אוצר בית דין ברשתות הגדולות

abc123

Well-known member
ישנה רשת שיווק גדולה שהתחילה לאחרונה להביא אוצר בי"ד. אומנם היא כותבת את זה. אבל מה חילוני יעשה עם המידע הזה?
מה אתם אומרים? יש פה הכשלה או שאין להם אחריות על איך הציבור ינהג?

אגב, קראתי את השאלה והתשובה פה ונחרדתי על העיוות:

כנראה כוונתך לאושר עד בהכשר אפרתי.
נורא ואיום מה שקורה שם.
אני ראיתי חנויות בהכשרו שאין אפי' שלט, רק המחיר מסגיר שזה אוצב"ד.
מאז הפסקתי לקנות מהכשרו, כי הבנתי שאין פיקוח.

כנראה כוונתך לאושר עד
נורא ואיום מה שקורה שם.
אני ראיתי חנויות שאין אפי' שלט, רק המחיר מסגיר שזה אוצב"ד.
מה שאני ראיתי זה שכן היה שילוט אוצר בית דין, אבל המחיר היה יקר להחריד ולפחות שווה למחיר השוק, לפני כשבועיים למשל היה משמש בכ30 ש"ח לק"ג.
בזמן שבחנויות בהשגחת העדה החרדית היה בכ20 ש"ח לק"ג.

מה שאני ראיתי זה שכן היה שילוט אוצר בית דין, אבל המחיר היה יקר להחריד ולפחות שווה למחיר השוק, לפני כשבועיים למשל היה משמש בכ30 ש"ח לק"ג.
בזמן שבחנויות בהשגחת העדה החרדית היה בכ20 ש"ח לק"ג.
בכל מקום בעיות אחרות, הצד השוה שבהם שאין פיקוח על שמירת ההלכה.

אלא שצריך לשים לב בעדה"ח שמביאים מהערבה הצפונית [ומציינים זאת].
במדריך שלהם בחלק ב' עמוד 133 הם כותבים שהם לוקחים מהערבה התיכונה ודרומית
ובר מין דין ראה כאן
גם אני שמעתי ממבינים (בתוכם הרב רווח מאלעד) שהם כיום מחמירים לא לקחת מהערבה הצפונית.

בזמן שבחנויות בהשגחת העדה החרדית היה בכ20 ש"ח לק"ג
משמש של אוצר ב"ד של ר' נסים קרליץ עולה בסה"כ 12 ש"ח לקופסא [יש בה לפי הנראה יותר מקילו].

שימו לב לכל המלל שלמעלה על פירות אוצר בית דין, 'מחיר', 'לקנות', 'זול', 'רשת שיווק', המילים האלו נותנות ממש תחושה של ח-ל-ו-ק-ה. אני ממש לא מבין את אלה שמעדיפים אוצר ב''ד כתחליף להיתר המכירה. זה גם מאד מזכיר את ההיתר הגלאט של הפאה נכרית.

דרך אגב: בהיתר המכירה יש לפחות משא ומתן הלכתי בדיני גמירות דעת במכר, ראיות ודחיות מגמרות ראשונים ואחרונים, אבל באוצר בית דין יש רק סברא והגיון לא מובנים שרוצים בכח לדחוק אותם בתוך תוספתא קטנה, וכל מיני שמועות בשם החזו''א זצ''ל, וע''ז בונים תילי תילים של הלכות. אני בטוח שאם חז''ל היו יודעים איזה היתרים הולכים לצמוח מהתוספתא הזו הם היו מוחקים אותה מיד.

חזור
חלק עליון