• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

בד"ץ

מה שמחשיד אותי בנושא חוג חתם סופר בשם רע שיש להם. זה שלפעמים זועקים לך שב"ב טריפה. ופעמים שפ"ת זה לא הכשר וכו'.
שוב, אולי יש המבינים טוב יותר את העניין. אבל בתמימות זה נראה לי שאף אחד מהאברכים לא יודע על מה מדובר. מה הבעיות מה הפגמים. האם בכלל יש בעיות ופגמים.
האחד שמע ש... השני טוען ש... ב"ב אסון. פ"ת מצויין. ההיפך... שנים על גבי שנים של חרושת שמועות.
לא באתי להכשיר את הבדצי"ם הנ"ל לציבור. ואין לי מידע לפה או לפה (חוץ ממה שכתבתי לעיל שדברתי עם חבר ועדת הכשרות ת"ח בקני מידה גדול שסומכים עליו באיזורו בדאורייתא. ושאלתי אותו על מוצר מסויים שיש אותו שלחתם סופר ב"ב ואמר שאפשר לאכול. והסברתי לו שאני אברך בן תורה וכו'. והתיר), אבל גם החרושת שמועות היא בלי מידע או ראיות או פסקי רבנים או מכתב מהרבנות וכו'.
אגב, אני יודע שאולי לא ירצו הרבנים הגאונים להיכנס לשמות כאלו ואחרים. אבל טענה כזו חמורה שזה בכלל ללא פיקוח, ועוד לומר דבר כזה על גוף כשרות כמו בד"צ כמו שהם מכנים את עצמם. הבה נבקש מהרב @מורשת מרן שישאל את הראשון לציון האם באמת הכשרות הזו היא כלום.
לא אמרתי שיביע דעה בדרגת הכשרות, כי זה אני חושב שלא יעשה בפרט לרבים. אבל אם הכשרות פסולה אדרבה תפקיד הרבנות להוקיע את הגוף. לא כן?

למרות כל מה שכתבתי לעיל. כעת לאחר חיפוש בעקבות מה שכתבו על מכתב מהרבנות. עשיתי חיפוש ומצאתי את זה:
משתף אתכם בלי שהספקתי לקרוא. אשב על זה כעת (אולי יחד איתכם).

מה שמחשיד אותי בנושא חוג חתם סופר בשם רע שיש להם. זה שלפעמים זועקים לך שב"ב טריפה. ופעמים שפ"ת זה לא הכשר וכו'.
שוב, אולי יש המבינים טוב יותר את העניין. אבל בתמימות זה נראה לי שאף אחד מהאברכים לא יודע על מה מדובר. מה הבעיות מה הפגמים. האם בכלל יש בעיות ופגמים.
האחד שמע ש... השני טוען ש... ב"ב אסון. פ"ת מצויין. ההיפך... שנים על גבי שנים של חרושת שמועות.
לא באתי להכשיר את הבדצי"ם הנ"ל לציבור. ואין לי מידע לפה או לפה (חוץ ממה שכתבתי לעיל שדברתי עם חבר ועדת הכשרות ת"ח בקני מידה גדול שסומכים עליו באיזורו בדאורייתא. ושאלתי אותו על מוצר מסויים שיש אותו שלחתם סופר ב"ב ואמר שאפשר לאכול. והסברתי לו שאני אברך בן תורה וכו'. והתיר), אבל גם החרושת שמועות היא בלי מידע או ראיות או פסקי רבנים או מכתב מהרבנות וכו'.
אגב, אני יודע שאולי לא ירצו הרבנים הגאונים להיכנס לשמות כאלו ואחרים. אבל טענה כזו חמורה שזה בכלל ללא פיקוח, ועוד לומר דבר כזה על גוף כשרות כמו בד"צ כמו שהם מכנים את עצמם. הבה נבקש מהרב @מורשת מרן שישאל את הראשון לציון האם באמת הכשרות הזו היא כלום.
לא אמרתי שיביע דעה בדרגת הכשרות, כי זה אני חושב שלא יעשה בפרט לרבים. אבל אם הכשרות פסולה אדרבה תפקיד הרבנות להוקיע את הגוף. לא כן?
יש תשובה של מרן שליט"א בקובץ משנ"י לגבי ההתסמכות על גופי כשרות, ומסקנתו היא בזה"ל:
המורם מכל האמור: מעיקר הדין עד אחד נאמן באיסורים, ולכן מוצרים שיש עליהם חותמת של רב תלמיד חכם, [ולא משנה אם זה בד"ץ העדה החרדית, או כשרות טובה אחרת], מותר לאכול, בין בפסח ובין בשאר ימות השנה. אלא אם כן איתרע חזקתיה של אותה כשרות [על ידי חכמי ישראל]. והמחמיר על עצמו לקחת רק מוצרים בהכשר מהודר ביותר, תבא עליו ברכת טוב, ובפרט בפסח שיש להדר ולקחת הכשרים מהודרים ככל שניתן. [ואין ליתן תפקיד של משגיח כשרות ביד אשה, מכמה חששות, כמבואר בשו"ת הראש"ל ח"א (חיו"ד סי' ג). ע"ש].
עכ"ל.

ולכן כיון שב' הכשרי חת"ס אין הציבור יודע מי הת"ח שחתומים עליהם, אין לנו היתר לסמוך עליהם. וכן הדין בשאר חותמות כשרות שאין ידוע מי הוא הת"ח שעומד מאחריהם. ותול"מ.

נערך לאחרונה:
חזור
חלק עליון