• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

מעתיקי ספרים ללא ציון שם המחבר

בהזדמנות הזאת הייתי רוצה לעלות כאן מהרהורי ליבי:
אני שמתי לב כמה פעמים שמרן הראשון לציון שליט"א מזכיר בשיעוריו תירוצים ממרן רבינו זצ"ל ולא אומר דבר בשם אומרו
ותמהתי איך יתכן ?
ואף שאין להרהר אחריו, אך תורה היא וללמוד אני צריך !
לדוגמא בשיעור בלוויין האחרון שאל מה הבדל בין ספירת העומר שאם הפסיד יום אחד כל ברכותיו לבטלה למפרע כמו שכתב החיד"א לדברי הריטב"א בחולין הידוע שאם נטל ידיו לאכול פת ונמלך שאין ברכתו לבטלה, ותירץ שכאן נסתיימה לה המצוה (בנטילת ידים) וכאן (בספירת העומר) לא נסיימה המצוה.
והוסיף "זה תירוץ דק ויפה, מי שהבין צריך לשמוח, זו המתיקות של התורה לנו"...
ואני תמה הרי זה תירוץ של מרן ע"ה בשו"ת חזון עובדיה (סי' כח) ולמה לא הזכירו, בפרט ששיבח מאד תירוץ זה !!!
ויש לי עוד דוגמאות בזה.
וכיון שהוא שהראשון לציון שליט"א הוא פוסק הדור ות"ח מובהק ומופלג אסור להרהר אחריו
ובטוחני שיש לכך טעם וסיבה.

וחשבתי על כמה דברים:
א'. אולי גם חשב על תירוץ זה.
ב'. אולי אמר באופן קצת שונה והוא בגדר פנים חדשות.
ג'. אולי הוא כ"כ בקי בתורת אביו שפעמים לא שם לב וזכרונו גורם לו לחשוב שהוא תירוץ שלו [וכבר אמר מרן ע"ה (כמו שהובא בספר רבינו של הרב שטרית) "הזיכרון חצי גנב" שפעמים אדם זוכר כ"כ הרבה, ולא תמיד שם לב שאומר דברים ומייחס אותם לעצמו בגלל שחושב לתומו שהוא אמרם, ולא זוכר שראה אותם בספר...
ועוד תירוצים אפשר.
ובטוחני שרבים עוד חשבו ע"ז ואשמח מאד לקבל תשובות

בהזדמנות הזאת הייתי רוצה לעלות כאן מהרהורי ליבי:
אני שמתי לב כמה פעמים שמרן הראשון לציון שליט"א מזכיר בשיעוריו תירוצים ממרן רבינו זצ"ל ולא אומר דבר בשם אומרו
ותמהתי איך יתכן ?
ואף שאין להרהר אחריו, אך תורה היא וללמוד אני צריך !
לדוגמא בשיעור בלוויין האחרון שאל מה הבדל בין ספירת העומר שאם הפסיד יום אחד כל ברכותיו לבטלה למפרע כמו שכתב החיד"א לדברי הריטב"א בחולין הידוע שאם נטל ידיו לאכול פת ונמלך שאין ברכתו לבטלה, ותירץ שכאן נסתיימה לה המצוה (בנטילת ידים) וכאן (בספירת העומר) לא נסיימה המצוה.
והוסיף "זה תירוץ דק ויפה, מי שהבין צריך לשמוח, זו המתיקות של התורה לנו"...
ואני תמה הרי זה תירוץ של מרן ע"ה בשו"ת חזון עובדיה (סי' כח) ולמה לא הזכירו, בפרט ששיבח מאד תירוץ זה !!!
ויש לי עוד דוגמאות בזה.
וכיון שהוא שהראשון לציון שליט"א הוא פוסק הדור ות"ח מובהק ומופלג אסור להרהר אחריו
ובטוחני שיש לכך טעם וסיבה.

וחשבתי על כמה דברים:
א'. אולי גם חשב על תירוץ זה.
ב'. אולי אמר באופן קצת שונה והוא בגדר פנים חדשות.
ג'. אולי הוא כ"כ בקי בתורת אביו שפעמים לא שם לב וזכרונו גורם לו לחשוב שהוא תירוץ שלו [וכבר אמר מרן ע"ה (כמו שהובא בספר רבינו של הרב שטרית) "הזיכרון חצי גנב" שפעמים אדם זוכר כ"כ הרבה, ולא תמיד שם לב שאומר דברים ומייחס אותם לעצמו בגלל שחושב לתומו שהוא אמרם, ולא זוכר שראה אותם בספר...
ועוד תירוצים אפשר.
ובטוחני שרבים עוד חשבו ע"ז ואשמח מאד לקבל תשובות
האריך מרן הגריח"ס בהרבה מקומות שתמיד עפ"י רוב דברי התלמיד הם דברי רבו ומי לנו אוחז את מרן רבינו כרבו יותר מחכם יצחק שיחיה ואין כאן תימה

הדברים נסובו על תחילת האשכול, וכאן מצרף תשובה של ידי"נ הגאון הרב אריאל הכהן שליט"א
והיא תשובה שנאמרה כולה בפני כבוד הראש"ל שליט"א בליל שבת קודש לפני כמה חודשים בין מנחה לערבית קבל עם ועדה. בעת ששהה המחבר בארץ הקודש.
[מתוך ספרו שו"ת בנין אריאל כת"י].

קבצים מצורפים

• מתעטפים בטלית שאינה שלהם.pdf
    87.6 KB · צפיות: 33
הדברים נסובו על תחילת האשכול, וכאן מצרף תשובה של ידי"נ הגאון הרב אריאל הכהן שליט"א
והיא תשובה שנאמרה כולה בפני כבוד הראש"ל שליט"א בליל שבת קודש לפני כמה חודשים בין מנחה לערבית קבל עם ועדה. בעת ששהה המחבר בארץ הקודש.
[מתוך ספרו שו"ת בנין אריאל כת"י].
זהו הרב אריאל כהן שבעבר הוציא לכבוד חתונתו ספר בשם בנין אריאל עם מערכות על הש"ס? מצאתיו בגניזה אצלנו ולמדתי ממנו המון. זה ספר מרתק ומלא בידיעות וחידושים. בשורה טובה לשמוע שעומד לצאת שו"ת

זהו הרב אריאל כהן שבעבר הוציא לכבוד חתונתו ספר בשם בנין אריאל עם מערכות על הש"ס? מצאתיו בגניזה אצלנו ולמדתי ממנו המון. זה ספר מרתק ומלא בידיעות וחידושים. בשורה טובה לשמוע שעומד לצאת שו"ת
אכן כן. וכעת בא מבית הדפוס ספרו החדש בנין אריאל - חופה וקידושין, מלא וגדוש.

ואחר שהזכרת את הגרח"פ ז"ל, נזכרתי שראיתי ספר של הגרח"פ ז"ל עם הסכמת הגרא"מ שך ז"ל... וממש עשו לרבינו הגרח"פ ז"ל מה שהזהיר כנגדו...
להבהיר:
ספר שאדם הוציא כאילו מחידושיו הפרטיים, וכולו גניבות מספרי הגרח"פ ז"ל, והלך לבקש הסכמה על "חידושיו" מהגרא"מ שך ז"ל וקיבל...

חזור
חלק עליון