• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

האם מותר להסתפר בערב ר"ח אייר שחל בשבת?

רק שלא יהיה לשון הרע, שימו לב שזה כלי שני. לא אני שמעתי באוזניי אלא בחור אמר לי.
בעצם... לכאו' זה לא לשון הרע, כי יתכן שלא שמעו את דברי מרן שליט"א, ומכיון שמרן זצ"ל לא דיבר בזה, אז פסקו ע"פ מה שיצא להם בעת הלימוד. [ועכ"פ צריך לשים לב לזה. ולכאו' בפסקים חדשים כגון אלו, צריך להוציא הודעה לכל המשיבים שידעו מה להשיב].

ואו זה גיים צ'נג'ר גדול!
וא''כ כל המתירים גם יאסרו לדבריוו!

שאלו אותי אם מותר לספרדי לספר אשכנזי.
לכאו' אין איסור, נכון? כמו שמותר לספר סנדק וכד', וכן כמו לספר אשכנזי בל"ג בעומר.
מותר לכתחילה
(כן דעת מרן רבי נסים קרליץ זצ"ל הביאו הגרי"א דינר בעלון מים חיים האחרון)
והטעם לכך: דאין בזה "שמחה" אלא "עבדות"

מה שהביא בשם הגרש"ז אויערבך זצ"ל
כן הוא מפורש בספרו הליכות שלמה (פי"ד אורחות הלכה הערה 17) ע"ש דכיון שאין האיסור במעשה הגילוח אלא במה שהוא מגולח ולאשכנזי הרי כבר מותר בל"ג בעומר.
וראיתי בקונטרס ידי כהן 'חילוקי המנהגים' (של הרה"ג יוסף כהן עמוד קכג) שכתב דלכתחילה אינו נכון לעשות כן כיון שסו"ס לספרדי אסור הדבר, ויכול להסתפר ע"י אדם אחר.
ודבריו תמוהים, מה שייך להחמיר בזה ? הרי האיסור אינו בעצם מעשה הגילוח, ומה שייך להחמיר להסתפר ע"י אשכנזי ?
ולכן להלכה שמותר לכתחילה כפי האמור.

ולכאו' בפסקים חדשים כגון אלו..
באמת פלא בעיני שמרן זי''ע לא דיבר בזה
וכמדומה שבהיותי ילד אחי הגדולים רצו להתגלח ושאלו את ר' אהרון זכאי מח''ס הבית היהודי ואסר להם.
מישהו יודע לפני כמה שנים היה חל ר''ח בשבת כמו השנה?

הרב הכותב מוזמן לקיים בעצמו את סיום מסקנתו, וגם מש"כ בתוך דבריו שלא לגרום למחלוקות וכו', וכיודע כמה אשכולות ומקלדות נשפכו סביב מאמריו. ותול"מ.
על מי הכוונה במצו"ב?
1682208331488.png
גם לא זכיתי להבין מה החוצפא? לכאורה הוא משבח שהרב אומר דברים קשים בצורה פשוטה עד שנראה שאין למדנות. חסרה לי כאן איזה הקדמה וידיעה להבין מה מדובר.

חזור
חלק עליון