וורד בחינם (וכן לגבי עימוד בוורד)

אליאב צוף

Active member
האם ידוע למישהו משהו ברור בעניין הוורד הפרוץ שכולם משתמשים בו, מה הדין בזה בהלכה האם מותר להשתמש בוורד פרוץ? הנושא הזה של זוטו של ים וזכויות יוצרים כל כך רחב ככה שאני לא מבין משהו ברור.

וכן האם יש הבדל באיכות בין הפרוץ למקורי שקונים את החבילה המלאה של אופיס, שאם רוצים להתקין תוספים לוורד וכו׳ האם המקורי עדיף בעניין זה או שזה לא משנה.

ספר זכויות היוצרים בהלכה.
של ת"ח גדול מק"ס, נוגע בכל הנושאים (ופוסק בלי לחשוש ממה יגידו, אע"פ שהעיד באוזני שקיבל כמה תלונות מכמה "אמנים" על פסקיו)
נודע בנושא זה, אולם אין ספר זה תח"י
1716961893252.png

וכן האם יש הבדל באיכות בין הפרוץ למקורי שקונים את החבילה המלאה של אופיס, שאם רוצים להתקין תוספים לוורד וכו׳ האם המקורי עדיף בעניין זה או שזה לא משנה.
איני רב, כך שלא אכנס לנושא הלכתי, אני קניתי חוקי, חלק גדול מהעבודה שלי היא על תוכנת וורד, ואיני רוצה שפרנסתי תלוכלך בגזל רח"ל.

לגבי החלק הפרקטי, התוכנה המקורית חזקה יותר מהחיקוי, כמו כן יש כל מיני אפליקציות (כגון הכתב - תמלול) שעובדים רק במקורי.
אגב, ככלל איני ממליץ להשתתף בתוספי וורד למיניהם, וכבר האריך בזה ידידי ר' יוחנן ברנשטיין מנהל סופריא הוצאה לאור כאן.

איני רב, כך שלא אכנס לנושא הלכתי, אני קניתי חוקי, חלק גדול מהעבודה שלי היא על תוכנת וורד, ואיני רוצה שפרנסתי תלוכלך בגזל רח"ל.

לגבי החלק הפרקטי, התוכנה המקורית חזקה יותר מהחיקוי, כמו כן יש כל מיני אפליקציות (כגון הכתב - תמלול) שעובדים רק במקורי.
אגב, ככלל איני ממליץ להשתתף בתוספי וורד למיניהם, וכבר האריך בזה ידידי ר' יוחנן ברנשטיין מנהל סופריא הוצאה לאור כאן.
גם לא בתוספים של רחמים יעקובוב ?שהבנתי שהם הכי מוצלחים

אתה מתכוון להקראת טקסט?
כן.
מעניין, אבל זה איטי ולא אחיד.
אמרת שאתה עובד הרבה על וורד לא? אתה מקריא לו?
מסופקני...
אני עובד כל יום כמה שעות על תוכנת וורד,
יותר נוח לי לכתוב מאשר להקריא (בפרט שכאחד שעובד כל היום על המחשב אני מקליד במהירות).
אך בהחלט תוכנת הכתב של וורד מצוינת
(א"כ בהכתבה ספציפית יותר אהבתי את דוקס),
מה שציינת שזה איטי ולא אחיד זה בגלל שני סיבות:
א. או שהמחשב שלכם ישן.
ב. או שהמעבד שלו מאוד חלש.

כנראה שמגיע אליהם למכון עבודות תמלול ויש פעמים שזה כדאי
יש לנו המון עבודות תמלול במכון, אך אני לא אחראי על תמלול יש עובד שאחראי על כך.
בכל אופן אנחנו מתמללים באמצעות AI עם הגהה אנושית,
בלי צורך שהרמקולים יעבדו כל הזמן ברקע וכל המשרד יהיה חייב להיות בשקט...

עליו הכוונה, התוספים שלו מוצלחים ממש, עד שהספר נשלח לעימוד מקצועי, ומתגלים עשרות שגיאות.
למה שהספר 'ישלח לעימוד מקצועי' אם עשו עימוד בוורד יעקובוב.
ואפילו את"ל שכעת רצו לעשות עימוד 'יותר מקצועי', יש אפשרות פשוטה של 'שיחזור' עיצוב, והכל בא על מקומו בשלום.

למה שהספר 'ישלח לעימוד מקצועי' אם עשו עימוד בוורד יעקובוב.
וורד אינה תוכנת עימוד (או בשפה מקצועית עיצוב שולחני) אלא תוכנת עיבוד תמלילים, אפשר להוסיף לה אלף תוספים, אך בסופו של דבר זה לא משנה את ייעוד התוכנה. לחברת מיקרוסקופ המתכנתת של וורד יש תוכנה אחרת לעיצוב שולחני והם מדגישים שוב ושוב שוורד הוא תוכנה לעיבוד תמלילים בלבד.

משל למה הדבר דומה לאדם שמתקין תוסיפים על מברג ורוצה להגיע לתוצאה של מברגה חשמלית, הכל טוב והכל יפה, אך עם כל התוספים למיניהם שיוסיף למברג הוא לעולם לא יגיע לרמה של מברגה, אין לי טעם להסיט את הנושא למחלוקת הזו, כבר השתפכו עליה קולמוסים כאן בפורום לתורה ובפרוג מידי הרבה.

ואפילו את"ל שכעת רצו לעשות עימוד 'יותר מקצועי', יש אפשרות פשוטה של 'שיחזור' עיצוב, והכל בא על מקומו בשלום.
נכון, באמת מוכרחים לעשות את זה, אבל זה מכפיל פי 5 את העבודה בקידוד המסמך, ידידי ר' יוחנן (ואף אני הדל) אכל עם זה המון קש עד שהוא כתב את המאמר.

מה מכפיל אם עשה 'שיחזור'?
כאשר עושים 'שיחזור' נמחק עיצובים נוספים, עליהם אנו זקוקים ע"מ לקודד את החומר בצורה מיטבית ומהירה.
תלוי מה אתה רוצה לקבל. להרבה ספרים זה מספיק. והרבה כותבים מעדיפים את זה כי הם יכולים לעשות שינויים אחר כך ולא כל הזמן להסתמך על המעמד.
כאשר חברה מפרסמת מוצר, תוך הדגשה שהוא מתאים לשימוש מסוים, ולשימושים אחרים יש להשתמש בתוכנות אחרות. (יש למייקרוסופט תוכנה אחרת לעימוד), בדרך כלל בתור חברה שתכנתה את התוכנה יש לה ידע למה הוא לא מתאים.
וורד לא משווק כתוכנת עיצוב שולחני אלא כתוכנת עיבוד תמלילים, לעומת אינדיזיין ותג המשווקות כתוכנת עיצוב שולחני.
נכון בהחלט יש אפשרות לעמד בוורד, אפשר גם להבריג ארון שלם עם מברג ידני, אפשר הרבה דברים, ואגב יש אנשים שאין להם מברגה בבית, כך שממומלץ לעבוד עם מברג ידני אותו יש לכל אחד בבית... וד"ל.
זה נכון שמי שלא חשוב לו שילמדו בספרו, או לחילופין מצבו הכלכלי קשה ואין לו אפשרות להשקיע בספר מעמד בוורד והתוצאה בהתאם....

זה נכון שמי שלא חשוב לו שילמדו בספרו, או לחילופין מצבו הכלכלי קשה ואין לו אפשרות להשקיע בספר מעמד בוורד והתוצאה בהתאם....
אני לא מסכים עם הטענה הזו יש עימודים פשוטים בעיקר לספרי הלכה שמספיק לעמד בוורד.
לדוגמא כל ספרי הרב אופיר מלכא הם מעומדים בוורד והם בין ספרי ההלכה הכי נמכרים שיש כיום.

כאשר חברה מפרסמת מוצר, תוך הדגשה שהוא מתאים לשימוש מסוים, ולשימושים אחרים יש להשתמש בתוכנות אחרות. (יש למייקרוסופט תוכנה אחרת לעימוד), בדרך כלל בתור חברה שתכנתה את התוכנה יש לה ידע למה הוא לא מתאים.
מה הקשר?? איך זה סותר את מה שאמרתי? יש את כל הכלים לעימוד בסיסי+ בתוך הוורד. וזה מאוד נח שהעימוד הוא נגיש כל כך ולא צריך לעבוד עם שתי תוכנות במקביל. ועם הדרכה נכונה כל אחד יכול לעמד ספר פשוט בוורד שיוצא יפה ומכובד. אולי לא הצעקה האחרונה, אבל בהחלט טוב מאוד בשביל ספר. אתה צודק שזה פחות 'מקצועי' מתוכנת עימוד, אבל הנסיון מורה שבסופו של דבר זה יותר קל, בעיקר למי שכבר מעמד חצי עימוד תוך כדי כתיבה שאז אם הוא יעמד בתוכנה אחרת אז רוב העבודה שלו תלך לפח.

חזור
חלק עליון