• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

טבילת כלי זכוכית - צנצנת של קפה

רון

New member
שלום וברכה

באול"צ (ח"א סי' כד), כתב שצנצנות של קפה נמס וכי"ב שקונים מבתי חרושת של גויים, במקומות שלאחר השימוש בתי החרושת אינם מקבלים את הצנצנות בחזרה, ונועדו לשימוש חד פעמי, אינם צריכים טבילה. ואפי' אם בדעתו להשתמש בצנצנת לאחר שיסיים להשתמש בתוכנה, כיון דבשעת הייצור אינו נחשב לכלי, ורק בשעה שחושב הישראל הקונהו להשתמש בו ולעשותו כלי, רק אז חל עליו שם כלי, והרי הוא ברשות הישראל כבר, וברשותו נוצר כלי, בכה"ג לא בעי טבילה.

מה דעת מו"ר הראשל"צ בעניין - אם בדעתו להשתמש בצנצנת לאחר שיסיים להשתמש בה?

בדיוק לפני יומיים שאלתי שאלה כעין זו בקו ההלכה:
האם מותר להשתמש בבקבוק זכוכית של מיץ ענבים אחרי שנגמר המיץ ענבים? (כלומר, למלא בו מים אח"כ לשימוש ח"פ או קבוע).

והשיבו לי:
1709152583412.png
עד אז גם השיב לי הרב מוצפי:

בדיוק לפני יומיים שאלתי שאלה כעין זו בקו ההלכה:
האם מותר להשתמש בבקבוק זכוכית של מיץ ענבים אחרי שנגמר המיץ ענבים? (כלומר, למלא בו מים אח"כ לשימוש ח"פ או קבוע).

והשיבו לי:
הצג קובץ מצורף 18051
עד אז גם השיב לי הרב מוצפי:
מה הכוונה: "העתקה מהרב יצחק יוסף על דברי אביו"?
היכן הראשל"צ שליט"א כתב/התייחס לזה?

תראה כאן

תראה כאן
ראיתי את המכתב הזה, ואת דברי האול"צ זצוק"ל שהביא במכתב,

וכן ראיתי גם את המכתב הזה - בעניין: האם מותר להחזיר את העודף חזרה לתוך הצנצנת, או שכיון שאינה טבולה אסור להחזירה:

וגם הביא שם את דברי האול"צ, והוסיף וכתב שם: "ועל כן, גם אם רוצה להחזיר קפה לתוך הצנצנת מותר להחזיר."

אך האם זו גם דעת הראשל"צ שליט"א, או הביא זאת רק כסניף לצורך כך שיהיה ניתן להקל במקום צורך גדול להתמש בתבנית אלומניום חד פעמית ללא טבילה, או להחזיר לצנצנת את העודף, אבל אולי יאסור במקרה ורוצה להשתמש ללא טבילה בצנצנת לאחר שיסיים להשתמש בה.

חזור
חלק עליון