• ניתן לשלוח יישובים בתורת מרן רבינו עובדיה יוסף זלה"ה, שיודפסו בע"ה בקובץ בית יוסף מהדורת תשפ"ה למייל: office@moreshet-maran.com בקובץ וורד, עד לחג השבועות תשפ"ד, אין התחייבות לפרסום, והרשות נתונה לערוך את הדברים לפני הפרסום.

פלאפון בכולל

נ ליסואר

Active member
שמעתי שיש כוללים שראש הכולל חושב שהוא כמעט אלוקים ואין עוד מלבדו ולכן על האברכים להניח את הפלאפון בסלסלה בכניסתם לכולל
אני חושב שזו ליצנות ואפילו ע"ז אברך לא צריך לדבר בטלפון וזה צריך להיות בנוי בתת מודע שלו שהוא באללמוד ולא לבטל תורה
מכאן ולהתחיל להיכנס לו אל החיים לא נראה לי בכלל אולי גם מחר יאמרו לאן אתה הולך ומה אתה עושה אין לי בעייה שתאסר שיחת פלאפונים בזמן הלימוד אבל לבוא להניח פלאפון בסלסלה זה כבר דבילי
וכבר אמר הרב שטיינמן זצ"ל שלפעמים יש ראש כולל שחושב שאברך הוא עבד עיברי

יש המגדילים לעשות (ראשי כוללים) ועונים לשיחות ובודקים כמה זה חשוב.... כדי שלהבא לא יתקשרו לאברך אם זה לא פיקוח נפש.
בספר "חקרי הלכות והלכות שכנים" מביא הרב יצחק זילברשטיין, רבה של שכונת רמת אלחנן בבני ברק את הסיפור הבא: "ושמענו שהגר"ח מוולוז'ין הורה למזכירו שיפתח את כל המכתבים שהגיעו לתלמידי הישיבה, שמא יש בהם תלמיד שאינו הגון ויוכל הגר"ח להוכיחו. (מספרים שבאחד המכתבים נאמר, שאשתו של זה ילדה בן, מיהר המזכיר לבשר זאת לתלמיד, שאלו התלמיד: מאיזה אשה נולד הבן? השתומם המזכיר: וכי שתי נשים לך, ועובר אתה על חרם דרבנו גרשום? השיב התלמיד: וכי בפתיחת מכתב זה אין חרם דרבינו גרשום?"

שמעתי שיש כוללים שראש הכולל חושב שהוא כמעט אלוקים ואין עוד מלבדו ולכן על האברכים להניח את הפלאפון בסלסלה בכניסתם לכולל
אני חושב שזו ליצנות ואפילו ע"ז אברך לא צריך לדבר בטלפון וזה צריך להיות בנוי בתת מודע שלו שהוא באללמוד ולא לבטל תורה
מכאן ולהתחיל להיכנס לו אל החיים לא נראה לי בכלל אולי גם מחר יאמרו לאן אתה הולך ומה אתה עושה אין לי בעייה שתאסר שיחת פלאפונים בזמן הלימוד אבל לבוא להניח פלאפון בסלסלה זה כבר דבילי
כבר אמר החכם מכל אדם, אין אדם לומד אלא במקום שליבו חפץ, אך משום מה לא נאמר 'אין אדם מלמד אלא שליבו חפץ', זאת אומרת שלתלמיד יש את הבחירה, אך להרב אין אתה הבחירה, הוא לא יכול לעשות כללים כמו מה שנראה לו, יש מנהיג לבירה.
ועוד אמר החכם 'פראק' שלובשים ראשי כוללים וראשי ישיבות אינו בכדי, ויש בו לרמוז: פה רק אני קובע.

אני לא בא לריב עם איזה רב כל שהוא אבל המציאות הזו צריך להעלות אותה כמו לדוגמא באיזה עיר באו קבוצה של אברכים וערכו סעודת שבת קהילתית
ועשו רישום בכוללים
ראש כולל אחד אמר לתלמידים שהוא מתנגד שהאברכים ילכו
אני חשוב שזה לא לעניין וכי אברך נותן דווח מה הוא עושה בשבת

מחילה, אבל כבר מרן הראשון לציון שליט"א הורה כמה וכמה פעמים שכן ראוי לעשות, שבכניסה לכולל כל אחד שם את הפאלפון לתוך תיבה. וציין גם שאין להתייחס לטענה שאשתו בחודש התשיעי וכו', כי בזמנו לא היה פאלפונים והיו מסתדרים מצויין. וזה ידוע לכל שומעי לקחו. וכן חזר על זה פעם הגאון רבי יצחק לוי שליט"א וציין שכך נוהגים אצלו בכולל.

מחילה, אבל כבר מרן הראשון לציון שליט"א הורה כמה וכמה פעמים שכן ראוי לעשות, שבכניסה לכולל כל אחד שם את הפאלפון לתוך תיבה. וציין גם שאין להתייחס לטענה שאשתו בחודש התשיעי וכו', כי בזמנו לא היה פאלפונים והיו מסתדרים מצויין. וזה ידוע לכל שומעי לקחו. וכן חזר על זה פעם הגאון רבי יצחק לוי שליט"א וציין שכך נוהגים אצלו בכולל.
בסדר עם כל הכבוד כמו לכל ראש כולל יש את הכללים שלו
יש כוללים שבחנוכה לומדים חצי יום כמו הכולל של הרב זילבשטיין שליט"א שלומדים עד 14:30 אז רגע עכשיו כולם בגלל שהרב זילברשטיין מסיים ב14:30 כולם צריכים לעשות ככה אני לא אלך לכולל שיאמר לאברכים שלו לעשות כך
זה לא חייב להיות בכל מקום לראש הכולל יש את ההנגה שלו לפעמים זה טוב לפעמים זה לא מוצדק
ואם אתה מביא לימ ראיות מרבנים אני יכול לספר לך אייך לפני שבעים שנה כש סבא שלי היה אברך בפורת יוסף בזמן הרב עזרא עטייא היה ראש הישיבה ומור זקני היה נעדר מהכולל פעם אחת אמרו למרן ראש הישיבה שאין מה לשלם לו אז הוא אמר להם שלמור זקני זצ"ל צריך לשלם הכל כיון שהוא טרוד בילדים וגם אינו מגיע לישיבה הוא לומד במקום אחר ומורי זקני היה ידוע כאחד השקדנים בזמנו
וכיום לפעמים ראש כולל אני מאוד מבין את הקושי של ראש כולל להביא כסף כל חודש אבל ישנם כוללים שאם אברך מאחר הוא הופך לשק חבטות של ראש הכולל כולל בזיונות ולפעמים מדובר בסיבה מוצדקת והנה אני מביא לך סיפור שסותר את כל הגישה
אני חושב שאם ראש כולל מוציא אברך על איחורים זה מובן אבל זה לא צריך להיעשות מתוך בזיון
כמובן שלא הכולל שלי
ששם ברוך ראש הכולל הוא אדם מאוד צדיק ת"ח עצום בר הבנה וגם הוא קצת כועס הוא לא חופר כמו לדוגמא הוא לא אומר לך לסים פלאפון בתיבה הוא לא מרשה פלאפון אבל לא להניח בתיבה

אני למדתי בכולל שהיה אפשר להשים פלאפונים ליד האברכים וכל רגע אברכים היו עונים לכל שיחה לא משנה מי זה גם אם זה התרמה
וכיום ב"ה אני לומד בכולל מאוד נחשב בבני ברק ואנחנו שמים את הפלאפון בכניסה לכולל וראה איזה פלא אתה מגיע בסוף הסדר ורואה שיחות שלא רלוונטיות
אז אני כן בעד זה שמים את הפלאפון בכניסה האיכות של בלימוד היא שונה
מה גם שהראש כולל שלנו תמיד אמר משפט שכמה הוא נכון אתה לא משועבד לפלאפון שלך הפלאפון משעובד לך

נערך לאחרונה:
אני למדתי בכולל שהיה אפשר להשים פלאפונים ליד האברכים וכל רגע אברכים היו עונים לכל שיחה לא משנה מי זה גם אם זה התרמה
וכיום ב"ה אני לומד בכולל מאוד נחשב בבני ברק ואנחנו שמים את הפלאפון בכניסה לכולל וראה איזה פלא אתה מגיע בסוף הסדר ורואה שיחות שלא רלוונטיות
אז אני כן בעד זה שמים את הפלאפון בכניסה האיכות של בלימוד היא שונה
מה גם שהראש כולל שלנו תמיד אמר משפט שכמה הוא נכון אתה לא משועבד לפלאפון שלך הפלאפון משעובד לך
לענ"ד דבריך אמת וצדק, הטלפונים האלה עושים ביטול תורה גדול
מצאתי אצלי הקונט' הזה שמא יש בו התייחסות לענין

קבצים מצורפים

• מנהגי הכולל.pdf
    256.2 KB · צפיות: 40
ובגלל זה מותר לך לכתוב ככה ללא מסננת ???
אומר לך את האמת גם אני לא מבין את השיטה - אבל האם חסר כוללים
יש לי צד להבין אותם והוא שלא יהפך לשוק הכרמל .....
ומה היית מעדיף שסוף החודש תקבל 300 שח כי הראש כולל לא משקר על התורמים ????
זה חלק ממסגרת .. שמעתי על מקומות עבודה [ואני רציני] שגם אין פלא' זה נמצא ברכב או בתא האישי ולא יוצא חוץ מהפסקות .

ש המגדילים לעשות (ראשי כוללים) ועונים לשיחות ובודקים כמה זה חשוב.... כדי שלהבא לא יתקשרו לאברך אם זה לא פיקוח נפש.
כנ"ל
כבר אמר החכם מכל אדם, אין אדם לומד אלא במקום שליבו חפץ, אך משום מה לא נאמר 'אין אדם מלמד אלא שליבו חפץ', זאת אומרת שלתלמיד יש את הבחירה, אך להרב אין אתה הבחירה, הוא לא יכול לעשות כללים כמו מה שנראה לו, יש מנהיג לבירה.
ועוד אמר החכם 'פראק' שלובשים ראשי כוללים וראשי ישיבות אינו בכדי, ויש בו לרמוז: פה רק אני קובע.
ובגלל זה לצחוק על רבנים וגדולי תורה וראשי ישיבות ?????
אני לא בא לריב עם איזה רב כל שהוא אבל המציאות הזו צריך להעלות אותה כמו לדוגמא באיזה עיר באו קבוצה של אברכים וערכו סעודת שבת קהילתית
ועשו רישום בכוללים
ראש כולל אחד אמר לתלמידים שהוא מתנגד שהאברכים ילכו
אני חשוב שזה לא לעניין וכי אברך נותן דווח מה הוא עושה בשבת
זה כבר יותר ממוגזם
ונחזור לענין הפלא'
אני זוכר שבאוזני שמעתי גם את כ"ק מרן פוסק הדור וגם את כ"ק מעלת הרב דוד יוסף
שדיברו חמורות בענין הפלא'
אצל אברכים ובפרט אצל רווקים
[כל אחד דיבר על זה באופן נפרד בביהמד חזון יוסף פתח תקווה ]

לכל אלה שנגד הראשי כוללים שלא מסכימים פלאפון
תיהיו אמיתיים עם עצמכם (אין צורך שתשתפו אותי וגם לא נעים...)
כמה פעמים אתם מסתכלים בפלאפון באמצע הסדר
אתם מפסיקים באמצע הלימוד
ומניסיון רוב רובם של שיחות שלא חשובות
ותסתכלו בעצמכם אם הייתם ראשי כוללים שרוצים שיהיו לכם מורא הוראות בישראל שכל רגע מפסקים באמצע הלימוד כי יש איזה אחד משועמם שפתח קו נייעס וכדו'
ואני רואה את זה אצלי שרוב השיחות בסוף הסדר ב"ה לא אקטואליות והקב"ה מסדר את כל הענינים למי שלומד ולא מפסיק

נערך לאחרונה:
לכל אלה שנגד הרי כוללים שלא מסכימים פלאפון
תיהיו אמיתיים עם עצמכם (אין צורך שתשתפו אותי וגם לא נעים...)
כמה פעמים אתם מסתכלים בפלאפון באמצע הסדר
אתם פסיקים באמצע הלימוד
ומניסיון רוב רובם של שיחות שלא חשובות
ותסתכלו בעצמכם אם הייתם ראשי כוללים שרוצים שיהיו לכם מורא הוראות בישראל שכל רגע מפסקים באמצע הלימוד כי יש איזה אחד משועמם שפתח קו נייעס וכדו'
ואני רואה את זה אצלי שרוב השיחות בסוף הסד ב"ה לא אקטואליות והקב"ה מסדר את כל הענינים למי שלומד ולא מפסיק
ועוד יש להוסיף דבר לא נעים שבבית הכסא מתעכבים יותר מדאי זמן בגלל הטלפון

פעם, היה פעם.... דור דור ותנאיו הוא על יתרונותיו וחסרונותיו ואין מה לעשות! היום כמעט ולא שייך אשה בחודש תשיעי שבעלה לא יהיה זמין, אני לא מכיר אפילו אחד יחיד ומיוחד מהאברכים הצעירים של ימינו (ואת האמת גם לא מהותיקים, אבל אולי אני לא מכיר מספיק מהם) שיכולים להעלות על הדעת כזה דבר...

זה ברור שיש ראשי כוללים שמגזימים. כמו שאברך סיפר לי שהראש כולל טס לחו"ל והיה רואה אותם דרך המצלמות ומתקשר אליהם למה פלוני במטבח ולא לומד? או ראש כולל אחד שהיה סופר כמה פעמים נכנסו לבית הכסא.... ה' ירחם
אבל דברים ממוצעים ומקובלים א"א לבוא בטענות
כ"ש שידעו זאת לפני שנכנסו לכולל, סבר וקיבל

היום יש פלאפונים עם עם משיבון קולי מובנה במכשיר, כך אפשר להשאר זמין ולשמוע אח"כ את כל מה שחשוב, ובשעות הכולל המכשיר על מצב שקט לגמרי, גם ללא רטט. אמנם לדרוש מאברך לשים בחוץ את הפלאפון זה גורם לחץ מוגבר הכולל ולא כל אברך בנוי לזה.

לראש כולל מותר לבוא בדרישות מהאברכים, בפרט אם הוא משלם יפה, אבל בתנאי קודם למעשה שיכבד וייקר את האברכים...
בזמנו לפני רבות בשנים כשלמדתי בכולל מסוים ששילם בעין מאוד יפה מידי חודש בחודשו, והיה נותן גם משכורת 13 בבין הזמנים אב, וכפל משכורות בחגים ובלידות, ארוחת צהריים בשרית חמה מידי יום ביומו, ראש הכולל שליט"א היה מגיע כל בוקר ברבע ל9 והיה יושב עם פניו למזרח צמוד לכותל המזרח, ואינו רואה ואינו מסתכל מי נכנס ומתי נכנס, מי יצא להכין קפה וכיוצ"ב, הכולל תפקד בצורה יוצאת מן הכלל, האברכים הגיעו בזמן ואף מוקדם מהזמן, ולמדו ברצינות בשקידה, ללא בטלה ואיבוד זמן.
כי האברכים הרגישו וחשו את הכבוד היקר האהבה וההערכה של ראש הכולל, והשיבו לו בכפל כפליים.
כזה ראה וקדש!

לראש כולל מותר לבוא בדרישות מהאברכים, בפרט אם הוא משלם יפה, אבל בתנאי קודם למעשה שיכבד וייקר את האברכים...
בזמנו לפני רבות בשנים כשלמדתי בכולל מסוים ששילם בעין מאוד יפה מידי חודש בחודשו, והיה נותן גם משכורת 13 בבין הזמנים אב, וכפל משכורות בחגים ובלידות, ארוחת צהריים בשרית חמה מידי יום ביומו, ראש הכולל שליט"א היה מגיע כל בוקר ברבע ל9 והיה יושב עם פניו למזרח צמוד לכותל המזרח, ואינו רואה ואינו מסתכל מי נכנס ומתי נכנס, מי יצא להכין קפה וכיוצ"ב, הכולל תפקד בצורה יוצאת מן הכלל, האברכים הגיעו בזמן ואף מוקדם מהזמן, ולמדו ברצינות בשקידה, ללא בטלה ואיבוד זמן.
כי האברכים הרגישו וחשו את הכבוד היקר האהבה וההערכה של ראש הכולל, והשיבו לו בכפל כפליים.
כזה ראה וקדש!
זה הכולל עם העניבות?

חזור
חלק עליון