• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com

מחאה! קול מלחמה במחנה!

איזה רבנים???? בנתיים כמעט כולם היום הולכים כהוראות מרן השו"ע,
"היום" כן, אבל כשמרן היה צעיר הוא היה יחיד נגד רבים כידוע, הרשל''צ דאז הרב יצחק ניסים ועוד מחכמי הבבלים היו הולכים אחר הוראות הבן איש חי. והמרוקאים כפי מנהגי מרוקו, ותימנים כפי מנהגי תימן, וגם כיום רוב ככל חכמי תימן הבלדים נוהגים כפי מנהגיהם על אף שחולקים כבוד רב למרן זצ''ל, ואין בזה סתירה.

בכל אופן אני חושב שמיצינו את הנושא. רק אומר שאני לא תלמיד של הרב רצאבי שליט''א וגם לא הולך לפי פסקיו, כמו כן אני מסכים שהיה ראוי לעדן את הלשון, וגם אני אישית סולד מלשונות קשים.
כאן מתגלה פרצופו האמיתי של @הלוי, שנאה תהומית לגדול הדור ולכל ההולכים אחריו
טעות גדולה, וחבל, עדיף למחוק את זה.

אני מוחה בכל תוקף על כבודו של הגאון הרב @הלוי שליט"א, שהוא תלמיד חכם מופלג וגם מבוגר יותר מכל חברי הפורום כמעט...
אל תשכחו דברי הירושלמי שלעולם יראה אדם בעל שמועה כנגדו..
בטוחני שאם הוא היה לפניכם ממש, לא הייתם מדברים כך, אלא שעל המקלדת היד קלה יותר... וה' הטוב יכפר בעד.

ייישר כח לבעל "עיני ישראל" שפתים ישק
ועכ"פ אף לדעת הלוי לענ"ד תראה זאת לת"ח ובראשם למרן הראש"ל והם יכריעו ולא אתה תכריע בדבר שנראה לכל כזלזול חמור כדבר שאפשר לשתוק עליו
ודע לך כי אמרו חז"ל "כל הפוסל פסול ואינו מדבר בשבחא לעולם" ואמר הגר"ש קרח זצ"ל כי אדם שכל הזמן מדבר נגד מישהו ואף פעם לא משבחו רואים בחז"ל שזה סימן שאין הדבר טהור אם אדם מעריך מישהו ולעיתים יוצא חוצץ ניחא אך כאן בכל שיחותיו במוצאי שבתות ובכנסים אינו מפסיק לתקוף "אישית" את מרן הראש"ל, אין בעיה שאדם יחלוק על שיטה בכבוד ואפילו בתקיפות אך נגד השיטה לא נגד האיש
אני מציע שתעיין בחוברותיו שערי יצחק כיצד הוא מדבר נגד מרן הראש"ל אישית ממש ולא רק נגדו ואכמ"ל

ייישר כח לבעל "עיני ישראל" שפתים ישק
ועכ"פ אף לדעת הלוי לענ"ד תראה זאת לת"ח ובראשם למרן הראש"ל והם יכריעו ולא אתה תכריע בדבר שנראה לכל כזלזול חמור כדבר שאפשר לשתוק עליו
ודע לך כי אמרו חז"ל "כל הפוסל פסול ואינו מדבר בשבחא לעולם" ואמר הגר"ש קרח זצ"ל כי אדם שכל הזמן מדבר נגד מישהו ואף פעם לא משבחו רואים בחז"ל שזה סימן שאין הדבר טהור אם אדם מעריך מישהו ולעיתים יוצא חוצץ ניחא אך כאן בכל שיחותיו במוצאי שבתות ובכנסים אינו מפסיק לתקוף "אישית" את מרן הראש"ל, אין בעיה שאדם יחלוק על שיטה בכבוד ואפילו בתקיפות אך נגד השיטה לא נגד האיש
אני מציע שתעיין בחוברותיו שערי יצחק כיצד הוא מדבר נגד מרן הראש"ל אישית ממש ולא רק נגדו ואכמ"ל
הדברים ידועים לצערינו הרב ואין פוצה פה ומצפצף!!! וכל המקילים ראש בעניין אינם יודעים ולו במאומה ממה שמתחרש שם בדרשות אלו בקביעות בזלזול בוטה נגד מרן זיע"א ומרן הראש"ל. ובשמים יראו לאותם אחדים שמקלים ראש בכבוד ת"ח ("שקוב"א בעי ביקרא דצדיקיא יותר מיקרא דיליה"...) את גודל עוונותם. ולא חרבה ירושלים אלא בשביל שזלזלו בת"ח (תנדב"א).

קצת סיפורים מכלי ראשון על מרן הרב יצחק - נשיכתן נשיכת שועל
אני אישית הייתי מאד מקורב למרן הגר"י, ושמעתי ממנו בעצמו סיפורים שביזו אותו רק בגלל הילקוט יוסף וקיבלו עונשים קשים ומרים... שהייתי בישיבה שלו בליל שבת, הוא קרא למשהו מהישיבה הוא אמר לו אתה תעיד!!!... אחד היה בשיעור דף היומי ופיצח גרעינים זה היה ביום שישי, אותו אחד זרק את הקליפות על הספר ילקוט יוסף שהיה בשולחן, הוא היה בעל הבית ליטאי כזה..., אז אותו תלמיד מרן העיר לו ע"ז בתקיפות שזה בזיון הספר לזרוק קליפות על הספר... אז הוא אמר לא נורא.... זה קליפות על קליפות.... ב"מ!!!! אותו אחד כבר באותו יום סיים את שנתו... הוא קידש על הכוס בליל שבת מיד שסיים את הקידוש נפל על הרצפה והתפגר בר מינן!!!!

היה בנו של הרב אמנון יצחק בישיבה שלו "חזון עובדיה", והוא יום אחד הראה מאן דהו להרב יצחק באייפון איזה משהו, ובאותו רגע הוא צילם את הרב.... וזה היה נראה כאילו יש לו אייפון.... אז הוא העביר את זה לאבא שלו... ואז יום אחד אבא שלו פירסם שיש להרב יצחק אייפון... וזה עשה ממש חילול ה'... הרב יצחק הגיע לישיבה הוא שמע זאת מאחד מהצוות, ואז הוא הורה לסלק אותו מהישיבה במיידית!!! הלה עשה פורבקציות וקרא לאמא שלו שתבוא לישיבה תעשה בלאגן.... אמא שלו הגיה וכמובן קיללה את כולם כולל את הרב יצחק... הרב יצחק לא היה באותו זמן בישיבה... אבל המשגיח התעמת איתה... לאחר מכן בערב חזר הרב יצחק לישיבה.... הוא שמע את זה ומיד חרה אפו ואמר בריתחא: "ככה הוא עושה... יה"ר שיקבל תאונה וישבר לו היד!!!"... אותו בן הלך לאיזה טיול טרקטורונים באותו שבוע הוא עשה איזה סיבוב ונפל ונשברה לו היד והיה צריך לעבור ניתוח קשה... אבא שלו הבין שיש דברים בגו, וזה בגלל הפרובקציות שהם עשו להרב יצחק... אז הוא הלך למרן הגר"ח קנייבסקי ושאל אותו אם צריך לבקש מחילה מהרב יצחק הוא אמר לו שכן!!! ואז הוא הלך לבקש ממנו מחילה יש תמונה של זה... אני יעביר כאן בקרוב!!!!

עוד סיפור אני מכיר ר"מ בישיבה אישית, היה ת"ח מופלג, אבל לא יכל לסבול את הכבוד שחולקים להרב יצחק יוסף, ושהוא זכה להיות ראשל"ץ. אז הוא פלט בטעות: "שהגלימה של הרב יצחק נראית עליו כמו תחפושת"!!! עפ"ל. לא עברו כמה שבועות וקיבל את המחלה בצורה קשה ומיד נפטר תוך זמן קצר לדאבון כולם... וכולם קיבלו את זה בהלם גמור משום שהיה בריא שור, מרן הרב יצחק הגיע לאותה ישיבה להספיד ואמר שם בין הדברים: שמרן הרב אלישיב אמר שאין רפואה למכתו זה הולך על המחלה הנוראה, שמי שמזלזל בת"ח מקבל את המחלה... אז הוא אמר צריך להתחזק בזה... (הוא לא התכוון עליו, אבל הוא דיבר בכלליות!!!).

הדברים ידועים לצערינו הרב ואין פוצה פה ומצפצף!!! וכל המקילים ראש בעניין אינם יודעים ולו במאומה ממה שמתחרש שם בדרשות אלו בקביעות בזלזול בוטה נגד מרן זיע"א ומרן הראש"ל. ובשמים יראו לאותם אחדים שמקלים ראש בכבוד ת"ח ("שקוב"א בעי ביקרא דצדיקיא יותר מיקרא דיליה"...) את גודל עוונותם. ולא חרבה ירושלים אלא בשביל שזלזלו בת"ח (תנדב"א).

קצת סיפורים מכלי ראשון על מרן הרב יצחק - נשיכתן נשיכת שועל
אני אישית הייתי מאד מקורב למרן הגר"י, ושמעתי ממנו בעצמו סיפורים שביזו אותו רק בגלל הילקוט יוסף וקיבלו עונשים קשים ומרים... שהייתי בישיבה שלו בליל שבת, הוא קרא למשהו מהישיבה הוא אמר לו אתה תעיד!!!... אחד היה בשיעור דף היומי ופיצח גרעינים זה היה ביום שישי, אותו אחד זרק את הקליפות על הספר ילקוט יוסף שהיה בשולחן, הוא היה בעל הבית ליטאי כזה..., אז אותו תלמיד מרן העיר לו ע"ז בתקיפות שזה בזיון הספר לזרוק קליפות על הספר... אז הוא אמר לא נורא.... זה קליפות על קליפות.... ב"מ!!!! אותו אחד כבר באותו יום סיים את שנתו... הוא קידש על הכוס בליל שבת מיד שסיים את הקידוש נפל על הרצפה והתפגר בר מינן!!!!

היה בנו של הרב אמנון יצחק בישיבה שלו "חזון עובדיה", והוא יום אחד הראה מאן דהו להרב יצחק באייפון איזה משהו, ובאותו רגע הוא צילם את הרב.... וזה היה נראה כאילו יש לו אייפון.... אז הוא העביר את זה לאבא שלו... ואז יום אחד אבא שלו פירסם שיש להרב יצחק אייפון... וזה עשה ממש חילול ה'... הרב יצחק הגיע לישיבה הוא שמע זאת מאחד מהצוות, ואז הוא הורה לסלק אותו מהישיבה במיידית!!! הלה עשה פורבקציות וקרא לאמא שלו שתבוא לישיבה תעשה בלאגן.... אמא שלו הגיה וכמובן קיללה את כולם כולל את הרב יצחק... הרב יצחק לא היה באותו זמן בישיבה... אבל המשגיח התעמת איתה... לאחר מכן בערב חזר הרב יצחק לישיבה.... הוא שמע את זה ומיד חרה אפו ואמר בריתחא: "ככה הוא עושה... יה"ר שיקבל תאונה וישבר לו היד!!!"... אותו בן הלך לאיזה טיול טרקטורונים באותו שבוע הוא עשה איזה סיבוב ונפל ונשברה לו היד והיה צריך לעבור ניתוח קשה... אבא שלו הבין שיש דברים בגו, וזה בגלל הפרובקציות שהם עשו להרב יצחק... אז הוא הלך למרן הגר"ח קנייבסקי ושאל אותו אם צריך לבקש מחילה מהרב יצחק הוא אמר לו שכן!!! ואז הוא הלך לבקש ממנו מחילה יש תמונה של זה... אני יעביר כאן בקרוב!!!!

עוד סיפור אני מכיר ר"מ בישיבה אישית, היה ת"ח מופלג, אבל לא יכל לסבול את הכבוד שחולקים להרב יצחק יוסף, ושהוא זכה להיות ראשל"ץ. אז הוא פלט בטעות: "שהגלימה של הרב יצחק נראית עליו כמו תחפושת"!!! עפ"ל. לא עברו כמה שבועות וקיבל את המחלה בצורה קשה ומיד נפטר תוך זמן קצר לדאבון כולם... וכולם קיבלו את זה בהלם גמור משום שהיה בריא שור, מרן הרב יצחק הגיע לאותה ישיבה להספיד ואמר שם בין הדברים: שמרן הרב אלישיב אמר שאין רפואה למכתו זה הולך על המחלה הנוראה, שמי שמזלזל בת"ח מקבל את המחלה... אז הוא אמר צריך להתחזק בזה... (הוא לא התכוון עליו, אבל הוא דיבר בכלליות!!!).
וואו סיפורים מרתיתים, כמה גדול מרן הראשל"צ שליט"א שזכינו לו בדור הזה!!

וואו סיפורים מרתיתים, כמה גדול מרן הראשל"צ שליט"א שזכינו לו בדור הזה!!
אוסיף עוד ב' סיפורים:
א. פעם מרן הראש"ל שליט"א מסר שיעור בליל שב"ק בשכונת רמת אשכול בי-ם ודיבר על נפח ושקל, והביא את הכה"ח שכותב לשער בנמשקל ושאין לשנות. וקם אחד ואמר "אין כזה כה"ח". הרב המשיך בשיעורו, אולם אותו אדם חלה מיד, ולא השלים את שנתו.
ב. לפני כעשור בבחירות לממשלה, שקמו כמה (כמו כמעט כל מערכת בחירות) וחקו על מרן זיע"א והקימו במה לעצמם, ומרן הראש"ל שליט"א שהיה עדיין ראש ישיבת חזו"ע, נתבקש ע"י חבר הכנסת אוריאל בוסו שהיה אז סגן ר"ע פ"ת להגיע לחזק את תנועת ש"ס ולדבר בכמה כוללים בעיר, מרן הראש"ל שליט"א סגר את הספר מיד והגיע לפ"ת, ודיבר בכמה כוללים, אולם בא' הכוללים שנכנסו אליו, מרן שליט"א נכנס כולם קמו בפניו וסגרו את הספרים, אולם ראש הכולל אמר "הלאה שטייגען...". וכל האברכים מפחד משכורתם פתחו את הספרים בחזרה, ומרן שליט"א נאלץ לשוב על עקביו, אולם מיד לאחמ"כ חלתה אשתו של הראש כולל במחלה רח"ל, ואחר שנבחר מרן שליט"א באחת הפעמים שהגיע לפ"ת (לכנס של רבני תימן), התלוויתי אליו, וניגש הראש כולל הנ"ל לבקש סליחה, בהיות ואשתו כבר על ערש דווי, ומרן שליט"א בענוותנותו מחל לו. אולם הקב"ה כנראה לא מחל על כבוד התורה ואחר זמן מועט שמעתי מא' ממארגני הכנס הנ"ל שנפטרה לבית עולמה.
אני מכיר עוד כמה וכמה מקרים של אנשים שנפגעו מכך שזלזלו או פגעו בכוד מרן שליט"א. ויש גם סיפור שכעת איני זוכר בדוק את פרטיו, אבל זה היה בא' מכנסי דורשי ה' באולמי אפריון, ומרן שליט"א הגיע מישיבת חזו"ע במונית, והיה איזה משהו עם הנהג מונית, ומרן שליט"א נאלץ לרדת במרחק מה מהאולם, ובאמצע הכינוס נכנס הנהג וביקש מהרב ברוכים מארגן כנסי דורשי ה' להעביר פתק בקשת מחילה ממרן שליט"א, כי מהרגע שמרן שליט"א ירד מהרכב הרכב נכבה והוא לא מצליח להתניע אותו.

אבל הסיפורי מופתים האמתיים הם על ההתמדה של מרן שליט"א, פעם הגעתי עם איזה יהודי למרן שליט"א לפני שנים רבות (כשעוד היה ראש ישיבה) בשעה 11 בלילה בערך, דפקנו בדלת והרבנית תליט"א פתחה ואמרה שהרב עלה "לנוח" לפני זמן קצר. כמה מאיתנו כשהולכים לישון בשעה כזו זה "לנוח" ולא שינת לילה?! גם התה תקופה שמרן שליט"א ראה שבלילה מפריעין לו הרבה אז היה הולך לשיון בקביעות בשעות הלילה המוקדמות, וקם בשעות הלילה הקטנות שאז כבר כולם ישנים...

השבת האחרונה, פרשת וילך תשע"ט, צעדנו יחד עם מרן הראש"ל שליט"א מביתו בשכונת סנהדריה - לעבר בית הכנסת "קהל ציון" - בית היתומים הספרדי, למסור את דרשת שבת תשובה כמסורת הראשונים לציון במשך עשרות שנים.
הדרך הייתה קשה ומפרכת בעליות של ירושלים - הליכה שארכה במשך 60 דקות.
מרן הראש"ל סיפר שהציעו לו להיות במלון קרוב, אך הוא סירב, מכיון שבמלון אין ספרים, ומה יעשה כל ליל שבת. וכלשונו (בערך): "מה יש לאדם לעשות בליל שבת אם לא ללמוד".
והוסיף בזה הלשון: "בשביל זה אני הולך עכשיו שעה".
יום רביעי כ תמוז תשפ"א.
אחרי תפלת שחרית.
אברך מישיבת שובי נפשי (הגיע עם ר' יוסף זכאי, ואינני יודע את שמו), הביא למרן הראש"ל שליט"א ספר "סמיכה לחיים" ישן, כי שמע בלוויין שמרן שליט"א אמר שאין לו אותו. הרב שמח בזה מאוד, ואמר, אתה הבאת לי ספר, אני גם יביא לך ספר, ספר כנגד ספר, לך למרפסת ותבחר לך ספר מחלקי ילקו"י, והוסיף אח"כ, בעצם מגיע לך 2 ספרים, כי זה ספר חשוב מאוד.
לאחר שהאברך הנ"ל הלך למרפסת, אמר לי מרן הראש"ל שליט"א, איפה נשים את הספר הזה? וחיפשנו מקום בספרייה, ולא היה.
אמר לי, אולי תוציא את ספר פלוני (ספר ישן, ואיני זוכר את שמו), ותכניס את זה. אבל מיד חזר בו, ואמר: "אם נוציא את הספר ונכניס אחר, זה פגיעה בספר שנמצא בספרייה, לכן אל תוציא", ואז הוצרכנו לשים את ספר סמיכה לחיים שוכב, מעל הספרים...
ברצוני לשתף סיפור שהיו עימי על מרן הראש"ל הגר"י יוסף שליט"א.
כשהייתי בחדר לימודו בביתו של מרן שליט"א, מיד אחרי התפילה כדבר שבשיגרה, מיד אחר התפילה יש כמה דק' של קבלת קהל, וזה לפני שמרן אוכל ארוחה, אלא רק מגישים לו שתיה, ומרן מקבל את הקהל, והנה שמתי לב שמיד תיכף שיצאנו מחדרו, במהירות הוא ישר המשיך לכתוב את ספריו, בלא לאבד רגע, וזהו גודל מעלת ניצול הזמן שלא לאבד אף רגע אפי' בין גברא לגברא שמגיעים להתברך ולהתייעץ.

כשיצא לאור המהדורה החדשה של ילקו"י שביעית (בשמיטה הקודמת) מרן שליט"א שלח איתי ספר לאיזה אברך מרח' צפניה בי-ם, עם הקדשה חמה מאוד, ובתודה על ההגהות ששלח. ההכרת הטוב של מרן הראש"ל שליט"א (לפעמים גם לאנשים שאחרי הטובה גם חרשו רעות נגדו, וידע מכך, ובכ"ז לא נמנע מלהמשיך להכיר טובה. ואכמ"ל) זה אחת המידות המיוחדות והמופלאות שלו.

כשיצא לאור המהדורה החדשה של ילקו"ח שביעית (בשמיטה הקודמת) מרן שליט"א שלח איתי ספר לאיזה אברך מרח' צפניה בי-ם, עם הקדשה חמה מאוד, ובתודה על ההגהות ששלח. ההכרת הטוב של מרן הראש"ל שליט"א (לפעמים גם לאנשים שאחרי הטובה גם חרשו רעות נגדו, וידע מכך, ובכ"ז לא נמנע מלהמשיך להכיר טובה. ואכמ"ל) זה אחת המידות המיוחדות והמופלאות שלו.
מצד המידות המופלאות, אי אפשר לתאר את המידות הטובות שיש למרן הראש"ל, אני זוכר שהיה בישיבה בחור שלא היה רשום בישיבה ולא היה משלם כלום, והחליט להתנחל בישיבה, מרן הראש"ל לא ידע מזה, שסיפרו לו על כך, אמר לא נורא, העיקר שהוא יושב לומד, ומוסיף לאוירה של הישיבה, אע"פ שלחצו על מרן שיסביר לו שלישיבה צריך להירשם ולשלם כל חודש, הרגיע אותם ואמר: "לבייש בחור זה סכנה גדולה, כי אח"כ יצא לתרבות רעה... חלילה"...
ויש עוד הרבה סיפורים שבעז"ה בהמשך נספר.

כמה פעמים הגעתי לישיבה לשאול את מרן שליט"א שאלות, והיה שואל אותי האם אכלתי צהריים וכד', וכמה פעמים הכין לי מנה מהחדר רבנים, ובא והגיש לי...
בשמחת תורה השנה, צעדתי מביתי (בגבעת שאול) רגלית עם בני (בן ה8), לשכונת סנהדריה המורחבת לביתו של הגרב"צ מוצפי להקפות בצהרי החג, ולהקפות שניות, שנגמרו בשעה מאוחרת. לאחמ"כ עליתי לביתו של מרן שליט"א, שמיד שאל את בני האם אכל כבר ארוחת ערב, וכשנענה בשלילה, הגיש לבני את הארוחת ערב שהוכנה עבורו, ואמר לו אל תדאג לי כבר יכינו ארוחת ערב אחרת...

לכאורה יצאו כבר בחובת מחאה כבר בפוסט הראשון, כל אחד יכול למחות על כבוד רבותיו.
אך צריך לדעת:
ת"ח דרתח אורייתא קמרתח, ואין שום חסרון במה שיצא נגד מרן זיע"א שלשיטתו הרס וכו'.
כמובן שתלמידיו רשאים לעשות מחאה הפוכה "אלו ואלו דברי אלקים חיים".
חלילה וחס לזלזל אישית בת"ח אחר אף אם לדעתך גינה/זלזל ברבך.
"הזהרו בגחלתן".

לכאורה יצאו כבר בחובת מחאה כבר בפוסט הראשון, כל אחד יכול למחות על כבוד רבותיו.
אך צריך לדעת:
ת"ח דרתח אורייתא קמרתח, ואין שום חסרון במה שיצא נגד מרן זיע"א שלשיטתו הרס וכו'.
כמובן שתלמידיו רשאים לעשות מחאה הפוכה "אלו ואלו דברי אלקים חיים".
חלילה וחס לזלזל אישית בת"ח אחר אף אם לדעתך גינה/זלזל ברבך.
"הזהרו בגחלתן".
עי' בליקוטי מוהר"ן מה שמפרש על "ת"ח דרתא אורייתא קא מרתחא ליה", ע"פ הסוד, שבדיוק להיפך, שחכם שמדבר כל דבריו מתוך כעס ומתוך רתיחה, עד שיוצא משליטה, זה סימן שתורתו פגומה חלילה... (לא התכוונתי להרב הנזכר שכתבת, אבל אין הפירוש כמו שאתה חושב, וכל ת"ח צריך לדבר בכבוד ובענווה, הרי אפי' מרן הגר"מ מאזוז שדעתו שונה בהרבה דברים ממרן הראש"ל מעולם לא התבטא ככה, ולא דיבר ככה בעל הילקוט יוסף וכו' או על משהו מגדולי הדור שהרס את הכל וכו', אלא תמיד מדבר בכבוד ובענוה, וגם אם מותר לכעוס זה רק על הדברים עצמם, לא על האישיות עצמה, כי דבר זה נותן דוגמא אישית לתלמידיו שחלילה הותרה רצועה, ואיש הישר בעיניו יעשה.... וד"ל, ודוגמא לדבר שמרן זיע"א פעם דיבר על שיעור חזו"א ורצה להמחיש לבעלי בתים ששיעור שלו אינו נכון לדעתו, הסביר פעם בצורה יפה, אדם הלך פעם לחנות פלאפל לקח מנה פלאפל, אכל ושבע... אומר החזו"א זה לא מספיק, צריך עוד... אבל שבעתי... אין, תאכל עוד... ואז כל הבעלי בתים חייכו, והבינו שזה לא השיעור, אבל את מרן החזו"א בעצמו, מעולם לא דיבר עליו באיזה צורה של זלזול, הרי היחיד שכותב עליו מרן זיע"א, "מופת הדור" זה רק על אחד "החזון איש"... זה נקרא לדבר על התוכן הדברים לחוד, מבלי חלילה לפגוע באישיות של אותו גדול, אז במחילה מש"כ "ואין שום חסרון" הדבר אינו נכון בעליל..... וחלילה לדבר ככה, הרי ריש לקיש נסתלק לבית עולמו רק בגלל שאמר לר' יוחנן שאם אתה באת ללמד אותי רק כדי להזכיר מעשי הראשונים עדיף שלא הייתי לומד ממך... ונענש למרות שהיה אמורא קדוש ונורא ולא התכוון לפגוע... אז צריך להיזהר מאד מאד).

הרי היחיד שכותב עליו מרן זיע"א, "מופת הדור" זה רק על אחד "החזון איש"...
לא מדוייק:
- מופת הדור - כן רגיל מרן לכתוב על החזו"א.
ועל הגרצ"פ פראנק. [ועוד כתב עליו "וגם הלום מצאתי בפסק דין אחד של גדול דורינו אביר הרועים הגאון הגדול מהר"ר צבי פסח פראנק שליט"א". (שו"ת יביע אומר ח"ג אה"ע ס"ס יט). "ואחר שנמלכנו במפיבושת הגאב"ד פעיה"ק ירושת"ו מהר"ר צבי פסח פראנק וכו'". (יבי"א חי"א אה"ע סי' פג סוף אות ח)].
וכ"כ בכמה דוכתי על הגר"מ פיינשטיין - (יבי"א ח"ז או"ח סי' לא אות ה. ויו"ד סי' ד אות ב. ובח"ט או"ח סי' קה אות ג. וסי' קח אות ט. ואה"ע סי' ד. ובטה"ב ח"א עמ' כה. ועמ' לב. ועמ' שי. ועמ' תט. וח"ב עמ' קכז. ובחזו"ע ברכות עמ' קצז. ובהליכו"ע ח"ו עמ' רב. וח"ז בהקדמה עמ' ג).
ועל הגאון מטשיבין [הגרד"ב וידנלפלד] - (יבי"א ח"ד אה"ע סי' ח אות ד, והליכו"ע ח"ב עמ' רט).
ועל הגאון רבי ישועה בסיס [גאב"ד תוניסיה מח"ס אבני צדק, ועי' אודותיו עוד בס' רבנו עמ' פא] - (חזו"ע שבת ד סוף עמ' שפט, והליכו"ע ח"ו עמ' רנ. וביבי"א ח"י יו"ד ר"ס מ בהע'. ובחזו"ע תעניות עמ' קעח, הגדירו "הגאון המפורסם", ובמאור ישראל ח"ג עמ' קנח קראו הגאון המופלא).
ועל הגאון ר' חיים עוזר גרודזינסקי (יבי"א ח"ב או"ח סי' כו אות ה, והליכו"ע ח"ב עמ' יד [ועי' בס' רבינו עמ' עח מה שאמר מרן כשכתב זאת]).
ועל הגאון רבי שלמה אלעזר אלפנדרי הסבא קדישא (חזו"ע סוכות עמ' רמד).
ועל הגאון רבי עזרא עטיה (יבי"א ח"ב יו"ד ריש סי' כז).
ועל הגאון רבי רחמים חי חויתא הכהן זצ"ל, כתב כן בהקדמה שכתב לספרו שו"ת "שמחת כהן" (והפליג שם בתאריו. ע"ש).

ואגב אזכיר כאן כי בספר רבנו הביא, שמרן כעס מאד על אחד מגדולי המחברים (הידועים) שכינה את חלק מחכמי הספרדים בכינוי "הצפרדעים", ואמר שאילו היה יכול היה... (ע"ש). ולכאו' גם כאן אפשר לו שאותו גדול התבטא כך בכעס ובריתחא, אבל רואים שאין הדברים כן, ומי שמדבר כך בזלזול ע"ש מה שאמר מרן ע"ז. ע"ש.

חזור
חלק עליון