• ניתן לשלוח יישובים בתורת מרן רבינו עובדיה יוסף זלה"ה, שיודפסו בע"ה בקובץ בית יוסף מהדורת תשפ"ה למייל: office@moreshet-maran.com בקובץ וורד, עד לחג השבועות תשפ"ד, אין התחייבות לפרסום, והרשות נתונה לערוך את הדברים לפני הפרסום.

מכתב שני גלוי אל הרב יקותיאל אוהב ציון - האם המשנה ברורה מתאים לפי פסקי הספרדים

סטָטוּס
סגור לתגובות נוספות.
גם בדברים שלא כתובים בספר יש מחלוקות בין התלמידים מה הורה כיון שאכן פעמים שינה דעתו וכל אחד למד בתקופה אחרת וכמו לענין פאה נכרית שכל תלמיד אומר מה שהוא שמע בסגנון אחר.
אם כבר הזכרת
מפליא אותי שהעורך הרב ציון עמר עצמו מספר (כפי ששמעתי מבני משפחתו) מה ששמע מהגרב"צ בנושא הפאה נכרית, ומה שהגרב"צ הורה לו ולבני ביתו עצמם, וזה לא בדיוק מה שמשתמע מהנכתב בספר, אלא מתאים לעדות של תלמידים אחרים של הגרב"צ, ואני לא יכול להאריך בזה.

ומה שהגרב"צ הורה לו ולבני ביתו עצמם,
איני יודע מה הורה לרב עמאר. אך יודע אני מאחד הרבנים שלימדוני, אשר היה משמש בקודש את הגרב״צ, (לא זה שציינתי קודם לכן שהיה תלמיד מובהק שלו, אחד אחר) כי כיוון שהיה לאשתו עוגמת נפש עקבת מחלה הוא התיר לה פאה. אך לא כמו שהחסידים יוצאים עם כל מיני סגנונות וכד׳, אלא הפאות העשויות עזים המכוערות.

איני יודע מה הורה לרב עמאר. אך יודע אני מאחד הרבנים שלימדוני, אשר היה משמש בקודש את הגרב״צ, (לא זה שציינתי קודם לכן שהיה תלמיד מובהק שלו, אחד אחר) כי כיוון שהיה לאשתו עוגמת נפש עקבת מחלה הוא התיר לה פאה. אך לא כמו שהחסידים יוצאים עם כל מיני סגנונות וכד׳, אלא הפאות העשויות עזים המכוערות.
לאשתו של הגרב"צ?

אכן.

(וסתם לידע כללי, רוב ככל הר״מים בישיבה שבה למדתי למדו אצל הגרב״צ, שניים מהם היו מובהקים, ואחד מהם רק שימשו בקודש)
יש"כ
יתכן שלא הובנתי.
אני לא דברתי על אשתו של הגרב"צ, אלא מה הגרב"צ הורה לרב ציון עמר ולמשפחתו של הרב עמר.

אבל לא חבשה פאה העשויה עיזים מכוערות?
הפוך, למה אני צריך לחזור על עצמי? מה שהוא התיר רק לאשתו היה פאה מכוערת, וזאת רק בגלל עוגמת נפשה.
(ודומה לזה מעט פסקו של מרן להתיר לאשה אלמנה לשים פאה, וד״ל)
אני לא דברתי על אשתו של הגרב"צ, אלא מה הגרב"צ הורה לרב ציון עמר ולמשפחתו של הרב עמר.
ולזה אמרתי, שאני לא יודע מה הוא הורה לרב עמאר, אלא מה הורה לאשתו בלבד.

הפוך, למה אני צריך לחזור על עצמי? מה שהוא התיר רק לאשתו היה פאה מכוערת, וזאת רק בגלל עוגמת נפשה.
(ודומה לזה מעט פסקו של מרן להתיר לאשה אלמנה לשים פאה, וד״ל)
מחילה, אבל הרבנית הדסה ע"ה לא חבשה פאה מכוערת אלא פאה שנקראת בעולם יפה ועדכנית (ב"מ רח"ל), וכי עשתה שלא ברצון בעלה?

כך כתב הרב אליהו אבא שאול בהקדמה לאול"צ שביעית.

אלא שכבר שמעתי מהרב גדעון בן משה בשיעורו בהלכות שביעית שיש כמה דברים (נענע, בננות בשביעית) שאמר לו הרב בעל פה דברים שבספר הם כתבו אחרת. ואני מאמין שיש עוד כמה כאלו, וצ"ע.

קבצים מצורפים

• 20220220_223120.jpg
    20220220_223120.jpg
    691.6 KB · צפיות: 25
מחילה, אבל הרבנית הדסה ע"ה לא חבשה פאה מכוערת אלא פאה שנקראת בעולם יפה ועדכנית (ב"מ רח"ל), וכי עשתה שלא ברצון בעלה?
במחילה, אך מלבד שמנא לך זאת, רבי ששימש את הגרב״צ העיד לי לא כך. וכל עדות אחרת בטלה מבחינתי.

כך כתב הרב אליהו אבא שאול בהקדמה לאול"צ שביעית.

אלא שכבר שמעתי מהרב גדעון בן משה בשיעורו בהלכות שביעית שיש כמה דברים (נענע, בננות בשביעית) שאמר לו הרב בעל פה דברים שבספר הם כתבו אחרת. ואני מאמין שיש עוד כמה כאלו, וצ"ע.
שוב, גם אם הדברים נכתבו בדקדוק והכל. החל מהכתיבה עד לעריכה, הגייה והדפסה, יד תלמידיו משמשה בספריו הרבה.

שוב, גם אם הדברים נכתבו בדקדוק והכל. החל מהכתיבה עד לעריכה, הגייה והדפסה, יד תלמידיו משמשה בספריו הרבה.
במחילה, אבל גם אם יקום חכם בן ציון נ"ע ויאמר מפי יצאו הדברים, תגידו שהדברים אינם ממנו.
חבל על הדיון.

ולמען זיכוי הרבים צילמתי הסכמת הראש״ל לקובץ בית יוסף מז, בו מאריך בכך שהפסקים של האורל״צ ח״ב לא פסקיו של הגרב״צ.

קבצים מצורפים

• הסכמת הראשל״ץ קובץ בית יוסף.pdf
    9.4 MB · צפיות: 21
לכב' שסובר שהגרב"צ זצ"ל התיר פאה
אז שידע שהוא חייב לקנות לאשתו חצאית ארוכה עד הקרסול כדעת הגרב"צ
ראה עדות הרה"ג דוד פנירי שליט"א

קבצים מצורפים

• מכתב עיקר חצאית קרסול_הדין (1).pdf
    588.2 KB · צפיות: 18
לכב' שסובר שהגרב"צ זצ"ל התיר פאה
אז שידע שהוא חייב לקנות לאשתו חצאית ארוכה עד הקרסול כדעת הגרב"צ
ראה עדות הרה"ג דוד פנירי שליט"א
כבר לימדונו חכמי הפורום דפה הי"ו, שאין לסמוך על שמועות תלמידי הגרב"צ נ"ע, ולאו מר בריה דרבינא חתים עלה.
ושמא שאלו אותו בדרך וכיוצ"ב...

כבר לימדונו חכמי הפורום דפה הי"ו, שאין לסמוך על שמועות תלמידי הגרב"צ נ"ע, ולאו מר בריה דרבינא חתים עלה.
ושמא שאלו אותו בדרך וכיוצ"ב...
יפה לימדו אותך חכמי הפורום.
אפילו מרן הרב עובדיה יוסף זצוק"ל בעצמו העיד שכך דעתו!

קבצים מצורפים

• מכתבי הרב עובדיה יוסף.pdf
    5.7 MB · צפיות: 19
סטָטוּס
סגור לתגובות נוספות.
חזור
חלק עליון