• ניתן לשלוח יישובים בתורת מרן רבינו עובדיה יוסף זלה"ה, שיודפסו בע"ה בקובץ בית יוסף מהדורת תשפ"ה למייל: office@moreshet-maran.com בקובץ וורד, עד לחג השבועות תשפ"ד, אין התחייבות לפרסום, והרשות נתונה לערוך את הדברים לפני הפרסום.

דין הוצאת ציציות לספרדים ועדות המזרח

גלעד יצחקוב

Active member
מנהג הספרדים ועדות מזרח להכניס הציציות מתחת לבגדים ובחורי הישיבות טוב ונכון שלא ישנו ממנהג אבותם
וכל מי שמשנה ממנהג זה חולק על כל הפוסקים הספרדים!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

מנהג הספרדים ועדות מזרח להכניס הציציות מתחת לבגדים ובחורי הישיבות טוב ונכון שלא ישנו ממנהג אבותם
וכל מי שמשנה ממנהג זה חולק על כל הפוסקים הספרדים!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
על סמך מה אתה כותב את דבריך?
אתה שאלת את גדולי הדור אם אתה צודק?
זה כל הבעיה שלך רק הציצית שהם מוציאים?
המכנסים הצמודים לא מפריע לך?
יש עוד הרבה דברים אחרים לפני כן שצריכים להפריע
והלואי שהציצית בחוץ זה יהיה הבעיה היחידה שלנו
והטיעון העולה על הכל שמרן חכם יצחק כתב שלפעמים כן צריך להוציא ציציות

על סמך מה אתה כותב את דבריך?
אתה שאלת את גדולי הדור אם אתה צודק?
זה כל הבעיה שלך רק הציצית שהם מוציאים?
המכנסים הצמודים לא מפריע לך?
יש עוד הרבה דברים אחרים לפני כן שצריכים להפריע
והלואי שהציצית בחוץ זה יהיה הבעיה היחידה שלנו
והטיעון העולה על הכל שמרן חכם יצחק כתב שלפעמים כן צריך להוציא ציציות
הליכות עולם מפורש יחוה דעת מפורש יביע אומר מפורש מה עוד את רוצה

הליכות עולם מפורש יחוה דעת מפורש יביע אומר מפורש מה עוד את רוצה
הרב יצחק אמר את זה רק בעיר שפחות חרדית כדי שיתגאה בציציותיו אבל עם אדם או בחור שנמצא בעיר חרדית אדרבה! שיכניס ויקדש שם שמיים
אני לא אומר שזה אתה, אבל הסגנון שלך מזכיר לי מאוד מישהו אחר שהיה אוהב להתווכח כאן, והפסקתי לענות לו כי היה מתעקש בלי טעם
בכל אופן, מרן חכם יצחק כתב כן בכמה מקומות בספריו שבחורי ישיבות כן יוציאו ציציות, אמנם בילקו"י המצו"ב הגביל זאת מעט
1674670906298.png
1674670942551.png
אך סיים וכתב בסוף דבריו בזה"ל
1674670977272.png
וראה בעין יצחק בשם מרן
1674671073106.png

וכן כתב כל זה באורך בשו"ת הראשל"צ חלק ב' סימן א' עיין שם ותהנה
וראה גם בשולחן המערכת חלק ב' עמוד שצה

וצריך לברר כיצד נהגו בישיבת חזון עובדיה בזמן שחכם יצחק עמד בראשה אם הבחורים שם הוציאו ציציות, ואולי אם יש כאן מישהו שלמד שם שיחכימנו ונודה לו

אני לא אומר שזה אתה, אבל הסגנון שלך מזכיר לי מאוד מישהו אחר שהיה אוהב להתווכח כאן, והפסקתי לענות לו כי היה מתעקש בלי טעם
בכל אופן, מרן חכם יצחק כתב כן בכמה מקומות בספריו שבחורי ישיבות כן יוציאו ציציות, אמנם בילקו"י המצו"ב הגביל זאת מעט
הצג קובץ מצורף 7028
הצג קובץ מצורף 7029
אך סיים וכתב בסוף דבריו בזה"ל
הצג קובץ מצורף 7030
וראה בעין יצחק בשם מרן
הצג קובץ מצורף 7031

וכן כתב כל זה באורך בשו"ת הראשל"צ חלק ב' סימן א' עיין שם ותהנה
וראה גם בשולחן המערכת חלק ב' עמוד שצה

וצריך לברר כיצד נהגו בישיבת חזון עובדיה בזמן שחכם יצחק עמד בראשה אם הבחורים שם הוציאו ציציות, ואולי אם יש כאן מישהו שלמד שם שיחכימנו ונודה לו
הבחורי ישיבות זה באמת צריך עיון אבל אברך ספרדי איזה סיבה יש לו להוציא מי התיר לו

הבחורי ישיבות זה באמת צריך עיון אבל אברך ספרדי איזה סיבה יש לו להוציא מי התיר לו
שאלת על בחורי ישיבה - עניתי, זה התחום שלי
עכשיו אתה שואל על אברכים - אני לא יודע
אולי גם להם יש נסיונות שמצריכים חיזוק, תשאל אותם

שאלת על בחורי ישיבה - עניתי, זה התחום שלי
עכשיו אתה שואל על אברכים - אני לא יודע
אולי גם להם יש נסיונות שמצריכים חיזוק, תשאל אותם
לאברך איןן שום היתר ומה שכתב בשולחן ערוך להוציא הוא יתכוון להוציא את כל הציצית מעל בגדים [כמו החסידים]

אם כבר כתבת היית כותב הוכחה, חבל על בזבוז הודה
חבל על בזבוז ההודעה והזמן שלך קודם שראית בכלל את השו"ע סימן ח סעיף י"א וז"ל "עיקר מצוות טלית קטן ללבשו על בגדיו כדי שתמיד יראהו ויזכור המצוות"
ממש חבל סתם להגיב בלי דעת.

בש"ע כתוב שעיקר המצווה שתהיה הציצית על הבגד
כל האחרונים הביאו שדעת האר"י שהציצית תהיה מתחת לבגדים
המג"א ועוד, כתבו שאע"פ שנוהגים כהאר"י, מ"מ הציציות יהיו בחוץ כדי לקיים וראיתם אותו
בכל זאת בכל מדינות הספרדים נהגו להכניס הכל
מי שרוצה להרחיב את הידיעה ולראות גם דעות אחרות, יראה בשו"ת וישב הים וברכת יהודה (לא זוכר מקום מדוייק) וספר פתיל תכלת
בקובץ בית יוסף חלק כו הביאו מכתב ממרן זצ"ל, שהעיקר כמנהג הספרדים להכניס, ומ"מ לא צריך לסבול צרות בשביל זה

קבצים מצורפים

• קובץ בית יוסף כו סיון תשעו.pdf
    144.8 KB · צפיות: 9
חזור
חלק עליון