• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

בד"ץ

לפני כשנה, אברך מהכולל החליט לברר עם העדה"ח ופנה לאחד המשגיחים שאחראי על פיקוח ביקבים, והוא אמר לו שמבחינת הכשרות מספיק 70 אחוז (אולי אני טועה ואמר 70 +, אבל בטוח לא יותר מ75 אחוז) יין, והשאר מיים וחומרים אחרים, אמנם ביינות יקרים מסוימים יש יותר יין כדי שהוא יצא יותר משובח ולא מטעמי כשרות.
מיץ ענבים זה סיפור אחר, ואני לא זוכר מה הוא אמר לו.

בלוויין באחד מהשיעורים האחרונים.
אשמח לציון מדוייק.
אבל לגוף הדברים זה פלא, כי כשדיבר לפני כמה שנים שלח אליו גאב"ד העדה"ח הגרי"ט וייס זצ"ל שליח, לומר לו שהם מקפידים על זה, ומרן שליט"א הזכיר זאת בשיעור (כמדומה ברמז). וא"כ מה שייך ש"בעקבות דבריו הם שינו" אם מתחילה היו מקפידים ע"ז?!

לפני שנים הרב מחפוד אמר לי שאם כתוב "טבעי" או 100% זה בסדר
לדוגמא מיץ ענבים של חברת "טעמן" כתוב ע"ז 100 אחוז מיץ ענבים. ואכן זה כך כפי שבררנו עם הבעלים של חברה זו שהינו אדם כשר ויר"ש.

נערך לאחרונה:
הטעם שלו קצת מכחיש זאת...
גם לי היה נראה כדבריך, אבל טענו לי שזה מחמת סוג הענבים ממנו מיוצר המיץ, שזה טעמו.
אפשר ואפשר. ואיני מתווכח בטעמים, על טעם וריח וכו'. בפרט שמדובר בהני תרי צנתרי דדהבא.
מ"מ אני מעיד ממה שבררנו עמו. ולענ"ד אכן הוא בר סמכא, כי הנני מכירו באופן אישי שהוא איש כשר ויר"ש מרבים. וחשובה לו דקדוקה של הלכה (ועוד מעלות שאין כאן המקום). ובנוסף לכל הוא חסיד גדול של מרן זיע"א כך שרק מפני זה יש סבירות גדולה שירצה לקיים רצונו בהלכה.

אפשר ואפשר. ואיני מתווכח בטעמים, על טעם וריח וכו'. בפרט שמדובר בהני תרי צנתרי דדהבא.
מ"מ אני מעיד ממה שבררנו עמו. ולענ"ד אכן הוא בר סמכא, כי הנני מכירו באופן אישי שהוא איש כשר ויר"ש מרבים. וחשובה לו דקדוקה של הלכה (ועוד מעלות שאין כאן המקום). ובנוסף לכל הוא חסיד גדול של מרן זיע"א כך שרק מפני זה יש סבירות גדולה שירצה לקיים רצונו בהלכה.
גם אני מצטרף לדבריך, אמנם לא דיברתי עמו על המיץ ענבים הנ"ל אם הוא 100 % וכו' (מחמת שאיני מקדש ומבדיל על מיץ ענבים אלא רק על יין הראוי לניסוך ע"ג המזבח, כפי שהורה לי הגרח"ק זצ"ל (גבי הבדלה) בל"נ, אך טעמתי ממיץ זה בעבר), אך מ"מ היהודי הנ"ל ירא שמים, ותמכין דאורייתא, ומקורבם של חכמי ישראל זצ"ל ושליט"א, וכל מעשיו על פי חכמים.

חזור
חלק עליון