• ניתן לשלוח יישובים בתורת מרן רבינו עובדיה יוסף זלה"ה, שיודפסו בע"ה בקובץ בית יוסף מהדורת תשפ"ה למייל: office@moreshet-maran.com בקובץ וורד, עד לחג השבועות תשפ"ד, אין התחייבות לפרסום, והרשות נתונה לערוך את הדברים לפני הפרסום.

ספר שערי תוספות - איך לא זכה לפרסום ברמה?

ספר שמבאר את דברי רבותינו בעלי התוספות דבר דבור על אופניו ברמה מאוד גבוהה.
א. איך זה לא כל כך התפרסם? לא מצאתי שום מידע על המחבר [הרב דוד הכהן אוקסנבורג].
ב. עדיין יוצאים כרכים חדשים??

גם אני, מעניין למה הוא לא נמצא באוצר.
ספר נפלא, כלומר, הוא כן התפרסם, אפשר לרכוש אותו בפסרי אור החיים ועוד חנויות
אבל הוא לא התפרסם כראוי לחיבור כזה...
לדעתי הוא צריך להוציא ביאורים גם על המסכתות הקצרות....
איו באינטרנט שום מידע על המחבר

אכן מכירני את הספר הנזכר.
אך מלבד מה שעושה את דברי התוס׳ מאירי עיניים, מצאתי הרבה פעמים שהם קובעים פשט בתוס׳ שיכול לשנות את הדין מהקצה אל הקצה. זוכרני שנתקלתי כמה פעמים בזה ומאז לא פתחתי את הספר הנ״ל יותר.
כשלומדים את הספר בישיבה הוא מאד נפלא, אך מי שלומד בעיון היטב לאסוקי שמעתתא אליבא דהלכתא, יזהר מלקבל את דבריהם כהלכה למשה מסיני.

השאלה שלי היא האם מעותדים בע"הלצאת עוד כרכים בסדרה?
היה מאוד נחמד אם המחבר היה מוציא גם על עוד מסכתות קצרות ביאור
כמו מגילה תענית מו"ק...

אגב, באיזו ישיבה כבודו למד? אם יורשה לי לשאול.
@abc123 ur a

יש גם ביאור תוס' של מכון המאור אך זה לא מתקרב לרמה של שערי תוספות.
וכן הביאור במתיבתא...
עוז והדר כעת מוציאים ביאור ערוך וחדש מעניין איך הוא

השאלה שלי היא האם מעותדים בע"הלצאת עוד כרכים בסדרה?
היה מאוד נחמד אם המחבר היה מוציא גם על עוד מסכתות קצרות ביאור
כמו מגילה תענית מו"ק...

אגב, באיזו ישיבה כבודו למד? אם יורשה לי לשאול.
@abc123 ur a

יש גם ביאור תוס' של מכון המאור אך זה לא מתקרב לרמה של שערי תוספות.
וכן הביאור במתיבתא...
עוז והדר כעת מוציאים ביאור ערוך וחדש מעניין איך הוא
אני מתחילת שהותי בפורום השתדלתי לא לחשוף את זהותי.
אבל מה שכן אומר - ישיבה ספרדית לגמרי.
לגבי המאור ראיתי שיש, מעולם לא פתחתי.
לגבי המתיבתא נחמד להיעזר אם ממש נתקעים ואולי צריכים חצי פיסוק או סיוע קטן לקטע. אבל אין ספק ששערי תוס' נכתב בעמקות

כן, הבנתי בכלל שעוז והדר קנו את ביאורי התוס' למתיבתא ממכון לא מוצלח [איני יודע איזה].
השאלה היא אם יוצאים עדיין כרכים..
אין לי מושג. אבל אכן גם למסכתות הקלות והקצרות היה מתאים.
אגב, במשך השנים שמתי לב שעוז והדר היו אלופים בסגנון אחיד של ביאורים בכל נושא.
אלא שכיוון שהם חולשים על המון תחומים לפעמים שמים לב שהסיגנון שונה ממה שהכרת, כנראה מחמת העסקת המון עורכים שונים.

א] איזה סיבה יש לו [בהמשך] להסכים? (הרי כבר עבר המון זמן מאז שהספר יצא וק"ק לומר שישנה דעתו ללא סיבה מוצדקת מבחינתו.
ב) תשאל אותו בבקשה אם הוא מתכוון להוציא עוד ספרים בסדרה??????

א] איזה סיבה יש לו [בהמשך] להסכים? (הרי כבר עבר המון זמן מאז שהספר יצא וק"ק לומר שישנה דעתו ללא סיבה מוצדקת מבחינתו.
ב) תשאל אותו בבקשה אם הוא מתכוון להוציא עוד ספרים בסדרה??????
א. יכול להיות שבהמשך כבר יגמר לו הספרים במלאי ולא יהיה לו אפשרות או כח (או כל סיבה אחרת) להוציא עוד פעם, ואז יסכים, או לחילופין שישנה את דעתו, כפי שרוב מחברי הספרים נותנים ולא חוששים למכירות, ואדרבה לענ"ד ספר מסוג כזה שלומדים על הסדר וכד' אין שום סיבה לומר שזה יוריד ממכירות, כי אדם לא יקרא על הסדר דרך מחשב. ואם צריך משהו עיוני זמני שאת זה כן יכול לקרוא דרך המחשב, אז גם אם זה לא יהיה באוצר החכמה הוא לא יקנה את הספרים בשביל העיון הזמני הזה. ובתי מדרשות שצריכים את זה יקנו את זה גם אם זה יהיה באוצר החכמה. ועכ"פ לך תסביר להם את זה... אבל אולי בהמשך ישתכנע...
ב. כבר סיימתי את השיחה איתו... רשום למעלה טלפון (אני התקשרתי למספר הזה: 054-8444194), תתקשר ותשאל אותו ותעדכן כאן.

באתר של ארטסקרול (המו"ל של שוטנשטיין) מפרסמים על הוצאת תוספות מבואר על מעט מסכתות. בינתיים הביאור באנגלית, אולם ניתן לשער שיגיע היום שיוציאו גם בלה"ק. כך מנהגם בד"כ, קודם מוציאים באנגלית ואח"כ עורכים מחדש ומוציאים בלה"ק. יהיה מעניין.

אני חושב שהחוסר פופולאריות שלו נובע מהסיבה שלימוד תוספות אינו נפוץ בקרב לומדי דף היומי, ומי שכן לומד, זה מי שלא כל כך צריך את הספר הנ"ל, אלא הוא מבין את התוספות לבד. גם הסיבה שזה ספר נפרד מהגמרא מקשה על הלימוד בו בשונה מהגמרות המבוארות שהביאור על הדף.
וגם שיווק חלש כנראה...

באתר של ארטסקרול (המו"ל של שוטנשטיין) מפרסמים על הוצאת תוספות מבואר על מעט מסכתות. בינתיים הביאור באנגלית, אולם ניתן לשער שיגיע היום שיוציאו גם בלה"ק. כך מנהגם בד"כ, קודם מוציאים באנגלית ואח"כ עורכים מחדש ומוציאים בלה"ק. יהיה מעניין.
מעניין מאוד! נחכה לראות בע"ה

אני חושב שהחוסר פופולאריות שלו נובע מהסיבה שלימוד תוספות אינו נפוץ בקרב לומדי דף היומי, ומי שכן לומד, זה מי שלא כל כך צריך את הספר הנ"ל, אלא הוא מבין את התוספות לבד. גם הסיבה שזה ספר נפרד מהגמרא מקשה על הלימוד בו בשונה מהגמרות המבוארות שהביאור על הדף.
וגם שיווק חלש כנראה...
בכל זאת לא כל אחד זוכה לשיווק כמו שצריך... אבל על עצם הלימוד, ביאור של תוספות זה דבר שלכאורה לא צריך אותו, אבל מאוד עוזר. יש לפעמים הרבה הרחבות שאפשר ללמוד מהדברים ולהסתעף איתם הרבה לעוד מערכות שלימות..

חזור
חלק עליון