• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

תכלת בציצית - דעת מרן זיע"א

אני יודע מתלמיד קרוב של הרב יעקב יוסף שהרב יעקב יוסף זצ"ל שם תכלת בציצית לאחר שחקר את הנושא והתגלה ב1991 שהתכלת היא מחילזון ארגמון כהה קוצים שמתאים בתנאיו ב100 אחוזים עם מה שמבואר בגמ' מי שרוצה לעיין יראה בספר "התכלת" והוא בעצמו הלך לרב עובדיה זצ"ל 4 ו5 פעמים ודיבר איתו על נושא התכלת ואמר לו כך אין לי זמן להתעסק עם זה יש לי נושאים יותר חשובים לדון בהם ואם כן הוא הותיר את זה לת"ח שבדור הזה שידונו ולא שיאמרו שלא נשנה מאבותינו כי אם כן יש הרבה דברים שאנו משנים מאבותינו וע"ז לא מדברים וכו'... אך מה שבטוח שהיו גדולי עולם שדנו בדבר הרב הרצוג והאדמור מראזין ואף אחד לא אמר שזה ביטול תורה לדון בזה כי גם ככה לא יהיה שייך לשים את זה בציציות

והוא בעצמו הלך לרב עובדיה זצ"ל 4 ו5 פעמים ודיבר איתו על נושא התכלת ואמר לו כך אין לי זמן להתעסק עם זה יש לי נושאים יותר חשובים לדון בהם
אסור להאמין.
היעלה על הדעת שבכל התורה עסק, אבל במצוה כ"כ חשובה שכל רגע מקיים חמש מצוות עשה מהתורה, אין לו זמן בשבילה?!
ואם מרן וכל גדולי הדור שעמו לא חשו לכך בעצמם כלל, מה אנחנו ומה חיינו.
עד מתי בעלי תשובה יעשו לעצמם במה ויחנכו את גדולי הדור. וביודעי קא אמינא.

הוא לא אמר שהוא לא עסק בה אבל הנתונים של החילזון ארגמון כהה הקוצים הנ"ל הוא סוגיה לא פשוטה להבין אם אכן הוא היה חילזון התכלת ואגב מצאו עד היום בחפירות ארכיאולוגיות בעיר העתיקה ובהר הבית קרוב ל300 קונכיות של החילזון הזה ואין הרבה דרכים להסביר איך הגיע חילזון שחי בלב ים התיכון להר הבית בלי שהוא אכן חילזון התכלת

הוא לא אמר שהוא לא עסק בה אבל הנתונים של החילזון ארגמון כהה הקוצים הנ"ל הוא סוגיה לא פשוטה להבין אם אכן הוא היה חילזון התכלת ואגב מצאו עד היום בחפירות ארכיאולוגיות בעיר העתיקה ובהר הבית קרוב ל300 קונכיות של החילזון הזה ואין הרבה דרכים להסביר איך הגיע חילזון שחי בלב ים התיכון להר הבית בלי שהוא אכן חילזון התכלת
מסכן מרן זיע"א, כל הסוגיות שלמד היו פשוטות, ורק בסוגיא הזו נתקע...
אתה רציני?!
מרן זיע"א שאת כל הסוגיות הכי חמורות היו מפנים אליו, נמנע מעיסוק בסוגיא זו בגלל ש"היא לא פשוטה"?!

לעצם הדבר, אני יודע על עוד ת"ח שפנה למרן זיע"א ומרן השיב לו בערך כך.
הענין לענ"ד פשוט, שמרן זיע"א בכוונה לא ענה להם. ודו"ק.

מסכן מרן זיע"א, כל הסוגיות שלמד היו פשוטות, ורק בסוגיא הזו נתקע...
אתה רציני?!
לא התכוונתי לומר את מה שאתה הבנת אלא בשביל לפסוק בזה הוא היה צריך לקיים פגישות עם כמה מדענים שהציגו נתונים וגם היה צריך לברר האם אכן הם צודקים לגבי החילזון וכלפי זה זה לא פשוט למרן להחליט שהוא יעסוק בזה במקום כל הסוגיות האחרות שיותר היו קריטיות לעם ישראל זה המון זמן לראות נתונים ופגישות ולדעתי זה הסיבה שהוא דחה את כולן לא היה לו זמן להתעסק בנושא אחד שלא כ"כ דחוף ביחס לשאר עיסוקיו שוודאי היו דחופים יותר

לא התכוונתי לומר את מה שאתה הבנת אלא בשביל לפסוק בזה הוא היה צריך לקיים פגישות עם כמה מדענים שהציגו נתונים וגם היה צריך לברר האם אכן הם צודקים לגבי החילזון וכלפי זה זה לא פשוט למרן להחליט שהוא יעסוק בזה במקום כל הסוגיות האחרות שיותר היו קריטיות לעם ישראל זה המון זמן לראות נתונים ופגישות ולדעתי זה הסיבה שהוא דחה את כולן לא היה לו זמן להתעסק בנושא אחד שלא כ"כ דחוף ביחס לשאר עיסוקיו שוודאי היו דחופים יותר
למה צריך להפגש עם מדענים?!
הכל כתוב בספרי בעלי התכלת.

ידידי היקר ברור לך שהרב עובדיה היה מברר את הדברים האלו בעצמו ולא קורא באיזה ספר במיוחד בסוגיה שכזו ועוד נראה לי שיש לך מזג חם מדי ברור לך שאם אני נמצא בפורום הזה אני וודאי מכבד ומעריך את הרב עובדיה מאוד ולא בא לזלזל בו חלילה אז אולי כשאתה קורא דבר כזה תנסה להבין דברים קצת יותר לכף זכות בכל אופן יישר כח על ההערה למעלה עלה והצלח

ואגב מצאו עד היום בחפירות ארכיאולוגיות בעיר העתיקה ובהר הבית קרוב ל300 קונכיות של החילזון הזה ואין הרבה דרכים להסביר איך הגיע חילזון שחי בלב ים התיכון להר הבית בלי שהוא אכן חילזון התכלת
בבקשה ציין מקור כי ידוע לי רק אחד יחיד ומיוחד שנמצא שם

חזור
חלק עליון