• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

רשמים ורשימות מפגישתי עם מו"ר מרן הראש"ל שליט"א

ביום ששי עש"ק פר' תולדות צלצל אלי אחד ממקורביו של מרן שליט"א לגבי ענין מסוים שביקשתי עליו הסכמה ממו"ר, והודיעני כי מו"ר מבקש לדבר עמי לפני מתן ההסכמה, ומכיון שביום שני [אתמול] הרב יהיה בבני ברק אוכל לבוא לשם ולשבת עמו.

הגעתי בשעה היעודה למקום שנקבע, ומכיון שהפגישה החכימה אותי רבות לאחר שנים שלא זכיתי לכך, אמרתי להעלות על הכתב מעט מהדברים וההנהגות שראו עיני, וחושבני שיהיה מן הראוי ששאר משתמשי הפורום היקרים ה' עליהם יחיו אשר הרבה מהם זוכים לקרבה גדולה אל מרן שליט"א, יכתבו אף הם, כאן כהמשך לדברי, או בנושא חדש, ממעשיו והנהגותיו אשר יש הרבה מה ללמוד מהם בהיותם כולם נחצבים ממקורות ההלכה ומהנהגות שראה אצל אביו מרן רבינו זיע"א ושאר גדולי ישראל שזכה לשמש ולדבוק בהם, למען יעמדו שורות אלה ימים רבים.

הדבר המיוחד שתפס את עיני זו הפשטות הפנימית של מו"ר מרן שליט"א, כאשר עוד ברגע הראשון שראה אותי פנה אלי בגערה מחוייכת "מי אמר לך לבוא לכאן?" אך זו רק התחלה.

אל מרן התלוה ידידו הגאון הגדול רבי יעקב זמיר שליט"א, ורצה מרן שהרה"ג זמיר יעבור על קובץ כל שהוא במחשב הנייד, ויותר ממה שהתפעלתי שהרה"ג זמיר בכלל לא ידע איך משתמשים שימוש בסיסי במחשב, וגם מרן בעצמו לא ידע אם זה מסך מגע או לא... הופתעתי לראות שמרן בעצמו התכונן לטרוח להכין לו את המחשב בשיא הפשטות, וממש הייתי צריך להתחנן למרן שיתן לי לטפל בזה לבד, מה שלא כל כך הצלחתי לשכנעו..

הרה"ג זמיר ביקש להכין לעצמו תה נענע ואמר למרן שהוא מכין גם לו תה של מרוקאים... כפי שכולנו יודעים מרן שליט"א לא שותה תה, וזהו הדבר היחיד שבו ראיתי שמרן אינו צועד בדרכו של אביו מרן זצ"ל...

גם בהמשך כאשר באמצע דיבורנו נכנס בחור צעיר למקום לצורך כל שהוא, עצר מו"ר בנושא שעסקנו בו והחל מברר עם הבחור לשלומו ולשלום אביו ולפשר מעשיו כיום, ואף הציג אותו בפני כשהוא מספר לי היכן למד הבחור ומה למד, ומי זה אביו ורבו וכו', והכל בחביבות גדולה ומופלגת.

ישבתי עם מרן ליד שולחן רעוע, כאשר בכל מילה שאני כותב עלי להשגיח שהקפה לא ישפך, ביקשתי ממרן כמה פעמים שיטעם מהקפה [שכן הוא חזר מהברית של משפ' חיות והיה בדרכו לשיעורים נוספים], אך ללא הצלחה.

מרן עבר על עשרות עשרות הלכות ועניינים שהצגתי לפניו, ובקליטתו המהירה כברק עוד לפני שקרא את ההלכה אמר לי בוא נבדוק אם הבאת את ההמשך הזה, וברגע כמימריה הצליח לסקור את הכל ולמצוא טעויות וחסרונות, כשהוא מציין לי בכל ענין איפה זה כתוב ומה התוכן.

הדבר המפליא והבולט ביותר שמו"ר מרן שליט"א אמר לי בכמה נושאים "אני לא נוהג כך, כי אבא שלי לא נהג כך", הסתכלתי עליו בפליאה הרי זה כתוב בכמה ספרים, אך הוא חזר ואמר מה שאבא שלי נהג אני ממשיך! כך היה גם לגבי הלכה מסוימת שהוא אמר לי לשנות, התפלאתי בפניו שהרי בילקוט יוסף כתוב כדברי? הוא ענה, נכון שכך כתבתי, אך בסוף ימיו מרן הורה אחרת!

התפעלתי, מדובר בגדול בתורה בפני עצמו, שיש לו הרבה מה להחזיק טובה לעצמו, אך הוא לא מעלה על דעתו אפילו כעת למעלה מתשע שנים אחרי פטירת מרן זצ"ל לשנות בכי הוא זה ממנהג מרן זצ"ל, למרות שיש למנהג יסודות נאמנים!

למרות שמקוצר הזמן לא הספקתי לדבר עם מו"ר על נושאים אחרים שלא היו קשורים לענין שלשמו באתי, אך כאשר לשניה אחת השחלתי לו שאלה על דבר מה, התכרכמו פניו והוא אמר לי בכאב על איזה מלמד שדיבר בחוצפה על מרן זצ"ל, נפשו של מו"ר ממש נסערה כשנזכר בכך והיה נראה שהוא מרגיש כאילו פגעו בציפור נפשו ממש.

כאמור זכיתי לקבל ממו"ר הערות רבות וחשובות שחלקן אפילו היו מפתיעות, ועוד חזון למועד בעזרת ה'.
אם ירצה ה' בהמשך אני ישתדל להעלות מזכרונותי בתקופת הישיבה, ומכיון שלצערי אין לי גישה בקלות לפורום כאן, אשמח לקבל תזכורות למייל hashkafatmaran@gmail.com כדי שאזדרז בכך.

ביום ששי עש"ק פר' תולדות צלצל אלי אחד ממקורביו של מרן שליט"א לגבי ענין מסוים שביקשתי עליו הסכמה ממו"ר, והודיעני כי מו"ר מבקש לדבר עמי לפני מתן ההסכמה, ומכיון שביום שני [אתמול] הרב יהיה בבני ברק אוכל לבוא לשם ולשבת עמו.

הגעתי בשעה היעודה למקום שנקבע, ומכיון שהפגישה החכימה אותי רבות לאחר שנים שלא זכיתי לכך, אמרתי להעלות על הכתב מעט מהדברים וההנהגות שראו עיני, וחושבני שיהיה מן הראוי ששאר משתמשי הפורום היקרים ה' עליהם יחיו אשר הרבה מהם זוכים לקרבה גדולה אל מרן שליט"א, יכתבו אף הם, כאן כהמשך לדברי, או בנושא חדש, ממעשיו והנהגותיו אשר יש הרבה מה ללמוד מהם בהיותם כולם נחצבים ממקורות ההלכה ומהנהגות שראה אצל אביו מרן רבינו זיע"א ושאר גדולי ישראל שזכה לשמש ולדבוק בהם, למען יעמדו שורות אלה ימים רבים.

הדבר המיוחד שתפס את עיני זו הפשטות הפנימית של מו"ר מרן שליט"א, כאשר עוד ברגע הראשון שראה אותי פנה אלי בגערה מחוייכת "מי אמר לך לבוא לכאן?" אך זו רק התחלה.

אל מרן התלוה ידידו הגאון הגדול רבי יעקב זמיר שליט"א, ורצה מרן שהרה"ג זמיר יעבור על קובץ כל שהוא במחשב הנייד, ויותר ממה שהתפעלתי שהרה"ג זמיר בכלל לא ידע איך משתמשים שימוש בסיסי במחשב, וגם מרן בעצמו לא ידע אם זה מסך מגע או לא... הופתעתי לראות שמרן בעצמו התכונן לטרוח להכין לו את המחשב בשיא הפשטות, וממש הייתי צריך להתחנן למרן שיתן לי לטפל בזה לבד, מה שלא כל כך הצלחתי לשכנעו..

הרה"ג זמיר ביקש להכין לעצמו תה נענע ואמר למרן שהוא מכין גם לו תה של מרוקאים... כפי שכולנו יודעים מרן שליט"א לא שותה תה, וזהו הדבר היחיד שבו ראיתי שמרן אינו צועד בדרכו של אביו מרן זצ"ל...

גם בהמשך כאשר באמצע דיבורנו נכנס בחור צעיר למקום לצורך כל שהוא, עצר מו"ר בנושא שעסקנו בו והחל מברר עם הבחור לשלומו ולשלום אביו ולפשר מעשיו כיום, ואף הציג אותו בפני כשהוא מספר לי היכן למד הבחור ומה למד, ומי זה אביו ורבו וכו', והכל בחביבות גדולה ומופלגת.

ישבתי עם מרן ליד שולחן רעוע, כאשר בכל מילה שאני כותב עלי להשגיח שהקפה לא ישפך, ביקשתי ממרן כמה פעמים שיטעם מהקפה [שכן הוא חזר מהברית של משפ' חיות והיה בדרכו לשיעורים נוספים], אך ללא הצלחה.

מרן עבר על עשרות עשרות הלכות ועניינים שהצגתי לפניו, ובקליטתו המהירה כברק עוד לפני שקרא את ההלכה אמר לי בוא נבדוק אם הבאת את ההמשך הזה, וברגע כמימריה הצליח לסקור את הכל ולמצוא טעויות וחסרונות, כשהוא מציין לי בכל ענין איפה זה כתוב ומה התוכן.

הדבר המפליא והבולט ביותר שמו"ר מרן שליט"א אמר לי בכמה נושאים "אני לא נוהג כך, כי אבא שלי לא נהג כך", הסתכלתי עליו בפליאה הרי זה כתוב בכמה ספרים, אך הוא חזר ואמר מה שאבא שלי נהג אני ממשיך! כך היה גם לגבי הלכה מסוימת שהוא אמר לי לשנות, התפלאתי בפניו שהרי בילקוט יוסף כתוב כדברי? הוא ענה, נכון שכך כתבתי, אך בסוף ימיו מרן הורה אחרת!

התפעלתי, מדובר בגדול בתורה בפני עצמו, שיש לו הרבה מה להחזיק טובה לעצמו, אך הוא לא מעלה על דעתו אפילו כעת למעלה מתשע שנים אחרי פטירת מרן זצ"ל לשנות בכי הוא זה ממנהג מרן זצ"ל, למרות שיש למנהג יסודות נאמנים!

למרות שמקוצר הזמן לא הספקתי לדבר עם מו"ר על נושאים אחרים שלא היו קשורים לענין שלשמו באתי, אך כאשר לשניה אחת השחלתי לו שאלה על דבר מה, התכרכמו פניו והוא אמר לי בכאב על איזה מלמד שדיבר בחוצפה על מרן זצ"ל, נפשו של מו"ר ממש נסערה כשנזכר בכך והיה נראה שהוא מרגיש כאילו פגעו בציפור נפשו ממש.

כאמור זכיתי לקבל ממו"ר הערות רבות וחשובות שחלקן אפילו היו מפתיעות, ועוד חזון למועד בעזרת ה'.
אם ירצה ה' בהמשך אני ישתדל להעלות מזכרונותי בתקופת הישיבה, ומכיון שלצערי אין לי גישה בקלות לפורום כאן, אשמח לקבל תזכורות למייל hashkafatmaran@gmail.com כדי שאזדרז בכך.
איזה יופי יישר כח גדול!!
כדאי באמת
ששאר משתמשי הפורום היקרים ה' עליהם יחיו אשר הרבה מהם זוכים לקרבה גדולה אל מרן שליט"א, יכתבו אף הם, כאן כהמשך לדברי, או בנושא חדש, ממעשיו והנהגותיו אשר יש הרבה מה ללמוד מהם בהיותם כולם נחצבים ממקורות ההלכה ומהנהגות שראה אצל אביו מרן רבינו זיע"א ושאר גדולי ישראל שזכה לשמש ולדבוק בהם, למען יעמדו שורות אלה ימים רבים.
חשוב מאוווד!!
אמר לי בכמה נושאים "אני לא נוהג כך, כי אבא שלי לא נהג כך", הסתכלתי עליו בפליאה הרי זה כתוב בכמה ספרים, אך הוא חזר ואמר מה שאבא שלי נהג אני ממשיך! כך היה גם לגבי הלכה מסוימת שהוא אמר לי לשנות, התפלאתי בפניו שהרי בילקוט יוסף כתוב כדברי? הוא ענה, נכון שכך כתבתי, אך בסוף ימיו מרן הורה אחרת!
מותר לדעת באילו ענינים?

כולנו יודעים?!
דווקא בשיעורים אנחנו רואים שהוא שותה תה...
באמת שאלה מעניינת. אני זוכר שתמיד היה שותה קפה.
אגב כל הדברים הנ"ל זה מעשים שבכל יום שבשיגרה, ואמנם יישר כח על הבאת הדברים, אבל באמת שיש מה להתפעל מהרבה יותר דברים.
מצורף תמונה מהברית הנ"ל של משפחת חיות.

d2a4fbcf25c94749bbc15c134d97fb72.jpg

כולנו יודעים?!
דווקא בשיעורים אנחנו רואים שהוא שותה תה..
לעניות דעתי זה לא נקרא לשתות אלא רק מרטיב את הפה
כפי שאני זוכר אף פעם לא ראיתי שהכוס התרוקנה אפילו מעט
אבל אנני יודע באמת.. סתם הערכה.

חזק וברוך! כזה ראה וקדש!! צמאים לשמוע עוד

ערב טוב לכולם
באמת תודה על ההערות, שמשום מה לא הגיעו אלי למייל, גם ההערה בענין התה נכונה ואין לי עליה תשובה, אבל לא זה הענין
הענין העיקרי הוא שברצוני להביא את ההנחיות שקיבלתי ממרן שליט"א, שחלקם מפתיעים, וחלקם מראים על החשיבה למרחוק של גדולי ישראל והאכפתיות מכל יהודי
אני מאוד מקוה שבקרוב ממש אני יצליח לסדר הכל בכתב ולהעלות לכאן
בנתיים אני מאוד מקוה שכל מי שראה או קיבל הנהגה כזו או אחרת שיעלה אותה לכאן לתועלת הכלל כולו. והיה זה שכרנו.

לפני למעלה מ 15 שנה, באחת מהנסיעות שהתלויתי למרן שליט"א היה זה לכנס בני תורה בעיר בית שמש, ונוכח שם גם הגאון "שמחה לאיש" אחיו של הגרב"ץ א"ש, ובירך לעיני כולם על מרן שליט"א ברוך שחלק מחכמתו ליראיו.

גם זכורני לפני כמה שנים פגשתי באוטובוס את הגר"י א"ש הנ"ל וסיפר לי שבהיותו בפורת יוסף (כמדומני שימש שם כר"מ) היה זוכר את רבי יצחק יוסף, שהיה "המתמיד של הישיבה", ותמיד היה שקוד על לימודו, כלשונו, והוסיף ואמר לא פלא שהגיע היום לכל מה שהגיע.

יש עוד רבות רבות סיפורים, יכלה הזמן והמה לא יכלו. אולי בהזדמנויות שונות.

אוסיף סיפור נוסף:

לפני כחצי שנה שלחתי למרן שליט''א שאלה אודות יולדת, ענה לי במכתב שנראה לי קצת תמוה *בדלותי*, נסעתי אליו לתפילת שחרית. מיד לאחר התפילה ניגשתי אליו ושאלתי אותו את השאלה ששאלתי, הוא ענה לי: ''כבר עניתי על כך, תשלח אלינו ללשכה ותקבל תשובה", אמרתי לו- ''הרב אני שאלתי", הוא אמר לי 'איך קוראים לך' ועניתי לו.
לאחר מכן ביקש ממני להראות לו את המכתב שענה לי ובטיפשותי השארתיו באוטו, הוא אמר לי במילים הללו פחות או יותר: 'לך תביא את המכתב, אני מחכה לך'.
רצתי מהר להביא את המכתב, ולפני שנכנס לרכבו הראתי לו את המכתב, קיפל אותו הכניס לכיס החליפה ואמר לי: 'אני אכתוב לך חדש' (בלי לקחת שם שלי, מספר טלפון, מייל- כלום).
לאחר כשבועיים קיבלתי מכתב מפורט הרבה יותר.

כמה פשטות, ענווה ובעיקר- רצון להפיץ תורה.

ובקליטתו המהירה כברק עוד לפני שקרא את ההלכה אמר לי בוא נבדוק אם הבאת את ההמשך הזה,
בהקשר לדרכו בלימוד של מרן שליט"א, יש להוסיף כאן כמה פרטים חשובים, וחשוב שהצעירים ידעו את זה.
ההתמדה ושינון
א.
שנפגשתי עם מרן שליט"א כמה פעמים, ושאלתי אותו כמה שאלות בנוגע לספר משנה ברורה, ולא היה הספר מונח לפני להראות, היה מגיב מרן שליט"א בביטול, תאמר בע"פ, אין ספר שאני זוכר יותר טוב מהשו"ע והמשנ"ב... והאמת שמרן שליט"א גם בדרכים, משנן תדיר את ספר שולחן ערוך... ודמי ליה כמאן דמנח בכיסתיה ממש.
קליטה מהירה
ב.
כמה פעמים שהיייתי רואה אותו מעיין בספרים שקיבל כדי לתת הסכמה, היה עובר במהירות עצומה, וכבר היה מעיר עליו. והיה שואל אותי שאלות, איך כתב כאן, ומה יענה על ככה? ופעמים שהיה מדובר בעשר ספרים שהיו מונחים לפניו ועל הכל היה עובר תוך 15 דקות. הייתי שואל את מרן שליט"א: איך מרן מספיק כ"כ מהר? אמר לי תדע לך! מי שעומל בתורה באמת לש"ש, יש לו ס"ד גדולה להבין הכל בלי יגיעה.
ספרי פלפולים בהלכה
ג.
מרן שליט"א אמר לי כמה פעמים שהוא אוחז שלכתוב ספר פלפולים בהלכה מבלי מסקנת ההלכה רק לעיונא בלבד, יותר טוב שלא יהיו באוצר ספרים כלל, ועדיף לזרוק את לגניזה, כדי שלא יכשלו בזה הרבים, ובפרט הצעירים, שמתלהבים מאד מחריפות בהלכה, ובאמת לא מיניה ולא מקצתיה, שכל הדברים האלה הבל ורעות רוח... ואותו אחד שמוציא ספרים כאלה עתיד ליתן את הדין, על שבילה זמנו להבל וריק. וגם מתוך חריפות משקרים הרבה בהלכה לאמיתה, והראה לי כמה דוגמאות של ספרי פלפול שהוציאו מתוך זה פסקי דינים ההיפך ההלכה.
עמל בספרי מרן זי"ע
ד.
מרן שליט"א אמר לי שבאמת כיום יש הרבה שיטות בסגנון ההלכה וקל להתבלבל, אבל צריך לדעת שאת התוצאות רואים בשטח, שרק מי שעמל בספרי מרן רשכבה"ג זי"ע יש לו סייעתא דשמיא אמיתית, כי מרן זי"ע הסוד שלו היה ישרות עד הסוף, ולא המציא חדשות, רק הלך בין המשפתיים, למצות את עיקר הדינים שעולים מספרי הראשונים ואחרונים, כי מרן זי"ע היה עמל מקטנותו לדעת את דרך הפסיקה האמיתית של מרן השו"ע, ולבסוף זכה לזה, ומי שהולך בדרך הזאת נהיה ישר פלס, ומי שלא, לבסוף רואים שהוא ממציא כל פעם כל מיני ווארטים בהלכה, שאפי' עם הארץ יכול לשמוע ולצחוק ע"ז.
פת במלח תאכל
ה.
כמה פעמים שראיתי את מרן שליט"א אוכל ארוחת בוקר, בחיים לא היה מצב שהפסיק בלימודו בשעת האכילה, אלא הוא אוכל ומעיין, וגם תמיד ראיתי אותו מסתפק במועט, אוכל איזה חביתה עם לחם, וזהו, לא מתפנק ולא מענג את עצמו. ולא עושה עסק מזה כלל.
אין שייכות לעוה"ז
ו.
סוד ההצלחה של מרן שליט"א היה שכבר מצעירותו לא היה מונח כלל בעניני העוה"ז או החדשות, ואמר לי שבחיים לא החזיק פלאפון, ולא עשה רשיון, וגם טלפון בישיבה לא היה לו, רק היה מדבר דרך הטלפון של בזק שהיה מותקן בישיבה. ואמר לי שזה סוד ההצלחה שלו, שבזכות כך הצליח כ"כ.
ועוד חזון למועד.
בקשר לתה וקפה, אני חושב שלא צריך לדון בזה, כי מאי נפק"מ, מרן שליט"א לא עשה עוסק מזה בחיים. והחיים שלו הם רק תורה.

חזור
חלק עליון