ס"ס נג במילואים כתב מרן זצ"ל שאכן אין ראוי לומר תחנון ביום זה.

חזור
חלק עליון